RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Historie květinových věnců

Zajímavosti o květinových věncích

Věnce vám pravděpodobně moc představovat nemusíme. Každý z nás se s nimi již někdy v nějaké formě setkal. Ve zkratce se jedná o kruhové květinové uspořádání, které má svoji tradici již dávno ve starověkém světě. Je skutečně těžké se stoprocentní jistotou říci, kde a za jakým účelem vznikl úplně první věnec. Nicméně nejčastěji s prvními věnci bývají spojováni právě starověcí Řekové, kteří je hojně používali v rámci své kultury. Historie květinových věnců tak pochází z tradičního vavřínového věnce.

 

V dnešní době už ovšem máme na výběr mnoho různých druhů věnců. Nemusí být nutně květinové, naopak dnešní floristé se snaží z věnců tvořit skutečně netradiční dekorace. S věnci se navíc můžeme setkat téměř v každé sezóně. Na jaro jsou plné barev, čerstvých květin a jemných pastelových tónů. S létem získávají sezónní nádechy spolu se žněmi a na podzim se naopak přetváří do teplých odstínů žluté, červené a oranžové barvy. S nadcházející zimou si chceme zanechat trochu radosti, proto společně s Vánocemi můžete potkat různorodé věnce. Některé mají hravou vánoční tématiku plnou barev a dětské hravosti, jiné se naopak drží tradiční sváteční bílé s trochou lesku a třpytu. Pojďte se v dnešním článku společně s námi podívat na historii věnce, která jej přivedla až do dnešní podoby.

 

Starověký věnec

Starověcí řekové používali věnce jako ozdobu na hlavu, která symbolizovala jejich hodnost, zaměstnání, úspěch a společenské postavení. Slavný Řecký bůh slunce Apollo nosil vavřínový věnec. Bůh Apollo byl začarován aby se zamiloval do nymfy Daphne poté, co rozhněval uznávaného boha lásky Erose. Eros navíc začaroval také nymfu Daphne, aby už do konce svého života nebyla schopná nikoho milovat a opětovat mu city. Daphne tak neustále utíkala od Apolla až nakonec poprosila bohyni Země Gaiu, aby ji zachránila před milostnými pokusy, které pocházely od zamilovaného Apolla. Gaia udělala z bohyně Daphne vavřínový strom a Apollon ve svém zármutku pletl věnce z větviček stromu, které pak následně nosil vždy u sebe jako vzpomínku na svou milovanou. Protože byl Apollo vždy spojován s vítězstvím, úspěchem a vysoce postaveným statusem, věnec si tak brzy převzal právě tyto zmíněné symboly. V původních Olympijských hrách ke korunování šampionů byly vždy používány vavřínové věnce. Postupem času je vystřídaly věnce z olivových listů, které se staly běžnějšími. Korunní věnce se navíc rozšířili do starověkého Říma, kde je nejčastěji nosila šlechta.

 

Stejně jako Řekové a Římané nosili etruské věnce jako koruny. Tradiční etruský věnec je vyroben ze zlata, nebo jiného drahého kovu, obohacen o tenké kovové listy připevněné k ozdobnému pásku. Aby byly věnce skutečně jedinečné, byly v nich často propleteny symboly z řeckých mýtů, které upozorňovali na řecký původ Etrusků. Řekové byli skutečně milovníci věnců a proto používali také sklizňové věnce, které věšeli na dveře svých domovů, aby jim přinesly štěstí v následující sklizni. Tyto věnce byly běžně vyroběný z pšenice, nebo jiných obilnin a spleteny červenou vlněnou nití. Sklizňový věnec se navíc používal nejen v Řecku, ale byl rozšířen do celé Evropy. Poláci používali například dožínkový věnec, který byl vyroben z ovoce a ořechů a byl nedílnou součástí dožínkových slavností. Věnec si každá domácnost vytvořila přesně po svém, poté jej nechali požehnat knězem dané církve, odkud ho nesli zpátky do svých domovů v tradičním průvodu, který vedla dívka nebo mladá žena.

 Vánoční věnec

Klasický věnec se zejména díky křesťanské víře vyvinul do dnešní moderní podoby. Křesťané používali věnce jako součást svých obřadů během adventního období, tedy období těsně před Vánocemi jako oslavu příchodu Krista. Luteráni v 16. století používali věnce k tomu, aby své děti poučili o smyslu Vánoc a každou adventní neděli umístili svíčku na květinový věnec. V dnešní době se nejčastěji setkáte s věnci, které jsou vyrobeny z jehličí nebo jiného zeleného materiálu, který představuje věčný život, který nám přinesl Ježíš a jeho oběti. Adventní věnec ovšem není jediným vánočním věncem, kterým zdobíme během Vánoc naši domácnost. Významné postavení mají také závěsné věnce na dveře. Zelené listy břečťanu nebo tradiční jehličí společně s kruhovým tvarem věnce představují věčný život. Stejná symbolika se však používá i u pohřebních věnců, kde navíc bílé květy představují čistou duši zesnulého. Věnce mají různé tradice, které se liší s kulturou.

 

Shrnutí? Věnec je prastarým symbolem moci, bohatství, věčnosti a štěstí, jehož tradice a symbolika přetrvává již po tisíce let. Proto bychom si jich měli vážit a jako vyjádření úcty k našim předkům se o tyto tradice pečlivě starat a podporovat jejich dodržování. Věnec si získal své nezaměnitelné postavení v různých kulturách i náboženstvích, doprovází nás každou roční sezónu a samozřejmě patří mezi velmi oblíbené květinové dekorace.

 

A jaký je váš přístup k věncům? Jsou pro vás pouze líbivou dekorací, nebo v nich naopak spatřujete velkou symboliku? U nás ve Flora květiny nabízíme věnce smuteční, které jsou projevem úcty rodině zesnulého. Smuteční věnce u nás mají velkou symboliku a jsou téměř nepostradatelnou součástí posledního rozloučení s našimi nejbližšími. Prohlédněte si naši širokou nabídku, ze které si vybere každý.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

SMUTEČNÍ VĚNEC 1

SMUTEČNÍ VĚNEC 1

SMUTEČNÍ VĚNEC 3

SMUTEČNÍ VĚNEC 3

SMUTEČNÍ VĚNEC 5

SMUTEČNÍ VĚNEC 5

SMUTEČNÍ VĚNEC 8

SMUTEČNÍ VĚNEC 8

SMUTEČNÍ VĚNEC 9

SMUTEČNÍ VĚNEC 9

SMUTEČNÍ VĚNEC 10

SMUTEČNÍ VĚNEC 10

SMUTEČNÍ VĚNEC 12

SMUTEČNÍ VĚNEC 12

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé