RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
+420 777 993 844
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Svět růží

Vše o růžích

Růže není pro nic za nic jednou nejoblíbenějších a nejprodávanějších květin na světě. Zároveň také symbolem lásky a zamilovanosti. Ve světě růží existuje hned několik pozoruhodných faktů, o kterých málokdo ví a rozhodně dokážou překvapit! Věděli jste například že existuje i jedlá růže? Nebo že o růži už věděli i v dobách, kdy vznikla svatá kniha? Anebo také že je růže například skvělým zdrojem vitamínu C? Pojďme dnes společně nahlédnout do světa růží a odhalit si několik zajímavých faktů, spojených s těmito nádhernými květinami.

 

Největší domácí vypěstovaná růže

Nikita K. Rulhoksoffski z Kalifornie je doposud nejznámějším pěstitelem, kterému se povedlo vypěstovat největší zaznamenanou růži na světě. Jeho růže růžové barvy dosahovala až 84 cm v průměru a vykvetla na keři popínavé Banksově růži. Tento významný keř, na němž vykvetla největší zaznamenaná růže můžete najít v americkém státu Arizona, kde roste ve městě Tombstone přes altán a dosahuje až celkové velikosti 2,7 km čtverečních!

 

Nejstarší rostoucí růže na světě

Vůbec nejstarší dochovanou růží, která neustále kvete, je růže z německé katedrály v Hildesheimu, která zde zdobí zdi už více než 1000 let! Její přítomnost je zde dokumentována od roku 815 a podle legendy tento keř symbolizuje prosperitu města. Legenda praví, dokud růže bude kvést, Hildesheim bude prosperovat a nic ho neporazí. A už v historii tomu tak bylo, v roce 1945 spojenecké síly se snažili zničit slavnou katedrálu, ale keř přežil. Jeho kořeny zůstaly neporušené pod troskami a keř přes všechny nepříjemné okolnosti opět vyrostl.

 

Nejdražší růže

Nejdražší růží na světě je od roku 2006 odrůda Juliet od známého pěstitele růží Davida Austina. Šlechtění této růže trvalo 15 let a celková cena byla vyčíslena na neuvěřitelných 5 milionů dolarů. Proto je dodnes růže Juliet považována za nejdražší kultivar růže na světě.

 

Bohaté na vitamín C

Plody růže, tedy šípky růží jsou bohatým zdrojem vitaminu C. Šípky jsou tak skvělým zdrojem jak do našeho těla nenásilně dostat alespoň trochu vitamínů formou šípkových čajů, sirupů nebo džemů. Šípky jsou v potravinářském průmyslu poměrně oblíbené a často se také přidávají do různých potravinových doplňků. Naopak olej ze šípkových semen se hojně využívá do kosmetických výrobků a má velmi pozitivní a léčivé účinky pro naši pleť. Co se dále týká zajímavosti šípků, nejčastěji je známe v červené barvě. Šípky ale mohou mít i tmavě fialovou nebo dokonce černou barvu!

 

Důležitý význam již v dávné historii

Historicky byly růže významné jak pro Egypťany, tak i pro Římany. Římané je například používaly jako dekorace do svých obydlí nebo je naopak nosili kolem krku a všechno co bylo řečeno pod růží, bylo považováno za tajemství. Slavná Kleopatra dokonce pokryla celou podlahu svého pokoje růžemi, když ji měl navštívit Mark Antony.

 

Národní květina

Tradičně je růže pro Velkou Británii označována jako národní květina. Růže se zde objevila v letech 1455-1485, kdy proti sobě v občanské válce bojovali rody Lancasterů a Yorků. Tato série bitev je známá právě pod názvem Válka růží, kdy rod Lancasterů symbolizovala červená růže a naopak rod Yorků byl pod symbolem bílé růže.

 

Černá růže neexistuje

Růže můžeme najít v několika barevných kombinacích od červené, žluté, růžové až po bílou nebo modrou. Ovšem magická černá růže neexistuje. Na první pohled černá růže je totiž ve skutečnosti pouze opravdu tmavě červená.

 

Růže ve vesmíru

V roce 2002 byla do vesmíru vypravena miniaturní růže s anglickým názvem Overnight Scentsation. Růže měla za úkol pomoci ve studiích jejímž cílem bylo dokázat účinky nízké gravitace na vůni růží. Zároveň se také naučit jak lze vylepšit vůně a chutě spotřebních výrobků a to ať už slavných parfémů, tak i obyčejných potravin. Konečný výsledek vesmírného experimentu byl však mnohem větší, než se očekávalo a vědcům se povedlo vytvořit zcela novou vůni, která si opravdu může přivlastnit jméno vesmírná.

 

Růže v parfémech

Růže patří mezi oblíbené složky, používané při výrobě parfémů. Jejich aromatická vůně pochází z mikroskopických parfémových žláz, které se nachází na okvětních lístcích. Často se také okvětní lístky růží suší a balí pro komerční využití jako dekorace nebo do vůní. 

 

Největší zahrada růží

Největší soukromou zahradu růží naleznete v malebném italském městečku Cavriglia, které se nachází v pohádkovém Toskánsku. Naleznete zde jak významné šlechtěné odrůdy, tak i dochované staré odrůdy růží. Zahrada se každý rok v květnu otevře veřejnosti a lidé zde mohou obdivovat až 7500 různých odrůd růží.

 

Doufáme, že jsme vás dneska přesvědčili, že za růžemi se skrývá mnohem více zajímavostí, než pouze jejich slavná symbolika romance a lásky a že i květiny dokážou člověka překvapovat každým dnem.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

PETI

PETI
láska

ZORA

KALIN

ALANIS

ALENKA

ALEX

AFNE

ANDY

COKY

EVRIL

AURORA

KONE

RONY

SUMI

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KATARINA

TOLI

WHITE

KUKI

DEBIE

DIDI

SULI

EMI

COLY

VIVI

PAULA

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

EVELYN

EVELYN
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

RŮŽOVÉ + ČERVENÉ RŮŽE

RŮŽOVÉ + ČERVENÉ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

RŮŽE MIX

RŮŽE MIX
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

MIX RŮŽÍ 3 BARVY

MIX RŮŽÍ 3 BARVY
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

TAMI

SESTUPNÁ KYTICE RŮŽÍ

SESTUPNÁ KYTICE RŮŽÍ
láska

NORY

TAMARA

KAJA

KODI

EVA

STIL

LUCIA

KVĚTINOVÝ KOŠ KARMELITA

KVĚTINOVÝ KOŠ KAROLIN

KVĚTINOVÝ KOŠ ROBIN

KVĚTINOVÝ KOŠ PINK

KVĚTINOVÝ KOŠ YELLOW

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Doručování květin kurýrem

Doručování květin kurýrem

5 výhod pro doručování květin kurýrem

Od doby vynálezu internetu se nám život změnil hned v několika aspektech. A spolu s jeho vývojem přichází rostoucí poptávka po rychlých, pohodlných a zároveň finančně efektivních službách. Každý dnešní spotřebitel si zakládá na rychlosti, efektivnosti a hlavně na pohodlnosti. Zvykli jsme si jedním potvrzením platby v telefonu objednat jídlo až k našim dveřím, vyjít bez peněženky už není žádný problém, když jednoduše můžeme zaplatit telefonem, nebo dokonce hodinkami. A jak je to s digitálním světem v oblasti floristiky? I floristické odvětví drží krok a nezaspalo dobu, proto není žádné překvapení, že si vaše oblíbené květiny, nebo překvapení pro ostatní můžete objednat přímo z pohodlí vašeho domova a to ani nemusíte vstát z pohovky. Stále více lidí vyhledává online obchody téměř na všechny služby - a doručování květin není vyjímka.

Číst celé
Květiny Himalájí

Květiny Himalájí

Květiny Himalájí

Pokud jste alespoň trochu dobrodružná duše, aktuální situace vás určitě nemile zasáhla. Nemůžeme cestovat, nemůžeme se jen tak vydat do hor, ani za hranice bez určitých omezení. Co je ovšem stále dovoleno je si číst o vzdálených destinacích, do kterých se vám třeba jednou podaří zavítat. Konkrétně dnes se podíváme do jedné z nejdrsnějších, ale nejkrásnějších oblastí na světě, slavných zejména pro svůj nejvyšší vrchol na světě - do asijského pohoří Himaláj. Díky rozsáhlému rozložení tohoto pohoří se zde nachází hned několik různých podnebí. Na tibetské straně najdeme chladné pouště, naopak na druhé straně nás čeká pomněrně vlhké a subtropické podnebí. Přesně tento mix klimatických podmínek dává příležitost vzniku úchvatným rostlinám, které najdete v přirozeném prostředí opravdu jenom tady.

Číst celé
Jakou květinu darovat k narozeninám

Jakou květinu darovat k narozeninám

Květiny k narozeninám - jakou zvolit?

Jaké zvolit květiny k narozeninám? To je otázka, kterou jste si minimálně jednou za život položili. Jsou květiny, které říkají miluji tě, jsou květiny kterými vyjádříte vděk nebo omluvu, ale jsou tady také květiny plné radosti a oslav. A přesně tyhle jsou vhodné pro narozeninové oslavy a jiné speciální dny, věnované jenom vám. Snad nic se nedá srovnat s pocitem, který dostanete, když vám někdo věnuje květiny jen tak, pro potěšení. Existují speciální květiny, které můžete věnovat vašim nejbližším k narozeninám. Ať už je to vaše maminka, babička nebo sestra - vždy volte veselé květiny plné radosti a rozmanitosti.

Číst celé