Svět růží
Vše o růžích
Růže není pro nic za nic jednou nejoblíbenějších a nejprodávanějších květin na světě. Zároveň také symbolem lásky a zamilovanosti. Ve světě růží existuje hned několik pozoruhodných faktů, o kterých málokdo ví a rozhodně dokážou překvapit! Věděli jste například že existuje i jedlá růže? Nebo že o růži už věděli i v dobách, kdy vznikla svatá kniha? Anebo také že je růže například skvělým zdrojem vitamínu C? Pojďme dnes společně nahlédnout do světa růží a odhalit si několik zajímavých faktů, spojených s těmito nádhernými květinami.
Největší domácí vypěstovaná růže
Nikita K. Rulhoksoffski z Kalifornie je doposud nejznámějším pěstitelem, kterému se povedlo vypěstovat největší zaznamenanou růži na světě. Jeho růže růžové barvy dosahovala až 84 cm v průměru a vykvetla na keři popínavé Banksově růži. Tento významný keř, na němž vykvetla největší zaznamenaná růže můžete najít v americkém státu Arizona, kde roste ve městě Tombstone přes altán a dosahuje až celkové velikosti 2,7 km čtverečních!
Nejstarší rostoucí růže na světě
Vůbec nejstarší dochovanou růží, která neustále kvete, je růže z německé katedrály v Hildesheimu, která zde zdobí zdi už více než 1000 let! Její přítomnost je zde dokumentována od roku 815 a podle legendy tento keř symbolizuje prosperitu města. Legenda praví, dokud růže bude kvést, Hildesheim bude prosperovat a nic ho neporazí. A už v historii tomu tak bylo, v roce 1945 spojenecké síly se snažili zničit slavnou katedrálu, ale keř přežil. Jeho kořeny zůstaly neporušené pod troskami a keř přes všechny nepříjemné okolnosti opět vyrostl.
Nejdražší růže
Nejdražší růží na světě je od roku 2006 odrůda Juliet od známého pěstitele růží Davida Austina. Šlechtění této růže trvalo 15 let a celková cena byla vyčíslena na neuvěřitelných 5 milionů dolarů. Proto je dodnes růže Juliet považována za nejdražší kultivar růže na světě.
Bohaté na vitamín C
Plody růže, tedy šípky růží jsou bohatým zdrojem vitaminu C. Šípky jsou tak skvělým zdrojem jak do našeho těla nenásilně dostat alespoň trochu vitamínů formou šípkových čajů, sirupů nebo džemů. Šípky jsou v potravinářském průmyslu poměrně oblíbené a často se také přidávají do různých potravinových doplňků. Naopak olej ze šípkových semen se hojně využívá do kosmetických výrobků a má velmi pozitivní a léčivé účinky pro naši pleť. Co se dále týká zajímavosti šípků, nejčastěji je známe v červené barvě. Šípky ale mohou mít i tmavě fialovou nebo dokonce černou barvu!
Důležitý význam již v dávné historii
Historicky byly růže významné jak pro Egypťany, tak i pro Římany. Římané je například používaly jako dekorace do svých obydlí nebo je naopak nosili kolem krku a všechno co bylo řečeno pod růží, bylo považováno za tajemství. Slavná Kleopatra dokonce pokryla celou podlahu svého pokoje růžemi, když ji měl navštívit Mark Antony.
Národní květina
Tradičně je růže pro Velkou Británii označována jako národní květina. Růže se zde objevila v letech 1455-1485, kdy proti sobě v občanské válce bojovali rody Lancasterů a Yorků. Tato série bitev je známá právě pod názvem Válka růží, kdy rod Lancasterů symbolizovala červená růže a naopak rod Yorků byl pod symbolem bílé růže.
Černá růže neexistuje
Růže můžeme najít v několika barevných kombinacích od červené, žluté, růžové až po bílou nebo modrou. Ovšem magická černá růže neexistuje. Na první pohled černá růže je totiž ve skutečnosti pouze opravdu tmavě červená.
Růže ve vesmíru
V roce 2002 byla do vesmíru vypravena miniaturní růže s anglickým názvem Overnight Scentsation. Růže měla za úkol pomoci ve studiích jejímž cílem bylo dokázat účinky nízké gravitace na vůni růží. Zároveň se také naučit jak lze vylepšit vůně a chutě spotřebních výrobků a to ať už slavných parfémů, tak i obyčejných potravin. Konečný výsledek vesmírného experimentu byl však mnohem větší, než se očekávalo a vědcům se povedlo vytvořit zcela novou vůni, která si opravdu může přivlastnit jméno vesmírná.
Růže v parfémech
Růže patří mezi oblíbené složky, používané při výrobě parfémů. Jejich aromatická vůně pochází z mikroskopických parfémových žláz, které se nachází na okvětních lístcích. Často se také okvětní lístky růží suší a balí pro komerční využití jako dekorace nebo do vůní.
Největší zahrada růží
Největší soukromou zahradu růží naleznete v malebném italském městečku Cavriglia, které se nachází v pohádkovém Toskánsku. Naleznete zde jak významné šlechtěné odrůdy, tak i dochované staré odrůdy růží. Zahrada se každý rok v květnu otevře veřejnosti a lidé zde mohou obdivovat až 7500 různých odrůd růží.
Doufáme, že jsme vás dneska přesvědčili, že za růžemi se skrývá mnohem více zajímavostí, než pouze jejich slavná symbolika romance a lásky a že i květiny dokážou člověka překvapovat každým dnem.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.