RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Květina měsíce červen

Květiny měsíce června: Růže a zimolez

Květiny jsou rozhodně považovány za kouzlo přírody a jeden z nejzajímavějších jevů vůbec. Jejich fascinující krása, rozmanitost druhů a barev je lahodivá nejen pro jejich opylovače, ale zejména také pro lidské oko. Květiny jsou už od nepaměti součástí všech lidských kultur, kde si také získaly svoji jedinečnou symboliku a význam. Květiny jsou pro člověka tak fascinující, že existuje doslova samotná věda, která se zabývá květinami z pohledu etikety. Tedy, kdy, při jaké příležitosti, jakou květinu či barvu květin věnovat a také komu. Ano, i taková drobnost jako věnování květiny může mít svoje pravidla, pokud chcete být opravdu důslední a smyslní. Mezi další kategorizaci rostlin může patřit dělení květin podle měsíců v roce. A my se v dnešním článku budeme věnovat právě měsíci červnu, který bezpodmínečně patří růžím. Stačí si udělat krátkou procházku po okolí a zjistíte že růže kvetou zkrátka na každém kroku, a že jim to náramně sluší!

 

Zamilované legendy spojené s růžemi

·       Růže jsou už dlouhá léta spojovány s romantikou a zamilovaností v rámci různých kultur. Již řečtí antičtí bohové měli růže spojené s láskou, zejména s bohyní lásky Afroditou. Věřili, že pojmenovala nádherné květy růží právě po svém synovi Erosovi, který byl bohem lásky.

·       Existuje více než 100 druhů růží, které se liší svým tvarem, velikostí a také svojí barvou. Právě barva u růží hraje významnou roli a připisuje jim jednotlivé významy. Proto pokud plánujete věnovat kytici růží, je dobré si předem zjistit, co která barva symbolizuje, abyste náhodou nešlápli vedle.

·       Během své dlouhé slavné historii se staly symbolem mnoha značek a znaků. Jsou také oficiální symbolem hned několika zemí včetně Bulharska, Spojeného království nebo také USA.

·       V neposlední řadě se vyskytují také v mnoha náboženstvích. Staly se náboženskou konotaci a sloužili k zastupování nejen samotného Ježíše, ale také Panny Marie a všech křesťanských mučedníků.

·       Během 20. století se růže staly symbolem svobody a mírového jednání mezi národy.

·       Růže jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svoji omamnou a intenzivní vůni, díky které jsou často využívány do parfémů.

·       Plody růže, tedy šípky, jsou bohatým zdrojem vitamínu C. Právě šípky se často využívají do džemů, bonbonů, čajů nebo také do kosmetiky. Lístky růže se naopak hojně využívají v přírodní medicíně, primárně při žaludečních problémech.

·       Keře růží jsou charakteristické pro své ostré trny, které se často používají jako metafora pro nepříjemné situace spojené s odmítnutím.

 

Zimolez

Nejen růže jsou květiny června, ale také zimolez je významnou květinou měsíce června.

Zimolez je původní na severní polokouli, kde můžete potkat jeho na první pohled originální oválné listy spolu se sladkými, silně zvonovitými květy. Zimolez má také svoji jedinečnou sladkou vůni, která se nenachází pouze v samotných květech, ale také v listech a stoncích. Proto pokud se stonek zimolezu rozpůlí, vzejde z něj omamná sladká vůně. Zimolez můžete najít také ve více barevných kombinacích od čisté bílé, přes žlutou, oranžovou, červenou nebo růžovou. Květy v sobě nesou nektar, který je velmi lákavý nejen pro opylovače, ale také pro krásné motýli.

Až na několik druhů, má zimolez svůj původ v Severní Americe, zároveň sem bylo importováno mnoho dalších druhů zimolezu, které jsou zde považovány za invazní druhy. V doslovném překladu z anglického jazyka zimolez znamená doslova „medocuc“.

Co se týče květomluvy, která byla populární zejména ve viktoriánské době, zimolez je symbolem opravdové lásky a oddanosti. Jedna legenda z viktoriánské doby praví, že pokud jste si pořídili domů zimolez, pravděpodobně se u vás v brzké době bude konat svatba!

Dříve se zimolez také používal při léčbě horečky, nachlazení, astma nebo také žaludečních potížích. Je tedy oblíbenou rostlinou, která našla své využití také domácí medicíně.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

KUKI

KUKI

KODI

KODI

TOLINS

TOLINS

EKVÁDOR RŮŽE FIALOVÉ

EKVÁDOR RŮŽE FIALOVÉ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

DEBIE

DEBIE

EVA

EVA

VALENTÝN SET 15

VALENTÝN SET 15

OSNIC

OSNIC

NIKI

NIKI

EKVÁDOR RŮŽE BÍLÉ

EKVÁDOR RŮŽE BÍLÉ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

ZUZI

ZUZI

STIL

STIL

JULI

JULI

LIVIE

LIVIE

DAFE

DAFE

VALENTÝN SET 18

VALENTÝN SET 18

ELENI

ELENI

PETI

PETI
láska

DIDI

DIDI

IVONA

IVONA

ZORA

ZORA

DURI

DURI

MARIAM

MARIAM

KALIN

KALIN

HOLA

HOLA
Neprodejné

ANASTAZIE

ANASTAZIE

KYTICE BEATA V KRABICI

KYTICE BEATA V KRABICI

SULI

SULI

SILVIN

SILVIN

KYTICE AMORE V KRABICI

KYTICE AMORE V KRABICI
láska

ALANIS

ALANIS

RŮŽE A FREZIE V KRABICI

RŮŽE A FREZIE V KRABICI

SIMON

SIMON
Neprodejné

ALENKA

ALENKA

MENDY

MENDY

EMI

EMI

KAROL

KAROL

75 RUDÝCH RŮŽÍ

75 RUDÝCH RŮŽÍ
75 KUSŮ

LUCIA

LUCIA

SMUTEČNÍ KYTICE 9

SMUTEČNÍ KYTICE 9

COLY

COLY

BLUE

BLUE
Neprodejné

SMUTEČNÍ KYTICE 10

SMUTEČNÍ KYTICE 10

ALEX

ALEX

VIVI

VIVI

KVĚTINOVÝ KOŠ KARMELITA

KVĚTINOVÝ KOŠ KARMELITA

SMUTEČNÍ KYTICE 11

SMUTEČNÍ KYTICE 11

KVĚTINOVÝ KOŠ KAROLIN

KVĚTINOVÝ KOŠ KAROLIN

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé