RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

 

Rostliny kvetou proto, aby vytvořily semena, z nichž se mohou dále vyvíjet nové rostliny. Aby vznikla životaschopná semena, musí pyl z jedné části květu oplodnit vajíčka v jiné části květu. Některé rostliny se mohou samy opylovat, přičemž k oplodnění vajíčka používají svůj vlastní pyl. Jiné vyžadují pyl z jiné rostliny stejného druhu - tomu se říká křížové opylení.

 

Jak tedy jedna rostlina dostane pyl jiné jednotlivé rostliny tam, kam potřebuje?

Někdy pomůže pylu na místo gravitace. Někdy ho přenáší vítr. Větrem opylované květy, jako například květy mnoha stromů a tráv, neprodukují žádnou vůni, protože ji k životu a rozmnožování nepotřebují.

 

Zvířecí opylovači mohou při hledání potravy přenášet pyl ze stébla jednoho květu na pyl druhého květu. Jiné květy opylují ptáci, netopýři, hmyz nebo dokonce drobní hlodavci, kteří přenášejí pyl z jednoho květu na druhý. V těchto případech mohou květy poskytnout malou pobídku. Zvířecí opylovači jsou odměněni sladkým nektarem bohatým na energii a živiny nebo pylem plným bílkovin, který mohou sníst. Květiny, které potřebují ke svému rozmnožení pomoc hmyzu a netopýrů, jdou ještě o krok dál a produkují květinovou vůni, která funguje jako voňavý druh uvítacího znamení pro toho správného opylovače.

 

Orchidej kvetoucí v tropickém pralese nebo růže na vaší zahradě potřebují přilákat opylovače, aby přinesli pyl z květů stejného druhu. Existují však květy, které vypadají podobně, ale pocházejí z jiných druhů. Aby se květy každého druhu odlišily od ostatních, vydávají jedinečnou vůni, která má přilákat specifické opylovače.

 

Podobně jako parfémy na pultech parfumerií, kdy každá z nich má svou jedinečně složenou vůni, se take vůně květin skládají z velkého a různorodého množství chemických látek, které se snadno odpařují a vznášejí se ve vzduchu. Typ chemické látky, její množství a její interakce s dalšími chemickými látkami dávají květině její jedinečnou vůni. Vůně růže se může skládat až ze 400 různých chemických látek. A to není pro vytvoření jedinečné vůně vůbec málo.

 

Lidé tak tyto květinové vůně jednoduše cítí, protože se z květu snadno odpařují a unášejí se vzdušnými proudy, aby přilákaly opylovače. Ne všechny květiny však mají nádherné, květinové vůně, které by těšili naše čichové smysly. Například obří květ mrtvolníku má velmi páchnoucí vůni, kterou jeho opylovači milují.

 

Květinové vůně mohou být sladké, ovocné nebo pižmové. Často dokonce páchnoucí či hnilobné v závislosti na tom, jaké opylovače se snaží přilákat. Kvetoucí jabloň nebo třešeň vydává sladkou vůni, aby přilákala čmeláky, včely medonosné a další včely. Když však strčíte nos do krásných květů hrušně, která je příbuzná jabloni a třešni, můžete být nepříjemně překvapeni, protože tyto květy voní pižmem nebo hnilobou, aby přilákaly mouchy jako opylovače. Stejně tak jako květ, pocházející z indonéských deštných pralesů, vydává odporný zápach připomínající hnijící maso, aby přilákal mouchy a brouky k opylení svých květů.

 

Můry a netopýři létající v noci vyhledávají květy podle vůně, kterou některé z nich uvolňují po západu Slunce. V noci kvetoucí cereus, kaktus saguaro a dračí ovoce mají velké bílé květy, které se otevírají v noci - ve světle měsíce jako by zářily, takže jsou viditelné pro noční opylovače. Jejich silná vůně pomáhá navádět opylovače dovnitř. Při pití sladkého nektaru opylovač nasbírá pyl, který pak uloží do dalšího navštíveného květu. Jakmile je květ opylován, přestane produkovat květní vůni a nektar a přesměruje svou energii na oplodněný zárodek, který se stane semenem. Příroda má zkrátka fascinující schopnosti, které nás nepřestanou jen tak překvapovat.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé