RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
+420 737 616 029
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Správná péče o pivoňky

Šest častých otázek o pivoňkách

Pivoňky patří mezi oblíbené květiny, které jsou vzácné zejména díky své krátké době květu. Právě jejich exkluzivita nás nutí k pečlivější péči o to více! Všichni si přece chceme užít jejich krásu co nejdéle, a proto uděláme všechno proto, aby nám vydržely kvést a plodit nové pupeny snad co nejdéle. Dnešní článek bude formou nejčastějších otázek a odpovědí. Zaměříme se na nejčastěji kladené dotazy, které souvisí s péčí o tyto nádherné rostliny a dozvíte se tak jedinečné rady a tipy, jak pěstovat pivoňky, aby vám vydržely co nejdéle.

 

Jak se správně starat o pivoňky?

Jakmile jednou pivoňky zasadíte, nevyžadují žádnou speciální péči, naopak si vystačí se základní údržbou. Dobrým začátkem pro jejich růst je výběr slunného místa a kvalitní úrodnou půdu s dobrým odvodem vody. Pivoňky se poměrně pomalu usazují do půdy, proto samotná produkce bohatých květů na které se všichni těšíme může trvat několik let. Pivoňky je nutné zasadit také do správné hloubky. Mezi pravidelnou údržbu patří prořezávání odumřelých větviček, odřezávání odkvetlých květů a také zastřihování keře s nadcházejícím podzimem.

 

Do jaké hloubky zasadit pivoňky?

To je poměrně důležitá otázka! Pivoňky patří mezi mělce zakořeněné rostliny, které vyžadují chladnější období pro vytvoření pupenů. Pokud jsou pivoňky zasazené příliš hluboko, keř nebude produkovat ani zdaleka tolik květů, jako při zasazení do správné hloubky. Při přesazování nebo prvotním zasazení, vždy dbejte na to, aby byly kořeny v hloubce 5 až 7,5 centimetru, jedině tak docílíte velkého množství květů a spokojených pivoněk. Důležité je počítat s tím, že i při správné hloubce pivoňkám bude trvat, než začnou produkovat květy.

 

Jak pečovat o pivoňky zasazené v květináči?

Péče o pivoňky pěstované v květináčích je naopak ještě mnohem snadnější než péče o samotný keř zasazený přímo do země. Zároveň je skvělou volbou například pro terasy nebo balkony. Pivoňky jsou ale velké rostliny, proto vždy počítejte s dostatečným prostorem. Důležitá je volba zeminy, která poskytuje živiny celé rostlině.

 

Co je příčinou nedostatečné produkce pupenů?

Existuje hned několik důvodů, proč vaše pivoňka neprodukuje žádné pupeny. Jedním z důvodů může být nedostatek slunečního světla, které je nezbytné pro produkci nových pupenů. Další, již zmiňovanou možností je nesprávná hloubka kořenů, která má výrazný vliv na pupeny. Kořeny pivoňky zároveň vyžadují přiměřené období chladu, aby byly schopny vytvořit pupeny.

 

Kdy a jak správně prořezat pivoňky?

Prořezávání pivoněk by mělo být bráno v potaz jako součást jejich každoroční péče. Kromě likvidace odumřelých květů se navíc doporučuje i podzimní prořezávání jednotlivých stonků. Stonky odřezávejte vždy několik centimetrů od země abyste trvale nenarušili růst rostliny. Stonky se začnou opět rozvíjet a růst společně s jarním obdobím, kdy se na nich zároveň začnou objevovat nové květy a listy. Pivoňky mají dřevité stonky, které neodumírají každoročně, proto není nutné každý rok zařezávat zdravé stonky, stačí proříznou pouze mrtvé větve a očistit okolí keře od spadaných listů.

 

Jak postupovat při plísni?

Plíseň na pivoňkách je poměrně snadno identifikovatelná, poznáte ji podle drobných bílých skvrn na listech pivoňky. Nejlepší prevencí proti plísním je vysazení pivoňky na plné slunce. Vysoké teploty a přímé sluneční světlo mohou zabránit růstu plísně. Pokud je už ale pozdě a vaše pivoňka byla plísní napadena, ošetřete pivoňky organickým fungicidem nebo neemovým olejem. Můžete si připravit také domácí roztok s použitím jedné polévkové lžíce jedlé sody, řepkového oleje a bělícího mýdla, které rozmícháte ve vodě. Tento roztok následně používejte ve formě postřiku každých 10 až 14 dnů během chladného období.

 

To by byly odpovědi na nejčastěji kladené otázky spojené s pěstováním pivoněk. Doufáme, že vám naše odpovědi na nejčastější dotazy pomůžou v péči o vaše pivoňky. Přejeme spokojené pěstování!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

PIVOŇKY

PIVOŇKY
Neprodejné

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak zařadit pokojové rostliny do vašeho bydlení

Jak zařadit pokojové rostliny do vašeho bydlení

Jak ozdobyt váš byt pokojovkami

Od čištění vzduchu až po pocit příjemného a útulného domova. Existuje mnoho důvodů, proč byste do vaší domácí výzdoby měli zařadit trochu zeleně! V malých bytech a garsonkách mohou ale květiny zabírat cenné místo, které by mohlo být využito praktičtěji. Právě proto vám v dnešním článku přinášíme hned několik nápadů jak zakomponovat nové rostliny, aniž byste si nutně museli vybírat daň za využitelné metry čtvereční. Pojďte se společně s námi podívat na možnosti, kdy vám stále zůstane dostatek prostoru, ale váš prostor vám rozzáří nové rostliny.

Číst celé
Tipy jak využít váš mini balkon na maximum

Tipy jak využít váš mini balkon na maximum

Využijme svůj balkón efektivně

K vytvoření krásného, útulného prostoru pro venkovní posezení nepotřebujete nutně obrovské prostory, aby jste vměstnali všechny potřebné věci. Naopak můžete vykouzlit pozoruhodné věci i na opravdu miniaturních místech. Navrhování útulného balkonu je skvělým způsobem, jak využít malý prostor a užít si tak slunečné dny a teplé večery ve společnosti vašich nejbližších venku, i když nedisponujete vlastní zahradou. I na drobné balkony můžete stále vměstnat útulné posezení a zároveň květiny! Ideálním řešením je využití převislých rostlin, které ještě více podtrhnou přírodní a venkovní atmosféru, a to i v případě, že se nacházíte v srdci velkoměsta.

Číst celé
Zajímavosti o vanilce

Zajímavosti o vanilce

Kde se vzala vanilka?

Její chuť a vůni známe naprosto všichni a to ať už se jedná o zmrzlinu, sušenky, příchuť do kávy nebo samotný lusk. O kom je řeč? No přece o vanilce! Alespoň jednou týdně na její příchuť nebo vůni někde narazíme a není se čemu divit, společně s čokoládou a karamelem se jedná o jednu z nejčastějších sladkých příchutí. Přemýšleli jste ale někdy, odkud samotná vanilka a její dokonalá chuť  vůně přichází? Možná jste z reklamy zaslechli tradiční větu “pravá vanilka z Madagaskaru”, ovšem věřte tomu nebo ne, vanilka ve skutečnosti pochází z jednoho velmi specifického druhu orchideje. Tropické, nádherně vypadající květiny, kterou všichni moc dobře známe a milujeme. Pojďte společně s námi v dnešním článku nahlédnout do tajů aromatické vanilky, ať příště u pečení víte, kde se ten zajímavý lusk vzal.

Číst celé