RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Přezimování chryzantém, jak na to?

Jak přezimovat chryzantémy?

 

Nastává období milovaných a nádherných chryzantém, které patří mezi právoplatné podzimní oblíbenkyně! A to jak pro své zářivé barvy, širokou škálu různých druhů a provedení, nebo také jejich výdrž. Přestože si mnoho lidí myslí, že chryzantémy jsou vybíravé trvalky, někteří zahradníci je naopak považují za letničky, ale nemusí tomu tak být! S trochou promyšlené zimní péče se tyto podzimní krásky mohou vracet rok co rok. V dnešním článku si prozradíme jakou zimní péči chryzantémy vyžadují, aby vám dělaly radost více, než pouze jednu sezónu.

 

Zimní péče o chryzantémy

Kroky pro zazimování chryzantém začínají už v momentě, kdy je zasadíte. Při sázení chryzantém je důležité rostlinám zajistit dobře odvodněnou půdu, protože právě zde je často zakopaný pes v případě promrznutí chryzantém. V mnoha případech chryzantémy nezabíjí samotné ochlazení a studený vzduch, ale často je to spíše led, který se tvoří kolem kořenů, pokud jsou zasazeny do půdy, která shromažďuje a drží vodu. Dobře odvodněná půda je tedy nezbytná pro úspěšné zazimování chryzantém.

 

Při vysazování chryzantém přímo do půdy zvažte také správné místo. Ideálně takové, kde budou chráněny před větrem a nebudou tak vystaveny silným zimním vichřicím, které by mohly výrazně snížit jejich šance na přežití zimního období. Dalším důležitým krokem u zimní péče o chryzantémy je pořádné zateplení během podzimu. Listy rostliny odumřou a zhnědnou poté, co vaši oblast zasáhne několik tuhých mrazů. Jakmile listy rostliny odrumřou, budete je muset seříznout. Stonky zkraťte ideálně o 8 až 10 centimetrů. Ponechání drobné části stonku zajistí, že příští rok se rostlina rozkvete znovu a z oříznutých stonků začnou růst nové větvičky. Pokud byste vaši rostlinu seřízli příliš u země, pravděpodobně vás další rok nebude čekat tak bohatá rostlina plná nových stonků.

 

Jakmile máte po řezání stonků, je na čase připravit rostlinu na tuhou zimu. Nejlepší volbou je silná vrstva mulče přes celou rostlinu, která zabrání zamrznutí půdy. Jaký druh mulče zvolíte závisí už na vašich preferencích, můžete sáhnout například po slámě nebo listí. Dostatečná vrstva obou materiálů by měla udržet půdu dobře izolovanou od krutých mrazů. Zde je nutné počítat také s nevyzpytatelnými podmínkami. Je totiž velký rozdíl, pokud tuhé mrazy trvají vkuse a dlouhodobě a nebo je půda během času několikrát rozmrzlá a znovu zmrzlá, střídání zmrzlé půdy a rozmrzlé dokáže napáchat mnohem více škody a pro rostlinu je nebezpečnější, než kdyby zůstala po celou dobu pod mrazem.

 

Dnešní článek byl věnován chryzantémám, které jsou zasazeny přímo do země, co se týče květináčových chryzantém, tam bude proces poněkud snadnější a jistější. Díky výhodnější manipulaci s květináčem je můžete přenést domů. V tento moment je můžete také trochu přihnojit a prodloužit jim tak dobu kvetení. Jakmile začnou chryzantémy odkvétat je potřeba odstřihnout všechny suché květy. Díky pravidelnému odstřihávání suchých květů si zajistíte, že vaše chryzantéma bude bohatší. Chryzantémám se během zimního období bude dařit v místnosti se stálou teplotou kolem 5 až 8 stupňů celsia, před znovuzahájením další sezóny ji přesuňte na teplejší místo s teplotou okolo 12 stupňů celsia a navyšte také přísun vody. Jakmile se znovu začne oteplovat, rostlina začne růst. Pravděpodobně nebude kvést tak bohatými květy, jako tomu bylo první rok, ale i tak vás odmění. Díky těmto jednoduchým krokům si tak můžete krásu chryzantém užívat déle, než pouze jednu sezónu.

 

Pokud dodržíte tyto základní kroky pro zazimování chryzantém, můžete tak velmi snadno a efektivně zvýšit šanci, že tyto nádherné květiny přežijí chladné zimní počasí a příští rok vás znovu odmění nádherně barevnými květy. Znalost, jak správně zazimovat vaše rostliny, a to neplatí pouze pro chryzantémy, ale jakékoliv další jiné trvalky, vám pomůže nejen zachránit samotné rostliny, ale také ušetřit spoustu peněz! Už nikdy nebudete muset každoročně pořizovat nové a nové květy, jednoduše si udržíte ty, které máte.

 

Udržitelnost jde ruku v ruce s přírodou a pokud se snažíte být alespoň trochu ekologičtější a uvědomnělejší, využít možnosti přezimování by měla být jedna z možností, kterou byste měli přinejmenším zvážit. Nejen, že dáte možnost prodloužit život vašim rostlinám, ale zároveň si můžete užívat radost znovuzrození vašich rostlin po dlouhém zimním spánku.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

KVĚTINOVÝ KOŠ KARMELITA

KVĚTINOVÝ KOŠ KARMELITA

KVĚTINOVÝ KOŠ ROBIN

KVĚTINOVÝ KOŠ ROBIN

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ PINK

KVĚTINOVÝ KOŠ PINK

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA
Neprodejné

KVĚTINOVÝ KOŠ FIALOVÝ + MERCI 250g a LÁHEV SEKTU Bohemia Rose 0,75l

KVĚTINOVÝ KOŠ FIALOVÝ + MERCI 250g a LÁHEV SEKTU Bohemia Rose 0,75l
Neprodejné

KVĚTINOVÝ KOŠ CAMILA

KVĚTINOVÝ KOŠ CAMILA

KVĚTINOVÝ KOŠ SARAH

KVĚTINOVÝ KOŠ SARAH

KVĚTINOVÝ KOŠ BEATA

KVĚTINOVÝ KOŠ BEATA

KVĚTINOVÝ KOŠ LORI

KVĚTINOVÝ KOŠ LORI

KVĚTINOVÝ KOŠ VIVI

KVĚTINOVÝ KOŠ VIVI

KVĚTINOVÝ KOŠ GUDI

KVĚTINOVÝ KOŠ GUDI

KVĚTINOVÝ KOŠ FOLY

KVĚTINOVÝ KOŠ FOLY

KVĚTINOVÝ KOŠ LARY

KVĚTINOVÝ KOŠ LARY

KVĚTINOVÝ KOŠ AFNE

KVĚTINOVÝ KOŠ AFNE

KVĚTINOVÝ KOŠ DANDY

KVĚTINOVÝ KOŠ DANDY

KVĚTINOVÝ KOŠ FANNY

KVĚTINOVÝ KOŠ FANNY

KVĚTINOVÝ KOŠ Z FRÉZIÍ A EUSTOMY

KVĚTINOVÝ KOŠ Z FRÉZIÍ A EUSTOMY

KASABLANKA

KASABLANKA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé