Růže a její využití
Jak efektivně zužitkovat kytici růží?
Blíží se Valentýn a s ním i plno kytic růží, které mají bohužel svou omezenou životnost. Žádné živé a řezané květiny nevydrží věčně a po nějaké době začnou pomalu, ale jistě uvadat. Pokud s těžkým srdcem takové kytice vyhazujete, našli jsme pro vás pár elegantních řešení, jak využít kytici růží ještě více, než jen na ozdobu. V dnešním článku přinášíme pár kreativních nápadů jak dále můžete využít jejich okvětní lístky, když už květiny nevypadají na oko dobře, jako v den co jste je dostali.
Růžová voda
Jedním z nejjednodušších způsobů jak využít lístky růží je bezpochyby růžová voda. V obchodech je růžová voda často velmi drahá a těžko sehnatelná, nicméně si ji můžete snadno vyrobit doma i vy sami. Růžovou vodu můžete využít například jako osvěžovač pro textil, do přípravků na domácí kosmetiku nebo ji využít přímo jako pleťovou vodu, která krásně vyčistí a hydratuje vaši pleť. Navíc má protizánětlivé a antibakteriální účinky. A jak na to?
Nejčerstvější růže jsou pro růžovou vodu ty nejlepší, ovšem i ty, co už mají něco za sebou, zvládnou svou práci odvést dobře. Na výrobu růžové vody budete potřebovat 2 šálky destilované vody a šálek růžových okvětních lístků. Vložte lístky do destilované vody a povařte do doby, dokud nezačnou ztrácet barvu. Po dokončení nechte vodu vychladnout a přes sítko přelijte růžovou vodu do sklenice ve které ji chcete skladovat. Jak jednoduché a přitom efektivní!
Růžovou vodu si můžete doma navic vyrobit i ze sušených okvětních lístků růže.
Sladké okvětní lístky
Pokud jste milovníkem sladkého, máme pro vás tip, který rozhodně musíte vyzkoušet. Na výrobu budete potřebovat pouze okvětní lístky růží, cukr krystal a vaječný bílek. Z růže oddělejte jednotlivé okvětní lístky a přikryjte je lehce nahčenou utěrkou, aby hned po utrhnutí neuvadly. Poté vyšlehejte bílek s pár kapkami vody a z obou stran potřete okvětní lístky růží. Zde postupujte s velkou pečlivostí, abyste lístky růží nepotrhaly. Následně posypte okvětní lístky cukrem a nechejte je na mřížce při pokojové teplotě dostatečně zaschnout. Po zaschnutí vám bude odměnou dezert v podobě sladkých okvětních lístků růží.
Zmrzlina z růží
Pokud jste si už doma stihli vyrobit růžovou vodu nebo sladké okvětní lístky, které jsme uvedli výše.. Nyní můžete obojí zužitkovat do výborné zmrzliny z růží. Nakrájejte si 150 gramů okvětních plátků růží a smíchejte je spolu se lžící medu a cukru krupice a směs dejte na chvíli odstát do lednice. Poté na mírném plameni krátce povařte 125 ml smetany na šlehání spolu s se 100 ml mléka a pomalu přidávejte pěnu ze 2 vyšlehaných žloutků s třemi lžícemi cukru. Jako poslední ingredienci přidejte odleželé plátky růží s v medem a cukrem a znovu celou směs zahřejte a přiveďte k varu. Celou směs nechejte vychladnout a nyní může přidat pár okvětních lístků v cukru a celou směs předat do zmrzlinovače. Tadá, výborná domácí zmrzlina z růží je na světě.
Doufáme že vás naše tipy, jak efektivně zužitkovat kytici růží přesvědčili, že nemusíte smutnit poté co začne kytice uvadat, ale odteď se naopak můžete těšit na její následné zužitkování a pochutnat si tak například na zmrzlině, nebo sladkých okvětních lístcích.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.