RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
+420 777 993 844
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Sušené květy

Jak nejlépe usušit květinu - tip na dárek

Léto nám končí a s ním se pomalu stahuje i příroda, květiny začínají jedna po druhé odkvétat. I když nám má podzim stále co nabídnout, co se květinové krásy týče, i tak nám začínají zahrádky pomalu zet prázdnotou.

Jak si zachovat krásu řezaných nebo lučních květin déle? Usušíme je... Pokud se navíc cítíte tvořivý a chcete někomu udělat radost květinou na jiný způsob, vlastnoručně vyrobené svíčky s květinovým vzorem překvapí jistě dvojnásob.

Pohled na sušené květiny

Tradiční čínské učení Feng shui nemá sušené květy moc v lásce.  Z tohoto pohledu jde o pasivní energii, navíc ve většině případů ulpíváme se sušenými květy na minulosti (darovaný pugét ke speciální příležitosti, svatební pugét apod.), což není z dlouhodobého hlediska pro nás zdravé. My v tomto článku uvedeme téma sušené květiny zejména pro další práci s nimi, jako například k vlastoručně vyrobenému dárku a podpoříme tak proudění i té živé energie, k vytvoření rovnováhy.

Jak usušit květiny sami doma

Proces sušení je vlastně proces, který z květin vytáhne vlhkost, tím se zachová jejich tvar a barva okvětních lístků. Je to snadné a dovolí vám vaše takto uchované kytičky použít na několik způsobů jako například vonné směsi potpourri, konfety nebo z nich prostě udělat dekor na váš stůl jako v živé podobě, nebo do rámečků lisované.

Ukážeme vám 4 způsoby, jak na to:

Sušení květin na vzduchu

Toto je jedna z těch tradičnějších metod, kterou lidé používají k usušení květin, a zároveň také jedna z těch snadnějších. Kytici květin jednoduše zavěste na provázku, který je pevně uchycen za konce stonků, květy dolů. Nejlepším místem k usušení květin je dobře větraná místnost, bez přímého slunce. Nechte tak květy přirozeně zcela usušit. Bonusem této metody je, že takto květiny plní účel i jako přírodní osvěžovač vzduchu. 

Sušení květin v mikrovlnce

Toto je poněkud snadný způsob, jak květiny usušit rychle. Vše, co potřebujete kromě kvítek je mikrovlna a stelivo pro kočky. Zasypejte květiny do granulek steliva a dejte je tak do mikrovlnky na vysokou teplotu, na 2-3 minuty. Jakmile směs vychládne, květiny stačí oprášit a ty jsou pak připraveny ať už s nimi následně zamýšlíte cokoliv.

Toto je jeden u nejlepších způsobů, jak rychle a efektivně připravit svatební konfety z okvětních lístků.

Sušení květin s použitím gelu kyseliny křemičité

Tento způsob k uchování vašich kvítků je docela snadný, avšak trošku pomalý. Gel kyseliny křemičité se používá k odstranění vlhkosti z různých balení, což je k usušení květin žádané. Nevýhoda je, že si je na tento projekt třeba opatřit docela velké množství gelových kuliček a pak jednoduše jimi zasypat květiny (v nějaké nádobě), které chcete usušit. Pak je třeba počkat asi týden, možná déle, abyste dosáhly toho správného usušení. Tímto způsobem nejlépe zachováte celistvost a tvar květinky neporušený.

Sušení květin lisováním

Tento způsob sušení květin spousta z nás možná poznala jako úplně první, ještě jako děti. To napovídá tomu, že je to metoda velice jednoduchá, K lisování kvítek potřebujeme voskový papír nebo ubrousek (ke vstřebání vlhkosti z rostlin) a těžkou knihu. U květin se silnějším květem jako jsou růže nebo karafiáty byste měli květinu nejprve rozdělit v půl, tím uschnou rovnoměrněji a lépe se budou v knize lisovat. Ploché květy jako jsou gerbery není třeba před lisováním nijak upravovat. Vložte květinu mezi absorpční papír a dejte doprostřed těžké knihy, pokud bude třeba, položte na knihu ještě nějaké závaží. Nechte květiny lisovat asi 10 dní. Občas proces zkontrolujte a pro lepší výsledek i se tam vyměňte absorpční papír.

Svíčka se sušenými květy

Jak už jsme zmínili, květiny mohou plnit účel dekoru různě a v případě vlastnoručně vyrobené svíčky s usušenými květy si může někdo mimořádný ve vašem okolí takto užít voňavý a dlouhotrvající dárek.

Výroba svíček asi není první věc, která by člověka napadla jako tip na dárek. Možná je odrazuje myšlenka složitosti výroby anebo, hlavně, vždyť se dá dnes tolik věcí jednoduše koupit v obchodě nebo online. Každopádně, podomácky vyrobená svíčka je mnohem snazší, než si myslíte a dodá vašemu dárku milý osobní ráz. Výroba je také relativně levná a potřeba je pouze několik málo pomůcek a přísad, které je možné snadno koupit/ dostupné. Uvidíte, že květinovou svíčku je možné vyrobit v několika málo krocích.

Co je třeba na domácí výrobu květinové svíčky

  • vosk – doporučujeme použít sojový vosk, nicméně jakýkoliv organický vosk bude dostatečný
  • bavlněný svíčkový knot – délka dle nádoby na svíčku plus něco málo na zapálení
  • sušené květiny – můžete je zakoupit nebo si je doma sami usušit
  • skleněná sklenice nebo nádoba – můžete použít také keramické čajové hrnky pro jedinečný solitér (edge)
  • tužka – poslouží jako pomocník k nastavení knotu
  • dřevěná špejle
  • dle přání: Esenciální oleje

Krok 1: Rozpustit vosk

Nejdříve na plotně rozehřejte vosk. Na to můžete použít misku ponořenou v hrnci s trochou vody na dně nebo přímo v nějakém hrnci, u kterého vám nevadí, že bude od vosku. Je lepší vosk rozpouštět pomalu na mírné teplotě, abychom zajistili rychlé vychladnutí a zároveň horkou tekutinou neponičili usušené lístky květin.

Krok 2: Přidejte do připravené nádoby usušené květy

Pokud používáte průhlednou nádobu, je dobré ji před použitím pořádně vymýt, aby na ni po zaschnutí vosku nebyly vidět žádné čmouhy nebo nečistoty. Před nalitím vosku dejte do nádoby květinu/ květiny, které chcete mít uvnitř.  Pokud chcete svíčku více zdobenou, můžete nádobu obložit okvětními lístky také ze stran uvnitř. Není třeba dbát na nějaké přesné rozložení, kdykoliv během nalévání vosku můžete květiny přidat podle přání.

Krok 3: Nalijte vosk

Vypněte sporák a vezměte rozehřátou voskovou tekutinu k nádobě a pomalu vosk nalévejte dovnitř. Průběžně dovnitř nasypte ještě několik kvítek a dřevěnou špejlí si pomozte, aby se dobře do vosku ponořili. 

Krok 4: Doplňte knot a oleje

Pokud chcete svíčku ovonět pomocí esenciálních olejů, přidejte několik kapek po tom, co olej trošku vychládne, aby nezačal olej vysokou teplotou čadit. Pokud chcete použít intenzivní vůni, jako je například eukalyptus, přidejte do vosku opravdu jen pár kapek. U jemnějších vůní přidejte klidně 20-30 kapek. Poté směs lehce promíchejte a můžete do ní spustit knot. Ujistěte se, že je umístěn v centru, aby mohla svíčka hořet rovnoměrně. Jamile je knot ve středu a sahá až k samému dnu nádoby, dejte přes otvor tužku (nebo kadeřnickou sponu na vlasy) a zachyťte přebytek knotu, aby vám nespadl do horkého vosku.

Krok 5: Nechte směs zchladnout

Nyní, když je vše na místě, dejte nádobu na chladné a suché místo a nechte směs ztuhnout. Toto může trvat až 24 hodin, tak nespěchejte a s nádobou zbytečně nehýbejte, aby se kvítky nebo knot ve směsi nepohnuly z místa. Jakmile je směs zcela ztuhlá, můžete ke svíčce doplnit další ozdoby. Možná svíčku chcete opatřit kartičkou se jménem oslavence nebo narozeninové přáníčko. Ať už se jedná o jakoukoliv příležitost, takto ručně vyrobený voňavý dárek zaručeně vaši blízkou oslavenkyni okouzlí.

 

Jak vidíte usušit květy je velice snadné a je mnoho způsobů, jak toho docílit a užívat si jejich krásy déle. Přesto se ujistěte, že máte kolem sebe živé květy, které jsou nejkrásnější ve své čerstvé podobě, přirozeně tak povzbudí vaše smysly nejlépe.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KVĚTINA V KRABICI

KVĚTINA V KRABICI
NÁŠ TIP

SESTAVTE SI KYTICI RŮŽÍ

KYTICE FRÉZIÍ

BEATA

BEATA
láska

EKVÁDOR RŮŽE FIALOVÉ

EKVÁDOR RŮŽE FIALOVÉ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + 1 BÍLÁ RŮŽE

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + 1 BÍLÁ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

RUDÉ RŮŽE V KRABICI

RUDÉ RŮŽE V KRABICI
Nové

DANDY

MODRÉ RŮŽE

MODRÉ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

EKVÁDOR RŮŽE ŽÍHANÉ

EKVÁDOR RŮŽE ŽÍHANÉ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE RŮŽÍ WHIRE

KYTICE RŮŽÍ WHIRE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

PETI

PETI
láska

MELISA

INNA

KATE

VIVI

LORI

LONDA

RUUBY

FREZIE + EUSTOMA

RŮŽE A FREZIE V KRABICI

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ + 1 ČERVENÁ RŮŽE

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ + 1 ČERVENÁ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

AFNE

GUDY

ZORA

JESIKA

SANTINY + FREZIE

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

OLINA

FOLY

BAREVNÁ KYTICE V KRABICI

SESTUPNÁ KYTICE RŮŽÍ

SESTUPNÁ KYTICE RŮŽÍ
láska

SULI

FRESIA

RŮŽE + GEISHA 225g

KYTICE EUSTOMY

KYTICE RŮŽÍ MIX

KYTICE RŮŽÍ MIX
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

SOFIE

TOLINS

ALEX

KYTICE GERBER

DEBIE

ELENI

NIKI

PAMELA

EKVÁDORSKÉ RŮŽE ŽLUTÉ

EKVÁDORSKÉ RŮŽE ŽLUTÉ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Doručování květin kurýrem

Doručování květin kurýrem

5 výhod pro doručování květin kurýrem

Od doby vynálezu internetu se nám život změnil hned v několika aspektech. A spolu s jeho vývojem přichází rostoucí poptávka po rychlých, pohodlných a zároveň finančně efektivních službách. Každý dnešní spotřebitel si zakládá na rychlosti, efektivnosti a hlavně na pohodlnosti. Zvykli jsme si jedním potvrzením platby v telefonu objednat jídlo až k našim dveřím, vyjít bez peněženky už není žádný problém, když jednoduše můžeme zaplatit telefonem, nebo dokonce hodinkami. A jak je to s digitálním světem v oblasti floristiky? I floristické odvětví drží krok a nezaspalo dobu, proto není žádné překvapení, že si vaše oblíbené květiny, nebo překvapení pro ostatní můžete objednat přímo z pohodlí vašeho domova a to ani nemusíte vstát z pohovky. Stále více lidí vyhledává online obchody téměř na všechny služby - a doručování květin není vyjímka.

Číst celé
Květiny Himalájí

Květiny Himalájí

Květiny Himalájí

Pokud jste alespoň trochu dobrodružná duše, aktuální situace vás určitě nemile zasáhla. Nemůžeme cestovat, nemůžeme se jen tak vydat do hor, ani za hranice bez určitých omezení. Co je ovšem stále dovoleno je si číst o vzdálených destinacích, do kterých se vám třeba jednou podaří zavítat. Konkrétně dnes se podíváme do jedné z nejdrsnějších, ale nejkrásnějších oblastí na světě, slavných zejména pro svůj nejvyšší vrchol na světě - do asijského pohoří Himaláj. Díky rozsáhlému rozložení tohoto pohoří se zde nachází hned několik různých podnebí. Na tibetské straně najdeme chladné pouště, naopak na druhé straně nás čeká pomněrně vlhké a subtropické podnebí. Přesně tento mix klimatických podmínek dává příležitost vzniku úchvatným rostlinám, které najdete v přirozeném prostředí opravdu jenom tady.

Číst celé
Jakou květinu darovat k narozeninám

Jakou květinu darovat k narozeninám

Květiny k narozeninám - jakou zvolit?

Jaké zvolit květiny k narozeninám? To je otázka, kterou jste si minimálně jednou za život položili. Jsou květiny, které říkají miluji tě, jsou květiny kterými vyjádříte vděk nebo omluvu, ale jsou tady také květiny plné radosti a oslav. A přesně tyhle jsou vhodné pro narozeninové oslavy a jiné speciální dny, věnované jenom vám. Snad nic se nedá srovnat s pocitem, který dostanete, když vám někdo věnuje květiny jen tak, pro potěšení. Existují speciální květiny, které můžete věnovat vašim nejbližším k narozeninám. Ať už je to vaše maminka, babička nebo sestra - vždy volte veselé květiny plné radosti a rozmanitosti.

Číst celé