RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Tradice a vánoční rostliny

Tradiční vánoční rostliny a jejich tradice

Doslova mílovými kroky se k nám blíží jedno z nejkrásnějších období v roce, kterými není nic jiného než kouzelné Vánoce. Tuto magickou sváteční dobu milují jak děti, tak i dospělí a celou předvánoční dobu máme spojenou už od prvního adventu s různými tradicemi. Mezi oblíbené tradice patří samozřejmě také výzdoba, která dělá celou vánoční atmosféru útulnější a příjemnější. Mnoho z nás v období Vánoc pořizuje různé tradiční vánoční květiny, bez kterých si už neumí Vánoce ani představit. Ať už je to vánoční hvězda, jmelí, vánoční kaktus nebo dokonce vánoční stromeček. Ovšem mnoho z nás určitě nemá ani ponětí o tom, kde vznikla tradice spojená s těmito oblíbenýmí vánočními rostlinami. Pojďme se společně v dnešním článku podívat na historii tradic, spojených právě s vánočními květinami a rostlinami.

 

Vánoční hvězda

Začneme hned vánoční klasikou v podobě nádherné vánoční hvězdy. Tato subtropická vánoční rostlina pochází z Mexika a přestože je známá nejčastěji v červené barvě, můžete ji najít také v bílé. Zásadní rozdíl mimo barvu je zejména v symbolice, kdy bílé vánoční hvězdy představují Kristovu čistotu, zatímco červené symbolizují Kristovu krev. Jak už název, tak hlavně také samotný tvar vánoční hvězdy napovídá, její vzhled je spojován s Betlémskou hvězdou. Proto má vánoční hvězda velmi blízko k vánočním svátkům a právě ze zmíněných důvodů je jednou z  nejoblíbenějších vánočních rostlin.

 

Cesmína

Pod tímto tajuplným názvem se skrývá všem známá a opravdu oblíbená vánoční dekorace známá pro své krásně zelené, pevné a opravdu vytvalé listy, které zdobí drobné červené kuličky. Cesmína je oblíbenou volbou pro výzdobu domácností, ale také exteriéru. Jedná se o opravdu extrémně odolnou rostlinu. Dokonce odolnou natolik, že Římané ji v dávných časech darovali novomanželům, aby jim do jejich nové etapy života popřáli mnoho štěstí a síly. A samozřejmě také, aby jejich manželství bylo vytrvalé jako cesmína.

 

Jmelí

Tato vánoční rostlina je ve skutečnosti parazitem , ale ani to nebrání tomu, aby byla neustále oblíbenou rostlinou, která se vyskytuje v mnoha vánočních písních a tradicích. Pravděpodobně i vy znáte nebo dodržujte oblíbenou tradici líbání pod jmelím! Mezi další oblíbené tradice patří také přesvědčení, že pokud zavěsíte jmelí nad dětskou postýlku, zažene všechny zlé duchy. Jmelí si také dříve mladé dívky pokládaly na polštář, aby celou noc snily o svém budoucím manželovi. Jmelí je zkrátka ve vánočních tradicích opravdu oblíbené!

 

Břečťan

Poněkud běžná zahradní rostlina ovšem neustále více a více nabírá a oblibě zejména ve vánočním období. Ptáte se proč? Právě období vánoc je spojováno s výrobou tradičních advetních věnců, ale také věnců na dveře nebo dalšími vánočními dekoracemi, kde je břečťan ideálním komponentem. Díky své pružné povaze stonků je s ním opravdu jednoduché pracovat a vytvářet. Mimo jeho skvělou tvořivou povahu se také věří, že má sílu odvracet smůlu a zlé duchy, což je jistě dobrý důvod zařadit tuto rostlinu do vaší slavnostní výzdoby!

 

Vánoční stromeček

Pravděpodobně nejvýznamnější vánoční rostlinou, nebo spíše stromem, v každé domácnosti je bez váhání vánoční stromeček! Nemusíte mít nutně největší strom, přes půlku obývacího pokoje, abyste dosáhli toho správného účinku, bohatě postačí i drobný stromeček, který můžete postavit na stolek nebo si pořídit i stromek v květináči. Základem je tradice spojená s jeho zdobením, u kterého se dost často setká celá rodina a následně vůně, která se line celým domovem a k vánocům rozhodně patří! Vánoční stromky jako sváteční dekorace byly poprvé použity v 16. století a od té doby jsou stále symbolem naděje a optimismu.

 

Vánoční kaktus

Krásná vánoční rostlina, která je nejen ideální dekorací, ale také nádherným dárkem pro vaše blízké. Během vánočních svátků a zimy si ho můžete užívat u vás doma a během letních měsíců jej můžete přesunout klidně do venkovního prostředí. Květy, které vánoční kaktus rodí jsou prostě neodolatelné a dokážou rozzářit každou místnost.

 

Vánoční rostliny pořiďte s dostatečným předstihem, ať si jejich krásu můžete během vánočních svátků užívat co nejdéle. Pokud se rozhodnete vánoční rostliny darovat, překvapte vaše blízké také tradicemi nebo legendami s nimi spojené. Užijte si vánoční čas v obklopení nejen nádherných vánočních rostlin, ale zejméně v obklopení vašich nejbližších.

 

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé