Sušené květy
Jak nejlépe usušit květinu - tip na dárek
Léto nám končí a s ním se pomalu stahuje i příroda, květiny začínají jedna po druhé odkvétat. I když nám má podzim stále co nabídnout, co se květinové krásy týče, i tak nám začínají zahrádky pomalu zet prázdnotou.
Jak si zachovat krásu řezaných nebo lučních květin déle? Usušíme je... Pokud se navíc cítíte tvořivý a chcete někomu udělat radost květinou na jiný způsob, vlastnoručně vyrobené svíčky s květinovým vzorem překvapí jistě dvojnásob.
Pohled na sušené květiny
Tradiční čínské učení Feng shui nemá sušené květy moc v lásce. Z tohoto pohledu jde o pasivní energii, navíc ve většině případů ulpíváme se sušenými květy na minulosti (darovaný pugét ke speciální příležitosti, svatební pugét apod.), což není z dlouhodobého hlediska pro nás zdravé. My v tomto článku uvedeme téma sušené květiny zejména pro další práci s nimi, jako například k vlastoručně vyrobenému dárku a podpoříme tak proudění i té živé energie, k vytvoření rovnováhy.
Jak usušit květiny sami doma
Proces sušení je vlastně proces, který z květin vytáhne vlhkost, tím se zachová jejich tvar a barva okvětních lístků. Je to snadné a dovolí vám vaše takto uchované kytičky použít na několik způsobů jako například vonné směsi potpourri, konfety nebo z nich prostě udělat dekor na váš stůl jako v živé podobě, nebo do rámečků lisované.
Ukážeme vám 4 způsoby, jak na to:
Sušení květin na vzduchu
Toto je jedna z těch tradičnějších metod, kterou lidé používají k usušení květin, a zároveň také jedna z těch snadnějších. Kytici květin jednoduše zavěste na provázku, který je pevně uchycen za konce stonků, květy dolů. Nejlepším místem k usušení květin je dobře větraná místnost, bez přímého slunce. Nechte tak květy přirozeně zcela usušit. Bonusem této metody je, že takto květiny plní účel i jako přírodní osvěžovač vzduchu.
Sušení květin v mikrovlnce
Toto je poněkud snadný způsob, jak květiny usušit rychle. Vše, co potřebujete kromě kvítek je mikrovlna a stelivo pro kočky. Zasypejte květiny do granulek steliva a dejte je tak do mikrovlnky na vysokou teplotu, na 2-3 minuty. Jakmile směs vychládne, květiny stačí oprášit a ty jsou pak připraveny ať už s nimi následně zamýšlíte cokoliv.
Toto je jeden u nejlepších způsobů, jak rychle a efektivně připravit svatební konfety z okvětních lístků.
Sušení květin s použitím gelu kyseliny křemičité
Tento způsob k uchování vašich kvítků je docela snadný, avšak trošku pomalý. Gel kyseliny křemičité se používá k odstranění vlhkosti z různých balení, což je k usušení květin žádané. Nevýhoda je, že si je na tento projekt třeba opatřit docela velké množství gelových kuliček a pak jednoduše jimi zasypat květiny (v nějaké nádobě), které chcete usušit. Pak je třeba počkat asi týden, možná déle, abyste dosáhly toho správného usušení. Tímto způsobem nejlépe zachováte celistvost a tvar květinky neporušený.
Sušení květin lisováním
Tento způsob sušení květin spousta z nás možná poznala jako úplně první, ještě jako děti. To napovídá tomu, že je to metoda velice jednoduchá, K lisování kvítek potřebujeme voskový papír nebo ubrousek (ke vstřebání vlhkosti z rostlin) a těžkou knihu. U květin se silnějším květem jako jsou růže nebo karafiáty byste měli květinu nejprve rozdělit v půl, tím uschnou rovnoměrněji a lépe se budou v knize lisovat. Ploché květy jako jsou gerbery není třeba před lisováním nijak upravovat. Vložte květinu mezi absorpční papír a dejte doprostřed těžké knihy, pokud bude třeba, položte na knihu ještě nějaké závaží. Nechte květiny lisovat asi 10 dní. Občas proces zkontrolujte a pro lepší výsledek i se tam vyměňte absorpční papír.
Svíčka se sušenými květy
Jak už jsme zmínili, květiny mohou plnit účel dekoru různě a v případě vlastnoručně vyrobené svíčky s usušenými květy si může někdo mimořádný ve vašem okolí takto užít voňavý a dlouhotrvající dárek.
Výroba svíček asi není první věc, která by člověka napadla jako tip na dárek. Možná je odrazuje myšlenka složitosti výroby anebo, hlavně, vždyť se dá dnes tolik věcí jednoduše koupit v obchodě nebo online. Každopádně, podomácky vyrobená svíčka je mnohem snazší, než si myslíte a dodá vašemu dárku milý osobní ráz. Výroba je také relativně levná a potřeba je pouze několik málo pomůcek a přísad, které je možné snadno koupit/ dostupné. Uvidíte, že květinovou svíčku je možné vyrobit v několika málo krocích.
Co je třeba na domácí výrobu květinové svíčky
- vosk – doporučujeme použít sojový vosk, nicméně jakýkoliv organický vosk bude dostatečný
- bavlněný svíčkový knot – délka dle nádoby na svíčku plus něco málo na zapálení
- sušené květiny – můžete je zakoupit nebo si je doma sami usušit
- skleněná sklenice nebo nádoba – můžete použít také keramické čajové hrnky pro jedinečný solitér (edge)
- tužka – poslouží jako pomocník k nastavení knotu
- dřevěná špejle
- dle přání: Esenciální oleje
Krok 1: Rozpustit vosk
Nejdříve na plotně rozehřejte vosk. Na to můžete použít misku ponořenou v hrnci s trochou vody na dně nebo přímo v nějakém hrnci, u kterého vám nevadí, že bude od vosku. Je lepší vosk rozpouštět pomalu na mírné teplotě, abychom zajistili rychlé vychladnutí a zároveň horkou tekutinou neponičili usušené lístky květin.
Krok 2: Přidejte do připravené nádoby usušené květy
Pokud používáte průhlednou nádobu, je dobré ji před použitím pořádně vymýt, aby na ni po zaschnutí vosku nebyly vidět žádné čmouhy nebo nečistoty. Před nalitím vosku dejte do nádoby květinu/ květiny, které chcete mít uvnitř. Pokud chcete svíčku více zdobenou, můžete nádobu obložit okvětními lístky také ze stran uvnitř. Není třeba dbát na nějaké přesné rozložení, kdykoliv během nalévání vosku můžete květiny přidat podle přání.
Krok 3: Nalijte vosk
Vypněte sporák a vezměte rozehřátou voskovou tekutinu k nádobě a pomalu vosk nalévejte dovnitř. Průběžně dovnitř nasypte ještě několik kvítek a dřevěnou špejlí si pomozte, aby se dobře do vosku ponořili.
Krok 4: Doplňte knot a oleje
Pokud chcete svíčku ovonět pomocí esenciálních olejů, přidejte několik kapek po tom, co olej trošku vychládne, aby nezačal olej vysokou teplotou čadit. Pokud chcete použít intenzivní vůni, jako je například eukalyptus, přidejte do vosku opravdu jen pár kapek. U jemnějších vůní přidejte klidně 20-30 kapek. Poté směs lehce promíchejte a můžete do ní spustit knot. Ujistěte se, že je umístěn v centru, aby mohla svíčka hořet rovnoměrně. Jamile je knot ve středu a sahá až k samému dnu nádoby, dejte přes otvor tužku (nebo kadeřnickou sponu na vlasy) a zachyťte přebytek knotu, aby vám nespadl do horkého vosku.
Krok 5: Nechte směs zchladnout
Nyní, když je vše na místě, dejte nádobu na chladné a suché místo a nechte směs ztuhnout. Toto může trvat až 24 hodin, tak nespěchejte a s nádobou zbytečně nehýbejte, aby se kvítky nebo knot ve směsi nepohnuly z místa. Jakmile je směs zcela ztuhlá, můžete ke svíčce doplnit další ozdoby. Možná svíčku chcete opatřit kartičkou se jménem oslavence nebo narozeninové přáníčko. Ať už se jedná o jakoukoliv příležitost, takto ručně vyrobený voňavý dárek zaručeně vaši blízkou oslavenkyni okouzlí.
Jak vidíte usušit květy je velice snadné a je mnoho způsobů, jak toho docílit a užívat si jejich krásy déle. Přesto se ujistěte, že máte kolem sebe živé květy, které jsou nejkrásnější ve své čerstvé podobě, přirozeně tak povzbudí vaše smysly nejlépe.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.