Sklízení a sušení okvětních lístků růží
Jak správně sklízet a sušit okvětní lístky růží
Je tu hned několik možností a různých způsobů jak využít sušené okvětní lístky růží. Pokud máte na zahradě keř plný růží, máte opravdové štěstí a leckdo by vám mohl závidět. Tyto květy dělají nejen parádu vaší zahradě, zároveň mohou mít i další využití v podobě sušených okvětních lístků, o kterých si dnes povíme trochu více. Jak správně usušit růže a jak je následně využít? Odpovědi na tyto otázky najdete právě v dnešním článku.
Tipy jak správně sklízet okvětní lístky
Okvětní lístky jsou opravdu křehké a mohou se velmi snadno poškodit, pokud se s nimi nezachází šetrně a s rozmyslem. Možná tomu lze těžko uvěřit, ale existuje i ideální čas pro sklizeň okvětních lístků! Nejlepší čas, kdy můžete sklízet okvětní lístky je brzy z rána po odpaření rosy. Doba před tím, než slunce dosáhne své výšky je ideální i pro zachování co nejvýraznější barvy. Pokud bychom čekali příliš dlouho, mohlo by nám sluníčko vytáhnout požadovanou barvu.
Jakmile máme květy v ruce, jemně odstraníme jednotlivé lístky růží. Je dobré mít předem připravenou rovnou plochu, nejlépe potaženou papírem, nebo jiným sacím materiálem, na které budete následně odkládat jednotlivé okvětní lístky. Důležité je také pokládat jednotlivé lístky rovnoměrně, aby se navzájem nepřekrývaly a ve stejný čas vyschly. Jakmile lístky vyschnou, stanou se tak ultra lehkými, proto je dobré je umístit na plochu, která není vystavena větru nebo průvanu vzduchu. Zároveň se také vyhněte přímému slunci, které jak jsme již psali vytáhne z růží barvu, kterou si ovšem chceme zanechat. Nemusíte se bát že by bez sluníčka růže nevyschly pořádně.
Využití okvětních lístků
Jakmile jsou vaše okvětní lístky pečlivě vysušené, existuje hned několik způsobů jak je využít. Okvětní lístky je vhodné skladovat na tmavém, chladném a suchém místě aby nedošlo k jejich poškození nebo zničení. Následně sušené lístky můžete využít nejen jako aranžmá, ale také do kuchyně. Skvělé využití najdou například v bylinných čajích, kterým dodají nejen příjemnou vůní ale také jemně nasládlou chuť. Z okvětních lístků růží si můžete vyrobit také známou růžovou vodu, která je vhodná pro všechny typy pleti. Navíc si můžete být jisti že neobsahuje žádné nežádoucí látky, které se často skrývají v konvenční kosmetice. Růžová voda má všestranné využití, můžete ji použít jako pleťovou vodu, v rozprašovači naopak jako fixační sprej na zafixování make-upu, či ji před spaním jemně vmasírovat na obličej, výtažky z růží pomohou vaši pleť zregenerovat, hydratovat a zpevnit! Dokonce i muži využívají růžovou vodu po holení na zklidnění podrážděné pokožky.
Dalším využitím okvětních lístků je bezpochyby jako dekorace do různých květinových a interiérových aranžmá. Náš tip je do porcelánové misky nalít váš oblíbený éterický olej, do něj vložit pár okvětních lístků a položit na poličku či parapet do koupelny. Vaše koupelna se najednou stane místem relaxace a odpočinku. Pamatujte že jednotlivé okvětní lístky růží vysychají rychleji než samotné růže, díky tomu že se nepřekrývají. Pokud chcete růže sušit bez odstranění okvětních lístků, zavěste je vzhůru nohama aby si růže zachovali svůj tvar. Stejně jako okvětní lístky je nevystavujte přímému slunci, ale sušte na suchém, tmavém místě, kde růže krásně vyschnou.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.