RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Symbolika květů mimózy

Historie za symbolikou květů mimózy

Každý rok 8. března lidé na celém světě slaví Mezinárodní den žen. V Itálii je zvykem darovat významným ženám ve vašem životě květiny mimózy a my si dnes představíme hlavní důvody, proč tomu tak je. K pochopení této krásné tradice budeme potřebovat trochu vhledu do minulosti a ujasnit si některé události, které dali za vznik tak krásnému a významnému dni jako je právě Mezinárodní den žen.

 

Kdy to všechno začalo?

Mezinárodní den žen, zkráceně také MDŽ začal na své popularitě nabírat více než sto let zpátky. Původně o oslavě tohoto již významného dne bylo slyšet v USA, kdy Socialistická strana Ameriky oslavovala ženy. První významnější oslavy proběhly v New Yorku roku 1909 a od té doby sláva tohoto dne jenom roste. Dokonce natolik, že tento den byl v roce 1977 označen Organizací spojených národů za Mezinárodní den žen, tedy tak, jak ho známe dnes. Tento slavný den nabral na oblibě a slaví se téměř po celém světě. V některých zemích více, v jiných méně a každá země vzala jeho oslavu po svém. My se dnes podíváme více zblízka na oslavu tohoto dne v Itálii.

 

Symbolika květu mimózy

První oslava Mezinárodního dne žen, v italském jazyce La Festa della Donna se v Itálii slavila roku 1922, teprve ale až roku 1946 získal tento svátek svůj známý žlutý symbol, kterým není nikdo jiný než zářivá, voňavá květina mimózy. Ačkoliv si historici nejsou přesně jistí původem, mnozí se shodli na jedné z verzí příběhu. S největší pravděpodobností politička a ředitelka národního italského svazu žen, Teresa Mattei, představila tuto květinu jako symbol síly, citlivosti a oddanosti žen. Před tímto oficiálním prohlášením Francouzi označili za symbol tohoto významného dne fialky a konvalinky. Matteir však zastávala názor, že pro italské ženy se jedná o hůře dostupné květy, proto tedy vybrala mimózu. Mimóza patří mezi běžné italské rostliny a je jednou z mála rostlin, která roste před před jarem. Nejenže je mimóza ideální představitelkou jara díky svým svěžím a zářivým barvám, ale také hlavní myšlenkou tohoto významného svátku. Ženské hnutí se zde snažilo vytvořit přirozené prostředí, ve kterém ženy budou prosperovat a nebudou zastíněny muži. Jeden z dalších, možná nejdůležitějších faktů vůnec je skutečnost, že mimóza i přes svůj křehký a nádherný vzhled je opravdu odolnou rostlinou. Vyžaduje velmi nenáročnou údržbu a dokáže přežít opravdové sucha. Čímž krásně zdůrazňuje symbol ženskosti, která je na první pohled vyřazuje křehkost, ale ve skutečnosti se jedná o silné a odolné ženy.

 

Dodnes jsou každoročně 8. března italská města zdobena do žlutých barev, což má za úkol symbolizovat uznání žen a připomínat jejich významný přínos do společnosti. Italští muži dávají ženám v tento den kytice mimózy, ale nejen muži, i samotné ženy si mezi sebou darují kytice plné žlutých květů. Proto každé italské květinářství je na tento dárek pečlivě vybaveno a potřebuje doslova zásoby mimóz! V poslední době se ale tento krok setkal s menším odporem radikálních feministek, které tvrdí že se z Mezinárodního dne žen stal spíše komerční svátek a ztrácí tak prvotní smysl a význam, kterým bylo šíření povědomí o ženské rovnoprávnosti a oddaluje se tak od této myšlenky. U většiny lidí si však akt darování květin mimózy zachovává nadále velkou podporu.

 

Mimosa v italské kuchyni

Italové jsou známí svými kulinářskými schopnosti, které se taktéž odrážejí v oslavě tohoto svátku. Jakožto opravdoví milovníci jídla oslavují Mezinárodní den tradičními pochoutkami. Mezi oblíbené pokrmy patří například tagliatelle mimosa, kdy se jedná o těstoviny tagliatelle s míchanými vajíčky nahoře, pro zajištění co nejpodobnější barvy květů. Další oblíbeným pokrmem na oslavu tohoto svátku jsou linguine mimosa, do kterých je naopak přidáno kari, aby těstoviny získaly požadovaný žlutý odstín. Ke snídani si italové rádi dopřávají vejce mimosa. Nechybí také něco sladkého. Torta mimosa, tedy Mimosa dort je vyrobený z cukru, pomerančového džusu, pomerančového likéru a šlehačky! Žlutý efekt zaručen, chuťové pohárky uspokojeny, tak který pokrm byste si dali nejraději?

 

Pokud se někdy náhodou na Mezinárodní den žen ocitnete v Itálii, už se nebudete divit proč na vás z každého koutu vykukuje tolik žlutých nadýchaných květin mimózy. A pokud máte i teď chuť zapojit se do nádherné mimózové tradice, neváhejte a při troše hledání rozhodně na květy mimózy dřív nebo později narazíte! Ať jste žena nebo muž, překvapte významné ženy ve vašem životě zářivou kyticí plnou voňavých mimóz. Vaše vřelé gesto bude bez váhání oceněno!

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

ZORA

ZORA

SELA

SELA

LUCI

LUCI

BEATA

BEATA
láska

CAROL

CAROL

KAMI

KAMI

LARY

LARY

SELI

SELI

KLAUDI

KLAUDI

FONDA

FONDA

KUKI

KUKI

DEBIE

DEBIE

ZUZI

ZUZI

JULI

JULI

DIDI

DIDI

DURI

DURI

HOLA

HOLA
Neprodejné

ZIZU

ZIZU

COLY

COLY

SUNNY

SUNNY

PAULA

PAULA

LONDA

LONDA

TAMI

TAMI

NORY

NORY

TAMARA

TAMARA

KAJA

KAJA

DAFE

DAFE

GABRIELA

GABRIELA

BEDY

BEDY

KAROL

KAROL

LUCIA

LUCIA

PINKI

PINKI

GUDI

GUDI

KAROLINA

KAROLINA

DARINA

DARINA

HUSTON

HUSTON

ORANGA

ORANGA

KOKI

KOKI

ADINA

ADINA

AMANDA

AMANDA

BRIGITA

BRIGITA

LORA

LORA

LADA

LADA

KAMILA

KAMILA

ANASTAZIE

ANASTAZIE

SILVIN

SILVIN

LUČNÍ KYTICE 1

LUČNÍ KYTICE 1

LUČNÍ KYTICE 3

LUČNÍ KYTICE 3

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé