RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
+420 737 616 029
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Sušené květy

Jak nejlépe usušit květinu - tip na dárek

Léto nám končí a s ním se pomalu stahuje i příroda, květiny začínají jedna po druhé odkvétat. I když nám má podzim stále co nabídnout, co se květinové krásy týče, i tak nám začínají zahrádky pomalu zet prázdnotou.

Jak si zachovat krásu řezaných nebo lučních květin déle? Usušíme je... Pokud se navíc cítíte tvořivý a chcete někomu udělat radost květinou na jiný způsob, vlastnoručně vyrobené svíčky s květinovým vzorem překvapí jistě dvojnásob.

Pohled na sušené květiny

Tradiční čínské učení Feng shui nemá sušené květy moc v lásce.  Z tohoto pohledu jde o pasivní energii, navíc ve většině případů ulpíváme se sušenými květy na minulosti (darovaný pugét ke speciální příležitosti, svatební pugét apod.), což není z dlouhodobého hlediska pro nás zdravé. My v tomto článku uvedeme téma sušené květiny zejména pro další práci s nimi, jako například k vlastoručně vyrobenému dárku a podpoříme tak proudění i té živé energie, k vytvoření rovnováhy.

Jak usušit květiny sami doma

Proces sušení je vlastně proces, který z květin vytáhne vlhkost, tím se zachová jejich tvar a barva okvětních lístků. Je to snadné a dovolí vám vaše takto uchované kytičky použít na několik způsobů jako například vonné směsi potpourri, konfety nebo z nich prostě udělat dekor na váš stůl jako v živé podobě, nebo do rámečků lisované.

Ukážeme vám 4 způsoby, jak na to:

Sušení květin na vzduchu

Toto je jedna z těch tradičnějších metod, kterou lidé používají k usušení květin, a zároveň také jedna z těch snadnějších. Kytici květin jednoduše zavěste na provázku, který je pevně uchycen za konce stonků, květy dolů. Nejlepším místem k usušení květin je dobře větraná místnost, bez přímého slunce. Nechte tak květy přirozeně zcela usušit. Bonusem této metody je, že takto květiny plní účel i jako přírodní osvěžovač vzduchu. 

Sušení květin v mikrovlnce

Toto je poněkud snadný způsob, jak květiny usušit rychle. Vše, co potřebujete kromě kvítek je mikrovlna a stelivo pro kočky. Zasypejte květiny do granulek steliva a dejte je tak do mikrovlnky na vysokou teplotu, na 2-3 minuty. Jakmile směs vychládne, květiny stačí oprášit a ty jsou pak připraveny ať už s nimi následně zamýšlíte cokoliv.

Toto je jeden u nejlepších způsobů, jak rychle a efektivně připravit svatební konfety z okvětních lístků.

Sušení květin s použitím gelu kyseliny křemičité

Tento způsob k uchování vašich kvítků je docela snadný, avšak trošku pomalý. Gel kyseliny křemičité se používá k odstranění vlhkosti z různých balení, což je k usušení květin žádané. Nevýhoda je, že si je na tento projekt třeba opatřit docela velké množství gelových kuliček a pak jednoduše jimi zasypat květiny (v nějaké nádobě), které chcete usušit. Pak je třeba počkat asi týden, možná déle, abyste dosáhly toho správného usušení. Tímto způsobem nejlépe zachováte celistvost a tvar květinky neporušený.

Sušení květin lisováním

Tento způsob sušení květin spousta z nás možná poznala jako úplně první, ještě jako děti. To napovídá tomu, že je to metoda velice jednoduchá, K lisování kvítek potřebujeme voskový papír nebo ubrousek (ke vstřebání vlhkosti z rostlin) a těžkou knihu. U květin se silnějším květem jako jsou růže nebo karafiáty byste měli květinu nejprve rozdělit v půl, tím uschnou rovnoměrněji a lépe se budou v knize lisovat. Ploché květy jako jsou gerbery není třeba před lisováním nijak upravovat. Vložte květinu mezi absorpční papír a dejte doprostřed těžké knihy, pokud bude třeba, položte na knihu ještě nějaké závaží. Nechte květiny lisovat asi 10 dní. Občas proces zkontrolujte a pro lepší výsledek i se tam vyměňte absorpční papír.

Svíčka se sušenými květy

Jak už jsme zmínili, květiny mohou plnit účel dekoru různě a v případě vlastnoručně vyrobené svíčky s usušenými květy si může někdo mimořádný ve vašem okolí takto užít voňavý a dlouhotrvající dárek.

Výroba svíček asi není první věc, která by člověka napadla jako tip na dárek. Možná je odrazuje myšlenka složitosti výroby anebo, hlavně, vždyť se dá dnes tolik věcí jednoduše koupit v obchodě nebo online. Každopádně, podomácky vyrobená svíčka je mnohem snazší, než si myslíte a dodá vašemu dárku milý osobní ráz. Výroba je také relativně levná a potřeba je pouze několik málo pomůcek a přísad, které je možné snadno koupit/ dostupné. Uvidíte, že květinovou svíčku je možné vyrobit v několika málo krocích.

Co je třeba na domácí výrobu květinové svíčky

  • vosk – doporučujeme použít sojový vosk, nicméně jakýkoliv organický vosk bude dostatečný
  • bavlněný svíčkový knot – délka dle nádoby na svíčku plus něco málo na zapálení
  • sušené květiny – můžete je zakoupit nebo si je doma sami usušit
  • skleněná sklenice nebo nádoba – můžete použít také keramické čajové hrnky pro jedinečný solitér (edge)
  • tužka – poslouží jako pomocník k nastavení knotu
  • dřevěná špejle
  • dle přání: Esenciální oleje

Krok 1: Rozpustit vosk

Nejdříve na plotně rozehřejte vosk. Na to můžete použít misku ponořenou v hrnci s trochou vody na dně nebo přímo v nějakém hrnci, u kterého vám nevadí, že bude od vosku. Je lepší vosk rozpouštět pomalu na mírné teplotě, abychom zajistili rychlé vychladnutí a zároveň horkou tekutinou neponičili usušené lístky květin.

Krok 2: Přidejte do připravené nádoby usušené květy

Pokud používáte průhlednou nádobu, je dobré ji před použitím pořádně vymýt, aby na ni po zaschnutí vosku nebyly vidět žádné čmouhy nebo nečistoty. Před nalitím vosku dejte do nádoby květinu/ květiny, které chcete mít uvnitř.  Pokud chcete svíčku více zdobenou, můžete nádobu obložit okvětními lístky také ze stran uvnitř. Není třeba dbát na nějaké přesné rozložení, kdykoliv během nalévání vosku můžete květiny přidat podle přání.

Krok 3: Nalijte vosk

Vypněte sporák a vezměte rozehřátou voskovou tekutinu k nádobě a pomalu vosk nalévejte dovnitř. Průběžně dovnitř nasypte ještě několik kvítek a dřevěnou špejlí si pomozte, aby se dobře do vosku ponořili. 

Krok 4: Doplňte knot a oleje

Pokud chcete svíčku ovonět pomocí esenciálních olejů, přidejte několik kapek po tom, co olej trošku vychládne, aby nezačal olej vysokou teplotou čadit. Pokud chcete použít intenzivní vůni, jako je například eukalyptus, přidejte do vosku opravdu jen pár kapek. U jemnějších vůní přidejte klidně 20-30 kapek. Poté směs lehce promíchejte a můžete do ní spustit knot. Ujistěte se, že je umístěn v centru, aby mohla svíčka hořet rovnoměrně. Jamile je knot ve středu a sahá až k samému dnu nádoby, dejte přes otvor tužku (nebo kadeřnickou sponu na vlasy) a zachyťte přebytek knotu, aby vám nespadl do horkého vosku.

Krok 5: Nechte směs zchladnout

Nyní, když je vše na místě, dejte nádobu na chladné a suché místo a nechte směs ztuhnout. Toto může trvat až 24 hodin, tak nespěchejte a s nádobou zbytečně nehýbejte, aby se kvítky nebo knot ve směsi nepohnuly z místa. Jakmile je směs zcela ztuhlá, můžete ke svíčce doplnit další ozdoby. Možná svíčku chcete opatřit kartičkou se jménem oslavence nebo narozeninové přáníčko. Ať už se jedná o jakoukoliv příležitost, takto ručně vyrobený voňavý dárek zaručeně vaši blízkou oslavenkyni okouzlí.

 

Jak vidíte usušit květy je velice snadné a je mnoho způsobů, jak toho docílit a užívat si jejich krásy déle. Přesto se ujistěte, že máte kolem sebe živé květy, které jsou nejkrásnější ve své čerstvé podobě, přirozeně tak povzbudí vaše smysly nejlépe.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

SESTAVTE SI KYTICI RŮŽÍ

KVĚTINA V KRABICI

KVĚTINA V KRABICI
NÁŠ TIP

EKVÁDOR RŮŽE FIALOVÉ

EKVÁDOR RŮŽE FIALOVÉ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE FRÉZIÍ

BEATA

BEATA
láska

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + 1 BÍLÁ RŮŽE

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + 1 BÍLÁ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

RUDÉ RŮŽE V KRABICI

RUDÉ RŮŽE V KRABICI
Nové

DANDY

MODRÉ RŮŽE

MODRÉ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

PETI

PETI
láska

EKVÁDOR RŮŽE ŽÍHANÉ

EKVÁDOR RŮŽE ŽÍHANÉ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LONDA

LORI

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ + 1 ČERVENÁ RŮŽE

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ + 1 ČERVENÁ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE RŮŽÍ WHIRE

KYTICE RŮŽÍ WHIRE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

VIVI

RUUBY

RŮŽE A FREZIE V KRABICI

AFNE

FREZIE + EUSTOMA

SULI

GUDY

BAREVNÁ KYTICE V KRABICI

MELISA

ZORA

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

RŮŽE + GEISHA 225g

JESIKA

SANTINY + FREZIE

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

GUDI

ALEX

DEBIE

SESTUPNÁ KYTICE RŮŽÍ

SESTUPNÁ KYTICE RŮŽÍ
láska

OLINA

TOLINS

FRESIA

NIKI

KYTICE GERBER

INNA

KYTICE RŮŽÍ MIX

KYTICE RŮŽÍ MIX
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE RŮŽÍ PINK

KYTICE RŮŽÍ PINK
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

RŮŽE + PRALINKY

KYTICE EUSTOMY

PINKI

ADINA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Orchideje

Orchideje

Exotické orchideje, aneb co jste o nich možná nevěděli

Orchideje patří mezi jedny z nejoblíbenějších rostlin a nejvděčnějších darů, které můžete věnovat. Někdo preferuje jednotlivé květy orchidejí zakomponovat přímo do kytic, jiní je darují přímo jako celou rostlinu. Ať už darujete orchidej tak nebo jinak, rozhodně tím vykouzlíte obdarovanému úsměv na tváři.

Číst celé
Adventní věnec

Adventní věnec

Adventní věnec a jeho symbolika

Pomalu ale jistě se blíží čas Vánoc a s ním spojené tradice. Většina z nás si tento předvánoční čas neumí představit bez adventního věnce na stole, na kterém každou neděli zapálí jednu ze svíček. Málokdo už ale ví, co přesně význam adventního věnce znamená. Pojďme si tedy společně přiblížit jeho symboliku a

Číst celé
Pro květinové fanatiky a cestovatele

Pro květinové fanatiky a cestovatele

Japonsko a proslulé vistárie

Každé jaro navštěvují cestovatelé z celého světa Japonsko, aby viděli jeho světoznámé třešňové květy, ale toto období přináší několik dalších ohromujících květin, které stojí za obdiv.

Vistárie, známá v japonštině jako fuji, může být nejen druhá nejznámější květina této země, ale díky jejich schopnosti se ohýbat, vistárie neboli modrý déšť, jak je tuto květinu možné nazývat u nás, může být přeměněna v obrovské modré, růžové, fialové a bílé tunely, což připomíná procházku s kaleidoskopem na oku.

Číst celé