Váš udržitelný průvodce při nákupu květin na Valentýna
Jak udělat Valentýna ekologičtějším
Valentýn znamená říct to květinami. Loni Australané dovezli mezi 1. a 14. únorem více než 522 milionu růží, většinou z Keni. Za předpokladu, že typická kytice obsahuje 24 růží, je to 217 500 kytic prodaných za pouhé dva týdny. Problém je v tom, že naše snaha o dobrou vůli a náklonnost k lidstvu prostřednictvím darování řezaných květin ubližuje dámě číslo jedna v životě nás všech: Matce přírodě. Pokud by každá z těchto 217 500 kytic byla zabalena do 75 cm plastového celofánu, znamenalo by to, že se za dva týdny spotřebuje více než 163 km plastových obalů - a to bereme v potaz jen růže v Austrálii. Fakta o celofánu si však vaši drahou polovičku pravděpodobně nezískají. Takže když je Valentýn za rohem, je na čase zvážit chytřejší a udržitelnější nákupy květin.
Síla okvětních lístků
Jen v Austrálii existuje více než 900 květinových farem, které intenzivně obhospodařují 4 470 hektarů půdy, aby mohly zásobovat téměř 2 000 květinářství. Většina řezaných květin prodávaných v Austrálii však ve skutečnosti pochází ze zámoří, přičemž jen dovoz z Ekvádoru v roce 2015 dosáhl hodnoty 1,9 milionu australských dolarů. Pokud si kladete otázku proč se křehké květiny vozí přes půl světa, je to dobrá otázka, kterou začít.
Země v blízkosti rovníku, jako je Ekvádor, těží z dobrých podmínek pro pěstování, včetně 12 hodin denního světla po celý rok. V těchto regionech je přínos květinového průmyslu pro ekonomiku malých nebo méně rozvinutých zemí často významný. Například ve východní Africe se květiny podílejí na celkovém vývozu více než 10 %, což je druhý podíl po čaji. K převozní ekonomice řezaných květin po celém světě přispívají také nižší mzdy v zemích, jako je Ekvádor a Keňa. Bohužel za to často platí místní pěstitelé a sběrači, kteří zde pracují ve velmi špatných pracovních podmínkách.
Palčivý problém uhlíkové stopy
Ve Spojených státech amerických se vyprodukuje zhruba 100 milionů růží vypěstovaných, přepravených a zakoupených na běžný valentýnský den. Tento obnos růží vypodukuje přibližně 9 000 tun emisí oxidu uhličitého a to z cesty od pole až po květinářství. Ale stejně jako u většiny věcí v našem složitém a rušném světě není otázka uhlíkové stopy květin tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Nizozemsko je jedním z největších světových vývozců řezaných květin, přičemž většina z nich se pěstuje ve vytápěných nebo chlazených sklenících.
Udržování řízených podmínek prostředí v těchto budovách vyžaduje umělé světlo, teplo a chlazení, takže každá růže pěstovaná v Nizozemsku přispívá do atmosféry v průměru asi 2,91 kg CO₂. Naproti tomu jedna růže vypěstovaná na farmě v Keni přispěje pouze 0,5 kg. A to už se jedná o skutečně významný rozdíl. Je to z velké části proto, že keňské pěstitelské podmínky nepotřebují umělé vytápění ani osvětlení a většina pracovníků na farmách chodí do práce pěšky nebo jezdí na kole. V důsledku toho jsou květiny pěstované v tropických oblastech někdy považovány za nízkouhlíkové (samozřejmě ne vždy se zohledňuje mezinárodní doprava).
Otravné pesticidy
Protože květiny se ve většinové produkci nepěstují ke konzumaci, obvykle se na ně nevztahují předpisy o používání pesticidů. V důsledku toho je průmysl řezaných květin jedním z největších spotřebitelů pesticidů na světě. V Keni a dalších zemích jsou chemikálie, jako je methylbromid (a další, které jsou v zemích, jako jsou USA, zakázány), pravidelně dováženy pěstiteli květin ve skutečně velkých množstvích jako ochrana proti škůdcům. Znepokojující zprávou je, že methylbromid patří mezi látky, které výrazně přispívají k poškození ozonové vrstvy. V některých případech vedl únik těchto chemikálií z pěstebních polí přiléhajících k vodním plochám, jako je keňské jezero Naivasha, ke kolapsu rybích populací, které jsou pro místní komunity klíčové.
Co tedy můžete udělat?
Nechceme být zodpovědní za pokles projevů lásky a proto dobrou zprávou je, že existuje spousta ekologických způsobů, jak projevit svou oddanost i jinak, než konvenčně pěstovanými květinami.
Nejlepší možností je vypěstovat si vlastní květiny, které můžete darovat. Můžete také darovat živou rostlinu, která může růst na vaší zahradě po mnoho let a připomínat vám tuto výjimečnou osobu a den. Nebo se zkrátka začít více zajímat o původ, odkud naše květiny pocházejí a preferovat květiny z ověřených a certifikovaných farem.
Pokud pěstování nebo darování živých rostlin u vás nepřipadá v úvahu, sáhněte po místních ekologických květinách, protože i to znamená méně "květinových kilometrů". Původní druhy nebo odolné druhy, jako jsou například lokálně pěstované tulipány nebo mečíky, vyžadují méně zdrojů a vydrží déle v dopravě, což znamená menší plýtvání. Jedinou překážkou je měsíc únor, kdy se preferují růže.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.