Fíkus
Jak se dobře starat o fíkus, aby se mu u vás dařilo
Fíkus patří mezi jedny z nejoblíbenějších pokojových květin. Není divu, jedná se totiž o skvělý doplněk s výhodnými vlastnostmi pro pěstování. Fíkus patří mezi jedny z nejjednodušších rostlin pro pěstování v interiéru, který dokáže prosperovat pokud budou splněny velmi základní potřeby. Pokud už nějaký fíkus doma máte, nebo si v blízké době plánujete pořídit, přijde vám náš dnešní článek vhod. Poradíme vám hned několik základních tipů, kterých je dobré se držet, pokud chcete doma spokojený a prosperující fíkus. Prozradíme si všechny základní pilíře běžné péče, díky které budete mít doma spokojený fíkus.
Světlo
Pokud bychom pátrali po přirozeném prostředí pro fíkus, zjistili bychom, že je zvyklý na polostínové prostředí, kde se mu daří opravdu nejvíce. Jelikož mu ale nejspíš nejste schopni zajistit opravdu přirozené prostředí, v interiéru tato rostlina preferuje spoustu nepřímého slunečního světla. V ranních hodinách si také rád užije přímé sluníčko, na odpoledne ale raději volte polostín. Jedna z nejdůležitějších věcí je výběr správného prostředí již od samotného začátku pěstování, protože fíkusy nesnáší moc dobře stěhování, které jim ubírá na energie. Pokud byste s fíkusem manipulovali příliš často, ihned to poznáte podle četnějších opadaných listů.
Voda
Půda fíkusu by měla být v nejlepším případě neustále vlhká, ovšem dejte pozor na začátečnickou chybu, abyste fíkovník zbytečně nepřelévali. Pokud si všimnete, že fíkusu opadávají listy více, než by bylo běžné, může to být způsobeno právě kořenovou hnilobou, kterou má na svědomí nadměrná zálivka. Fíkus mění své listy za nové na začátku suchého období, proto je dobré sledovat chování rostliny a zjistit, zda dodržujete vhodný plán zalévání.
Půda
Pokud vás teprve čeká přesazování fíkusu, dbejte na to, jakou půdu pro přesazování používáte. Je nutné jej přesadit do stejného typu půdy, ve kterém jste ho pořídili. Je to důležité zejména pro udržení zdravého růstu rostliny. Je také dobré jej přesadit do polopropustného květináče, aby nedošlo k přílišnému zadržování vody, což by mohlo vést k hnilobě kořenů.
Teplota a vlhkost
V noci by teplota neměla klesnout pod 13 stupňů celsia, a zároveň během dne by teplota neměla být vyšší než 25 stupňů celsia. Důležité je dbát také na vhodné místo pro váš fíkus. Rozhodně ji umístěte mimo klimatizaci, nebo co nejdále od radiátoru. Studené nebo naopak teplé proudění vzduchu by mohlo mít likvidační účinek pro život vašeho fíkovníku. Rostlina pochází z tropických oblastí, proto je pro ni přirozená zvýšená míra vlhkosti. Existuje několik možností, jak udržet vyšší vlhkost i u vás v bytě bez plísně! Můžete poblíž fíkusu umístit zvlhčovač vzduchu, nebo čas od času rozprašovačem pokropit listy fíkusu, aby si udržovaly požadovanou vlhkost.
Hnojivo
Pro zajištění co nejlepšího růstu se doporučuje během vegetačního období přidat do zálivky vhodné hnojivo. Pokud zpozorujete nadměrné opadávání listů i přesto, že splňujete všechny výše zmíněné podmínky, může vám vhodné hnojivo udělat dobrou službu. Zkuste do zálivky přimíchat trochu hnojiva obsahující mangan a hořčík.
Stěhování
Pokud váš fíkus prosperuje a roste opravdu rychle, možná nastane ten čas, kdy ho budete muset přesadit do většího květináče. Často se stává, že fík je nutné přesazovat až jednou ročně. Proto je dobré čas od času zkontrolovat, zda aktuální velikost květináče je vhodnou volbou.
Prořezávání
Pokud si chcete pohlídat velikost vašeho fíku, neměli byste zapomenout na pravidelné prořezávání. Ideální čas na prořezávání je v moment, kdy rostlina přestává aktivně růst, což bývá běžně na podzim a v zimě, kdy nastává období klidu. Prořežte všechny odumřelé větve a listy, Během prořezávání je ideální čas na prohlédnutí celé rostliny, kdy můžete zmapovat, zda rostlina netrpí žádnou nemocí a nejsou zde stopy od škůdců.
Při dodržování zmíněných základních kroků si můžete být jistí, že se u vás bude fíkovníku náramně dařit a vy si jeho krásu budete moci užívat po dobu několika let. Pokud si však na rostlině všimnete jakýchkoliv stop od škůdců, nebo samotných škůdců jako jsou například mšice, neváhejte použít vhodný pesticid. Který vám pomůže se jich velmi rychle zbavit. Doufáme že se vašemu fíkovníku bude jen dařit a bude vám dělat radost ještě mnoho dalších let!
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.