RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Správná péče o pivoňky

Šest častých otázek o pivoňkách

Pivoňky patří mezi oblíbené květiny, které jsou vzácné zejména díky své krátké době květu. Právě jejich exkluzivita nás nutí k pečlivější péči o to více! Všichni si přece chceme užít jejich krásu co nejdéle, a proto uděláme všechno proto, aby nám vydržely kvést a plodit nové pupeny snad co nejdéle. Dnešní článek bude formou nejčastějších otázek a odpovědí. Zaměříme se na nejčastěji kladené dotazy, které souvisí s péčí o tyto nádherné rostliny a dozvíte se tak jedinečné rady a tipy, jak pěstovat pivoňky, aby vám vydržely co nejdéle.

 

Jak se správně starat o pivoňky?

Jakmile jednou pivoňky zasadíte, nevyžadují žádnou speciální péči, naopak si vystačí se základní údržbou. Dobrým začátkem pro jejich růst je výběr slunného místa a kvalitní úrodnou půdu s dobrým odvodem vody. Pivoňky se poměrně pomalu usazují do půdy, proto samotná produkce bohatých květů na které se všichni těšíme může trvat několik let. Pivoňky je nutné zasadit také do správné hloubky. Mezi pravidelnou údržbu patří prořezávání odumřelých větviček, odřezávání odkvetlých květů a také zastřihování keře s nadcházejícím podzimem.

 

Do jaké hloubky zasadit pivoňky?

To je poměrně důležitá otázka! Pivoňky patří mezi mělce zakořeněné rostliny, které vyžadují chladnější období pro vytvoření pupenů. Pokud jsou pivoňky zasazené příliš hluboko, keř nebude produkovat ani zdaleka tolik květů, jako při zasazení do správné hloubky. Při přesazování nebo prvotním zasazení, vždy dbejte na to, aby byly kořeny v hloubce 5 až 7,5 centimetru, jedině tak docílíte velkého množství květů a spokojených pivoněk. Důležité je počítat s tím, že i při správné hloubce pivoňkám bude trvat, než začnou produkovat květy.

 

Jak pečovat o pivoňky zasazené v květináči?

Péče o pivoňky pěstované v květináčích je naopak ještě mnohem snadnější než péče o samotný keř zasazený přímo do země. Zároveň je skvělou volbou například pro terasy nebo balkony. Pivoňky jsou ale velké rostliny, proto vždy počítejte s dostatečným prostorem. Důležitá je volba zeminy, která poskytuje živiny celé rostlině.

 

Co je příčinou nedostatečné produkce pupenů?

Existuje hned několik důvodů, proč vaše pivoňka neprodukuje žádné pupeny. Jedním z důvodů může být nedostatek slunečního světla, které je nezbytné pro produkci nových pupenů. Další, již zmiňovanou možností je nesprávná hloubka kořenů, která má výrazný vliv na pupeny. Kořeny pivoňky zároveň vyžadují přiměřené období chladu, aby byly schopny vytvořit pupeny.

 

Kdy a jak správně prořezat pivoňky?

Prořezávání pivoněk by mělo být bráno v potaz jako součást jejich každoroční péče. Kromě likvidace odumřelých květů se navíc doporučuje i podzimní prořezávání jednotlivých stonků. Stonky odřezávejte vždy několik centimetrů od země abyste trvale nenarušili růst rostliny. Stonky se začnou opět rozvíjet a růst společně s jarním obdobím, kdy se na nich zároveň začnou objevovat nové květy a listy. Pivoňky mají dřevité stonky, které neodumírají každoročně, proto není nutné každý rok zařezávat zdravé stonky, stačí proříznou pouze mrtvé větve a očistit okolí keře od spadaných listů.

 

Jak postupovat při plísni?

Plíseň na pivoňkách je poměrně snadno identifikovatelná, poznáte ji podle drobných bílých skvrn na listech pivoňky. Nejlepší prevencí proti plísním je vysazení pivoňky na plné slunce. Vysoké teploty a přímé sluneční světlo mohou zabránit růstu plísně. Pokud je už ale pozdě a vaše pivoňka byla plísní napadena, ošetřete pivoňky organickým fungicidem nebo neemovým olejem. Můžete si připravit také domácí roztok s použitím jedné polévkové lžíce jedlé sody, řepkového oleje a bělícího mýdla, které rozmícháte ve vodě. Tento roztok následně používejte ve formě postřiku každých 10 až 14 dnů během chladného období.

 

To by byly odpovědi na nejčastěji kladené otázky spojené s pěstováním pivoněk. Doufáme, že vám naše odpovědi na nejčastější dotazy pomůžou v péči o vaše pivoňky. Přejeme spokojené pěstování!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé