Tipy na ekologičtější Vánoce
Šest tipů, jak na zelenější a udržitelnější Vánoce
Nákladní vozy plné květin, dekorací nebo doplňků cestující po celé zemi z centrály do distribučního centra, to je něco, co rozhodně nezní udržitelně ani ekologicky. Spoustu vyprodukovaných emisí a co se týče květin, tak určitě ne nic, co by si užívaly. Pokud chcete darovat květiny o Vánocích a zároveň nezatěžovat naši krásnou planetu Zemi zbytečně vyprodukovanými emisemi, můžete podpořit vašeho místního květináře nákupem přímo u něj. Případně zvolit nejbližší doručovací službu květin. V dnešním článku si ale prozradíme mnohem více rad, jak si užít letošní Vánoce v trochu ekologičtějším a přirozenějším duchu. Pokud se zajímáte o životní prostředí, nebo máte chuť ulevit Matičce zemi, zkuste využít našich rad a tipů. Nejen že ze sebe budete mít mnohem lepší pocit, zároveň vám za to i životní prostředí poděkuje.
Vyberte si opravdu zelený vánoční stromeček
Skutečné vánoční stromky jsou tou nejlepší a nejzelenější možností pro udržitelnější Vánoce. Spoustu lidí ovšem s příchodem Tří králů recykluje své vánoční stromky nepěkným způsobem přímo do kontejnerů a popelnic, což se rozhodně za udržitelné považovat nedá! Místo toho zkuste stromek pořídit rovnou v květináči, kdy jej můžete jenom přemístit z místnosti do místnosti, nebo ho můžete po vánočních svátcích rovnou přesadit k vám na zahradu. Nejen že se jedná o ekologický způsob, jak naložit s vaším vánočním stromečkem, ale navíc ho můžete užít i několik sezón! Pokud jste ovšem koupili klasický řezaný vánoční stromeček můžete ho taky recyklovat. Důležité je zesekat všechny větvičky jednotlivě a ty uložit do zahradního odpadu. Pokud nevlastníte svůj kompost, informujte se, zda například vaše město nebo vesnice nenabízí možnost komunitního kompostování. Můžete zkusit také zkontrolovat, zda vaše obec nenabízí hromadnou recyklaci vánočních stromků.
Znovu použijte a recyklujte
Jakmile nastane den D, vánoční dárky už jsou předány, nastává smutný pohled na všechny obaly, které si užily svou minuty slávy a poté byly, zejména dětmi, bez rozmyslu roztrhány. Zkuste to tento rok jinak. Vnímání, a hlavně užívání přítomného okamžiku vám do života přinese opravdovou radost a potěšení. Tuto radost navíc můžete spojit s udržitelnějšími Vánocemi. A jak? Zkuste dárkové obaly zrecyklovat! Nebo ještě lépe použít znovu. Stačí při balení dárků být šetrnější, vnímavější a hned zjistíte, že se obaly dají použít nejen na jedno použití. Balící papír můžete používat i opakovaně, pokud dárky zabalíte bez lepících pásek. Stačí papír hezky rolovat a jemně zastrčit pod sebe. Dále můžete také využít dárkových krabiček a balení, které můžete využít nejen na další dárky, ale také jako úložné boxy do šuplíku. Inspirace, jak znovu využít jednotlivé obaly a balení je na internetu spoustu, proto se nebojte trochu hledat a zkoušet nové věci. Nejen že ze sebe budete mít opět lepší pocit, ale dost možná také ušetříte!
Věnec bez plastů
Nádherný věnec, vytvořený opravdu ze skutečných květin, listů a jehličí je možná tím nejlepším způsobem, jak si letos o Vánocích přinést trochu vánoční nálady, ale také vůně! Vyberte si přírodní kostru věnce. Nejčastější druhy jsou vytvořené ze dřeva, slámy nebo různých kombinací větviček a poté už jen tvořte! Vyberte si materiál, který se vám líbí nejvíce. Můžou to být listy, jehličí borovice, smrku, jedličky a dalších jehličnanů. Nebojte se také břečťanu nebo eukalyptu, které vánoční věnce příjemně osvěží a oživí. Poté začněte s klasickým namotáváním pomocí drátku, díky kterému vytvoříte požadovaný objem věnce. Velikost si vždy rozmyslete předem, v závislosti na vašich dveřích nebo místě, kde chcete věnec zavěsit. Z výroby věnců navíc můžete vytvořit každoroční tradici, u které se celá rodina sejdete a užijete si tak začátek adventu společně. Navíc přírodní kostru věnce můžete používat také více sezón, proto ji rozhodně nevyhazujte, ale uložte na místo, kde ji další rok najdete.
Vyměňte plastové ozdoby za přírodní
Kdo potřebuje pozlátka a plastové ozdoby, když můžete nejen váš stromeček, ale celý interiér ozdobit přírodními ozdobami, které najdete v přírodě nebo v obchodech. Přírodní kousky si navíc můžete také přetvořit k obrazu svému a vytvořit si tak opravdu originální dekorace. Stejně tak můžete přírodní materiál použít i k dozdobení dárků. Stačí malá větvička, šípek nebo mašlička z lýka a najednou celé balení získá naprosto jinou hodnotu! Nebojte se experimentovat, malujte šišky, pokud toužíte přece jen po trochu slavnostním pozlátku, přestříkejte je třeba na zlatou nebo stříbrnou barvu. Využijte umělý sníh ve spreji, který dodá každé dekoraci tu správnou zimní náladu.
Vytvořte dekorace. které vydrží
Snažte se, aby dekorace neodcházely spolu se sezónou. Stačí mít zajímavý a kombinovatelný základ, který můžete snadno s každým obdobím pouze zajímavě obměnit. Ať už se jedná o dekorace na stůl, věnce nebo závěsné girlandy. Prvky, které mají sezónní nádech nepřilepujte tavnou pistolí nebo jiným lepidlem, nechejte si prostor na případnou obměnu. S příchozím jarem můžete rolničky, vánoční ozdoby a další prvky snadno nahradit jarními. Díky tomu získáte variabilní ozdobu, ke které vám stačí pouze pár dalších prvků, které s každou nastávající sezónou můžete snadno nahradit. Ušetří vám to spoustu peněz, energie, a navíc nebudete neustále muset kupovat nové a nové dekorace.
Zkuste tyto Vánoce prožít jinak, uvědoměleji. Užívejte si společné chvilky, všímejte si maličkostí a zredukujte odpad, který produkujete na minimum. Najednou celé kouzlo Vánoc získá naprosto jiný rozměr a vy si je užijte ještě více, než obvykle!
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.