Symbolika pivoněk
Význam a symbolika pivoněk
Pivoňky jsou významné nejen historicky, ale také v mytologii, kde je pivoňka spojována s mnoha různými významy a symboly. Mezi nejtypičtější významy pivoněk patří romantika, prosperita, ale také štěstí, šťastné manželství, bohatství, čest a soucit. Dneska se blíže podíváme právě na symboliku a význam pivoněk, kde se vzal jejich název, odkud pochází, nebo s jakými bájnými příběhy jsou pivoňky spojovány.
Báje a mýty o vzniku jména
Pivoňky jsou součástí mnoha bájných příběhů a mýtů, dneska si ale představíme dva vůbec nejznámější. První báje praví, že pivoňka (v anglickém překladu Peony) byla pojmenována po lékaři řeckých bohů - Paeonovi. Podle legendy byl Paeon studentem boha medicíny Aesculapiuse. Když poprvé Paeon použil kořeny pivoňky pro uzdravení boha Pluta, Aesculapius na Paeona začal žárlit a závidět mu jeho obdivuhodný talent, proto se ho pokusil zabít. Pluto ovšem ukázal svůj soucit vůči Paeonovi, zakročil rychleji a proměnil Paeona v pivoňku, jelikož věděl že tento květ budou lidé obdivovat a uctívat. Od té doby je pivoňka vyobrazována jako symbol soucitu.
Další příběh název pivoněk spojuje s vílou jménem Paeonia. Víla Paeonia byla krásnou, pohlednou vílou, která přitahovala pozornost boha Apolla, který o ní začal projevovat zájem. Ovšem v momentě kdy si uvědomila, že ji celou dobu bohyně Afrodita sleduje, zahanbila se, zčervenala a začala se se od Apolla oddalovat. Afrodita v hněvu proměnila vílu v červené pivoňky a právě z toho příběhu vznikla symbolika bázlivosti.
Pivoňky pomáhají
Jak nám ukazuje první bájný příběh, pivoňky byly uctívány zejména pro jejich léčebné využití a zázračné vlastnosti. Nejen ve starověku, ale i středověku se věřilo, že jejich kořeny a semena pomáhají vyléčit přes více než dvacet nemocí, a to včetně epilepsie nebo uštknutí hadem. V Anglii dokonce děti nosily náhrdelníky z kořene pivoněk, aby předcházely epileptickým záchvatům a bolesti zubů. Pivoňka lékařská má původ v jižní Evropě a u nás se vyskytuje jen velmi vzácně. Obsahuje ale velmi účinné látky, které zmírňují bolesti a pomáhají při napětí hladkých svalů. Z kořenu se dá uvařit čaj, který pomáhá při nemocech ledvin, u křečí nebo také astmatu. Naopak čaje z okvětních lístků jsou vhodné proti kašli nebo bolestech břicha.
Kde se vzaly?
Pivoňky mají svůj původ v Číně a jsou zde také náležitě ceněny a často označovány za královny všech květin. Byly zde také národní květinou před rokem 1929, než byly nahrazeny švestkou. Pivoňky mají v Číně dlouhou historii a patřily mezi populární již od dynastie Sui, kdy byly vysazeny v císařském paláci. Díky tomuto činu se pivoňky staly také symbolem šlechty, cti a bohatsví. V Číně existuje doslova pivoňkové město! Luoyang je označován za město pivoněk, najdete zde Národní zahradu pivoněk, ve které se nachází více než 100 různých druhů pivoněk a každoročně se zde koná festival na jejich počest.
Na světě existuje také spousta pověr spojovaných s pivoňkami. Někteří věří, že keř obsypaný pivoňkami přináší do vašeho života štěstí, ovšem dejte si pozor! Pokud tento keř uschne nebo květy vyblednout, znamená to, že vás v blízké době potká neštěstí. Sudý počet květů také není dobrou volbou, věří se že nosí smůlu, proto se ujistěte že vždy věnujete pouze lichý počet. Pivoňky byly v oblibě nejen u čínských císařů, ale také u básníků a spisovatelů. Například Marco Polo ji nazval jako růži, velkou jako hlávka zelí. Pěstování pivoněk je poměrně jednoduché a zvládne to každý začátečník, stačí jim pouze ochrana před větrem, proto je vhodné je vysadit například v blízkosti plotu.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.