RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
+420 737 616 029
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Orchidelirium, posedlost orchidejemi

Zajímavosti o historii orchidejí

Úchvatná krása kdysi nepolapitelných květin inspirovala sběratele a vědce k tomu, aby se staly přístupnějšími. Orchideje byly dlouho předmětem intenzivního vědeckého zájmu a někdy až samotnou emoční posedlostí. „Když se muž zamiluje do orchideje, udělá cokoli, aby získal přesně tu, kterou chce. Je to jako honit ženu, po které z celého srdce toužíte.. Je to jakési šílenství.” Popisuje v knize Zloděj orchidejí Susan Orlean. Tato úroveň oddanosti a zapálení inspirovala mnoho objevitelů a badatelů, do kterých investovali obrovské sumy právě zapálení milovníci orchideji. Tyto významné investice do orchidejí umožnili rozšířená bádání, díky kterým si dnes můžeme užívat krásu orchidejí za příznivé ceny a mít k nim velmi zjednodušený přístup, než měli lidé v počátcích.

 

Před pokroky, které se udály za poslední desítky let, byly však orchideje výhradně květinami elity. V průběhu 19. století propukla v hysterii a fascinací sbírání květin. Šílenství nazývané jako Orchidelirium, kdy se ceny za orchideje pohybovaly v řádu několika tisíc dolarů. Lovci orchidejí byli pověřeni sběrateli, aby vystopovali exotické odrůdy ve volné přírodě, aby je následně sběratelé mohli vystavovat a kochat se jimi ve svých soukromých sklenících. Orchideje byly drahé dokonce i pro bohaté, královské rodiny. V této době byly skutečně považovány za jedinečné svého druhu, a za opravdovou raritu mezi rostlinami.

 

Před moderními technologiemi, díky kterým dnes dokážeme orchideje množit a vytvářet nové hybridy téměř ze dne na den, bylo jediným způsobem, jak získat novou rostlinu počkat alespoň 10 let, až bude rostina dostatečně velká aby se mohla rozdělit. Takové rozdělení se pohybovalo ve výši několika tisíc dolarů. Mezi první technologie, které se používaly ve viktoriánské době k pěstování a péči o orchideje byly utěsněné, skleněné a rámové nádoby, které udržovaly rostliny naživu. Nádoby měly simulovat tropické prostředí, které umožňovalo přepravu exotických orchidejí přes dlouhé oceánské plavby. V dnešní době je sběr orchidejí mnohem jednodušším úkolem, a to zejména díky výrazně vylepšeným technologií reprodukce a šíření orchidejí včetně jejich klonování. Orchideje dnes běžně koupíme v obchodech a to ve všech různých barvách, tvarech a provedeních, které získali pomocí velmi kvalitních technik klonování.

 

Kouzlo skryté v orchidejích

Orchidej Phalaenopsis  (můrovník) patří mezi jedny nejpopulárnější a díky tomu i nejrozšířenějších na trhu, které dokonce předčily prodej vánočních hvězd! Orchideje v sobě mají něco magického, co přímo působí na lidskou psychiku a říká se, že byly vyšlechtěny tak, aby odrážely svou barvou a tvarem každou lidskou osobnost. Floristé to často přirovnávají k bilaterální symetrii, kdy při pohledu na orchidej, máte pocit, že se na vás dívá a přijde vám, že mají tváře jako lidé.

 

Orchideje a inovace

Orchideje jsou také mnohem sofistikavaněji vyvinutější, než kdejaká rostlina. Jejich vzhled obsahuje vzory a jednotlivé znaky, které napodobují jiné organismy včetně květin a hmyzu, jako prostředek, který má oklamat jejich predátory. Vědecké bádání se ale s inovativními objevy nezastavilo, výzkum orchidejí nadále pokračuje i dnes a objevuje například nové inovativní šlechtění a způsoby pěstování odrůd orchidejí vzácných barev. Mezi jednu z nejznámějších patří orchidej s extrémně vzácnou, modrou barvou. Sekvence DNA různých druhů orchidejí (kterých je na světě aktuálně více než 25 tisíc různých druhů) umožnilo botanikům také odhalit do té doby neznámé vztahy mezi orchidejemi a jinými druhy rostlin. Zároveň také objevili nikdy předtím neklasifikované houby, které mají symbiotický vztah s květinou. Tato zjištění budou a jsou důležitá  proto, aby pomohla zachovat růst orchidejí ve volné přírodě, které stále více naráží na problémy lidské civilizace. Tyto inovace mohou mít obrovský dopad na budoucnost orchidejí a zajistit aby si i další generace našich dětí, mohly užívat nespoutanou krásu orchidejí.

 

Hlídači orchidejí

V dnešní době se můžeme setkat s opravdu pozoruhodnými pracovními pozicemi, mezi jednu z nich by se mohli zařadit i hlídači orchidejí. A to jak ve volné přírodě, tak i v botanických zahradách. Hlavním úkolem ochranáčů orchidejí je zajistit, aby nedocházelo ke krádežím a ničení orchidejí. Orchideje z různých koutů světa jsou předmětem studií a mnoho z nich tak potřebuje zvláštní ochranu. I přesto že slonovina a rohy nosorožců dominují v kriminalitě se vzácnými přírodními artefakty, i orchideje se staly součástí nelegálního globálního trhu, kde se některé druhy dostaly do tak vysokého ohrožení, že bojují doslova o přežití. Orchideje patří mezi jednu z největších a nejrozmanitějších rodin kvetoucích rostlin a představují asi 8 % všech kvetoucích rostlin. Vyskytují se na všech kontinentech mimo Antarktidu a dokážou přežít i ve vysokých nadmořských výškách a v tropických a polopouštních podmínkách. Mimo to, že je většina orchidejí ceněná zejména pro svůj vzhled a pro svoji krásu, některé druhy jsou dokonce považovány za pochoutku. Například taková vanilka je orchidej, bez které si mnoho jídel už ani nedokážeme představit.

 

Ať už jste hrdým pěstitelem orchidejí, nebo vám dělá společnost aspoň jeden exotický kousek u vás v obýváku, při koupi orchideje vždy dbejte na to, odkud pochází a jak byla získána. Na světě existuje spousta nelegálních trhů a obchodníků, kteří pašují orchideje a přispívají tak k jejich vyhubení. Byla by škoda si zničit něco tak krásného, jako jsou orchideje lidskou touhou po penězích. Proto si ceňme oddanosti a odvahy orchidejových výzkumníků, kteří doslova nasadili své životy, abychom si my v dnešní době mohli užívat orchidejí bez sebevětší námahy.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Čtverečková zahrádka

Čtverečková zahrádka

Jak na čtverečkovou zahrádku

Slyšeli jste někdy pojem čtverečková zahrádka? Ne? Nevadí, pravděpodobně nebudete jediní, přitom určitě ve vašem povědomí obrazec tohoto zahradničení bude. Jedná se o stále populárnější formu zahradničení, která je ideální pro menší zahrady. Čtverečková zahrádka se vám navíc odmění snadnou údržbou, ale stejnou radostí ze sklizně, jako zahrádka normální. Čtverečkovou zahrádku navíc můžete najít pod více pojmy, nejčastěji se setkáte se čtvercovým záhonem nebo pěstování ve čtvercích. Největší boom tato metoda získala v 90. letech minulého století, kdy vyšla kniha v anglickém jazyce Square Foot Gardening, kterou si pořídilo více než 2,5 milionu zahradníků po celém světě. Otázkou zůstává, co je na této čtvercové metodě tak revoluční, že pobláznila doslova celý svět? Pojďte se společně s námi v dnešním článku podívat na benefity čtvercové zahrádky, kterou si může dovolit mít téměř každý!

 

Číst celé
Sedm jednoduchých způsobů, jak zachránit vodu pro vaši zahradu

Sedm jednoduchých způsobů, jak zachránit vodu pro vaši zahradu

Tipy jak zachránit vodu ve vaší zahradě

 

V poslední době je voda velkým tématem. A není se vůbec čemu divit! Na některých místech na světě je vody příliš, kdežto jinde zase doslova trpí suchem. Například lidé v Kalifornii zažívají nejhorší sucha za poslední století, naopak lidé v New Yorku jsou svědky opačného jevu, kde hladina moře stoupá tak rychle, že by se z New Yorku za pár desítek let mohla stát doslova moderní verze ztraceného města Atlantis. V tento moment je na místě si položit otázku, můžeme tomu my, jako jednotlivci, nějak pomoci? Samozřejmě že můžeme! I malý podíl se počítá a studie ukazují, že 50 až 80 procent vody v domácnosti lze recyklovat jako šedou vodu. Což vám pomůže vytvořit skutečně velké úspory.

Číst celé
Jak naložit s okvětními lístky růží

Jak naložit s okvětními lístky růží

Využití okvětních lístků růží

Mnoho z nás si jistě už nejednou nechalo usušit kytici růží. Není se čemu divit, komu by nebylo líto jen tak vyhodit nádhernou kytici růží, když si ji může užít ještě v sušené verzi, nebo ne? Ovšem po usušení často nastává otázka, jak s kyticí a sušenými okvětními lístky dále naložit. S různými symbolickými významy růží, můžete velmi snadno potěšit vaše blízké v jakékoliv situaci. Ať už chcete vyjádřit vaše vášnivé city a zamilovanost, platonickou lásku nebo oslavit speciální momenty, růže budou vždy ideálním květem, který vás v každé situaci podrží. Jakmile ale usušíte vaši kytici růží, najednou se dostanete do fáze, kdy nevíte, co teď. Na jednu stranu je vám ji škoda ihned po usušení vyhodit, na druhou stranu, co s nimi? V dnešním článku vám prozradíme hned několik tipů, jak můžete dále naložit s usušenými růžemi a získat z nich maximum.

Číst celé