RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Symbolika pivoněk

Význam a symbolika pivoněk

Pivoňky jsou významné nejen historicky, ale také v mytologii, kde je pivoňka spojována s mnoha různými významy a symboly. Mezi nejtypičtější významy pivoněk patří romantika, prosperita, ale také štěstí, šťastné manželství, bohatství, čest a soucit. Dneska se blíže podíváme právě na symboliku a význam pivoněk, kde se vzal jejich název, odkud pochází, nebo s jakými bájnými příběhy jsou pivoňky spojovány.

 

Báje a mýty o vzniku jména

Pivoňky jsou součástí mnoha bájných příběhů a mýtů, dneska si ale představíme dva vůbec nejznámější. První báje praví, že pivoňka (v anglickém překladu Peony) byla pojmenována po lékaři řeckých bohů - Paeonovi. Podle legendy byl Paeon studentem boha medicíny Aesculapiuse. Když poprvé Paeon použil kořeny pivoňky pro uzdravení boha Pluta, Aesculapius na Paeona začal žárlit a závidět mu jeho obdivuhodný talent, proto se ho pokusil zabít. Pluto ovšem ukázal svůj soucit vůči Paeonovi, zakročil rychleji a proměnil Paeona v pivoňku, jelikož věděl že tento květ budou lidé obdivovat a uctívat. Od té doby je pivoňka vyobrazována jako symbol soucitu.

Další příběh název pivoněk spojuje s vílou jménem Paeonia. Víla Paeonia byla krásnou, pohlednou vílou, která přitahovala pozornost boha Apolla, který o ní začal projevovat zájem. Ovšem v momentě kdy si uvědomila, že ji celou dobu bohyně Afrodita sleduje, zahanbila se, zčervenala a začala se se od Apolla oddalovat. Afrodita v hněvu proměnila vílu v červené pivoňky a právě z toho příběhu vznikla symbolika bázlivosti.

Pivoňky pomáhají

Jak nám ukazuje první bájný příběh, pivoňky byly uctívány zejména pro jejich léčebné využití a zázračné vlastnosti. Nejen ve starověku, ale i středověku se věřilo, že jejich kořeny a semena pomáhají vyléčit přes více než dvacet nemocí, a to včetně epilepsie nebo uštknutí hadem. V Anglii dokonce děti nosily náhrdelníky z kořene pivoněk, aby předcházely epileptickým záchvatům a bolesti zubů. Pivoňka lékařská má původ v jižní Evropě a u nás se vyskytuje jen velmi vzácně. Obsahuje ale velmi účinné látky, které zmírňují bolesti a pomáhají při napětí hladkých svalů. Z kořenu se dá uvařit čaj, který pomáhá při nemocech ledvin, u křečí nebo také astmatu. Naopak čaje z okvětních lístků jsou vhodné proti kašli nebo bolestech břicha.

Kde se vzaly?

Pivoňky mají svůj původ v Číně a jsou zde také náležitě ceněny a často označovány za královny všech květin. Byly zde také národní květinou před rokem 1929, než byly nahrazeny švestkou. Pivoňky mají v Číně dlouhou historii a patřily mezi populární již od dynastie Sui, kdy byly vysazeny v císařském paláci. Díky tomuto činu se pivoňky staly také symbolem šlechty, cti a bohatsví. V Číně existuje doslova pivoňkové město! Luoyang je označován za město pivoněk, najdete zde Národní zahradu pivoněk, ve které se nachází více než 100 různých druhů pivoněk a každoročně se zde koná festival na jejich počest.

 

Na světě existuje také spousta pověr spojovaných s pivoňkami. Někteří věří, že keř obsypaný pivoňkami přináší do vašeho života štěstí, ovšem dejte si pozor! Pokud tento keř uschne nebo květy vyblednout, znamená to, že vás v blízké době potká neštěstí. Sudý počet květů také není dobrou volbou, věří se že nosí smůlu, proto se ujistěte že vždy věnujete pouze lichý počet. Pivoňky byly v oblibě nejen u čínských císařů, ale také u básníků a spisovatelů. Například Marco Polo ji nazval jako růži, velkou jako hlávka zelí. Pěstování pivoněk je poměrně jednoduché a zvládne to každý začátečník, stačí jim pouze ochrana před větrem, proto je vhodné je vysadit například v blízkosti plotu.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

ZORA

ZORA

KALIN

KALIN

LILI

LILI

ALENKA

ALENKA

ALEXANDRA

ALEXANDRA

ALEX

ALEX

AFNE

AFNE

ANDY

ANDY

COKY

COKY

SELA

SELA

AURORA

AURORA

KONE

KONE

BEBI

BEBI

RONY

RONY

SUMI

SUMI

LUCI

LUCI

BEATA

BEATA
láska

KATARINA

KATARINA

CAROL

CAROL

KAMI

KAMI

LARY

LARY

SELI

SELI

KLAUDI

KLAUDI

FONDA

FONDA

KUKI

KUKI

DEBIE

DEBIE

ZUZI

ZUZI

JULI

JULI

KYTICE SLUNEČNIC

KYTICE SLUNEČNIC

DIDI

DIDI

HOLA

HOLA
Neprodejné

SULI

SULI

EMI

EMI

ZIZU

ZIZU

VIVI

VIVI

SUNNY

SUNNY

RŮŽE MIX

RŮŽE MIX
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LONDA

LONDA

KYTICE FRÉZIÍ

KYTICE FRÉZIÍ
Neprodejné

TAMI

TAMI

KAJA

KAJA

KODI

KODI

DAFE

DAFE

GABRIELA

GABRIELA

BEDY

BEDY

KAROL

KAROL

LUCIA

LUCIA

GRACIELA

GRACIELA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé