RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Historie květinových věnců

Zajímavosti o květinových věncích

Věnce vám pravděpodobně moc představovat nemusíme. Každý z nás se s nimi již někdy v nějaké formě setkal. Ve zkratce se jedná o kruhové květinové uspořádání, které má svoji tradici již dávno ve starověkém světě. Je skutečně těžké se stoprocentní jistotou říci, kde a za jakým účelem vznikl úplně první věnec. Nicméně nejčastěji s prvními věnci bývají spojováni právě starověcí Řekové, kteří je hojně používali v rámci své kultury. Historie květinových věnců tak pochází z tradičního vavřínového věnce.

 

V dnešní době už ovšem máme na výběr mnoho různých druhů věnců. Nemusí být nutně květinové, naopak dnešní floristé se snaží z věnců tvořit skutečně netradiční dekorace. S věnci se navíc můžeme setkat téměř v každé sezóně. Na jaro jsou plné barev, čerstvých květin a jemných pastelových tónů. S létem získávají sezónní nádechy spolu se žněmi a na podzim se naopak přetváří do teplých odstínů žluté, červené a oranžové barvy. S nadcházející zimou si chceme zanechat trochu radosti, proto společně s Vánocemi můžete potkat různorodé věnce. Některé mají hravou vánoční tématiku plnou barev a dětské hravosti, jiné se naopak drží tradiční sváteční bílé s trochou lesku a třpytu. Pojďte se v dnešním článku společně s námi podívat na historii věnce, která jej přivedla až do dnešní podoby.

 

Starověký věnec

Starověcí řekové používali věnce jako ozdobu na hlavu, která symbolizovala jejich hodnost, zaměstnání, úspěch a společenské postavení. Slavný Řecký bůh slunce Apollo nosil vavřínový věnec. Bůh Apollo byl začarován aby se zamiloval do nymfy Daphne poté, co rozhněval uznávaného boha lásky Erose. Eros navíc začaroval také nymfu Daphne, aby už do konce svého života nebyla schopná nikoho milovat a opětovat mu city. Daphne tak neustále utíkala od Apolla až nakonec poprosila bohyni Země Gaiu, aby ji zachránila před milostnými pokusy, které pocházely od zamilovaného Apolla. Gaia udělala z bohyně Daphne vavřínový strom a Apollon ve svém zármutku pletl věnce z větviček stromu, které pak následně nosil vždy u sebe jako vzpomínku na svou milovanou. Protože byl Apollo vždy spojován s vítězstvím, úspěchem a vysoce postaveným statusem, věnec si tak brzy převzal právě tyto zmíněné symboly. V původních Olympijských hrách ke korunování šampionů byly vždy používány vavřínové věnce. Postupem času je vystřídaly věnce z olivových listů, které se staly běžnějšími. Korunní věnce se navíc rozšířili do starověkého Říma, kde je nejčastěji nosila šlechta.

 

Stejně jako Řekové a Římané nosili etruské věnce jako koruny. Tradiční etruský věnec je vyroben ze zlata, nebo jiného drahého kovu, obohacen o tenké kovové listy připevněné k ozdobnému pásku. Aby byly věnce skutečně jedinečné, byly v nich často propleteny symboly z řeckých mýtů, které upozorňovali na řecký původ Etrusků. Řekové byli skutečně milovníci věnců a proto používali také sklizňové věnce, které věšeli na dveře svých domovů, aby jim přinesly štěstí v následující sklizni. Tyto věnce byly běžně vyroběný z pšenice, nebo jiných obilnin a spleteny červenou vlněnou nití. Sklizňový věnec se navíc používal nejen v Řecku, ale byl rozšířen do celé Evropy. Poláci používali například dožínkový věnec, který byl vyroben z ovoce a ořechů a byl nedílnou součástí dožínkových slavností. Věnec si každá domácnost vytvořila přesně po svém, poté jej nechali požehnat knězem dané církve, odkud ho nesli zpátky do svých domovů v tradičním průvodu, který vedla dívka nebo mladá žena.

 Vánoční věnec

Klasický věnec se zejména díky křesťanské víře vyvinul do dnešní moderní podoby. Křesťané používali věnce jako součást svých obřadů během adventního období, tedy období těsně před Vánocemi jako oslavu příchodu Krista. Luteráni v 16. století používali věnce k tomu, aby své děti poučili o smyslu Vánoc a každou adventní neděli umístili svíčku na květinový věnec. V dnešní době se nejčastěji setkáte s věnci, které jsou vyrobeny z jehličí nebo jiného zeleného materiálu, který představuje věčný život, který nám přinesl Ježíš a jeho oběti. Adventní věnec ovšem není jediným vánočním věncem, kterým zdobíme během Vánoc naši domácnost. Významné postavení mají také závěsné věnce na dveře. Zelené listy břečťanu nebo tradiční jehličí společně s kruhovým tvarem věnce představují věčný život. Stejná symbolika se však používá i u pohřebních věnců, kde navíc bílé květy představují čistou duši zesnulého. Věnce mají různé tradice, které se liší s kulturou.

 

Shrnutí? Věnec je prastarým symbolem moci, bohatství, věčnosti a štěstí, jehož tradice a symbolika přetrvává již po tisíce let. Proto bychom si jich měli vážit a jako vyjádření úcty k našim předkům se o tyto tradice pečlivě starat a podporovat jejich dodržování. Věnec si získal své nezaměnitelné postavení v různých kulturách i náboženstvích, doprovází nás každou roční sezónu a samozřejmě patří mezi velmi oblíbené květinové dekorace.

 

A jaký je váš přístup k věncům? Jsou pro vás pouze líbivou dekorací, nebo v nich naopak spatřujete velkou symboliku? U nás ve Flora květiny nabízíme věnce smuteční, které jsou projevem úcty rodině zesnulého. Smuteční věnce u nás mají velkou symboliku a jsou téměř nepostradatelnou součástí posledního rozloučení s našimi nejbližšími. Prohlédněte si naši širokou nabídku, ze které si vybere každý.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Dvanáct aromaterapeutických rostlin pro lepší život

Dvanáct aromaterapeutických rostlin pro lepší život

Aromaterapeutické rostliny do váš domov

Každý z nás se chce cítit dobře. Je to jedna z nejdůležitějších a základních věcí pro kvalitní a spokojený život.  Existuje spoustu způsobů jak toho dosáhnout a každému vyhovuje něco jiného. Ovšem obecně věci a činnosti jako cvičení, správná strava a pobyt na čerstvém vzduchu, automaticky zlepšují nejen naši náladu, ale celkovou životní pohodu. Jedním z dalších účinných přístupů je také aromaterapie. Podle národní asociace aromaterapie, ji lze definovat jako přirozeně extrahované aromatické esence z rostlin, které napomáhají k psychické rovnováze, harmonizaci a podpoře zdraví těla, mysli i ducha. Možná jste se už s aromaterapií setkali také pod označením jako terapie éterickými oleji. Pojďte společně s námi nahlédnout do tajů aromaterapie a zjistit jaké rostliny se k ní využívají.

Číst celé
Predikce počasí pomocí rostlin

Predikce počasí pomocí rostlin

Jak rostliny předpovídají počasí

Každý z nás si z dětství určitě pamatuje vzpomínky našich babiček a dědečků, kteří byli schopni předpovědět počasí podle různých indikátorů. Ať už to byla bolest nohy, tlak v šíji nebo další tělesné změny, stejně tak se dá předpovědět počasí i pomocí rostlin. Mnoho rostlin dokáže předpovědět počasí. Stačí se podívat na zahradu na vaše stromy, květiny nebo trávu, kde najdete jasné indikátory pro blížící se déšť, vítr nebo naopak hezké slunečné počasí. My vám přinášíme seznam rostlin, pomocí kterých se můžete stát rosničkou a predikovat počasí, které vás v následujících dnech čeká.

Číst celé
Minimalistická svatební květina

Minimalistická svatební květina

Svatební květina v minimalistickém stylu

 

Pokud se blíží termín vašeho svatebního dne D pravděpodobně finišujete všechny důležitosti na poslední chvilku. Mezi důležitosti rozhodně patří také svatební kytice a volba správného druhu, barvy a celkového uspořádání. Pokud milujete minimalistický vzhled, pravděpodobně vás nejvíce oslní jednoduchá, nenásilná uspořádání, neutrální barvy nebo jednoduchý dress code, který budete dodržovat nejen vy, ale také vaši svatební hosté. Můžete si zvolit jednu nebo dvě barvy, kterých se budete držet, aby vaše svatba působila čistě a jednoduše, zkrátka tak, jak to máte nejraději. Barevným schématem se můžete řídit i v případě, že jde o vaši svatební kytici. V dnešním článku vám představíme několik nápadů pro minimalistické kytice, které vám možná pomohou vybrat tu správnou a jedinečnou kytici pro váš den D. Inspirujte se krásnými minimalistickými květinami, které jsme si pro vás připravili v dnešním článku a najděte vaši dokonalou kombinaci.

Číst celé