Jarní květiny vhodné na skalku
První jarní květiny, které oživí vaši skalku
První jarní květiny jsou jako výherní žetony po nekonečné zimě. Přináší znovu radost do naší zahrady, váš výběr by se neměl zaměřit nejen na vaše oblíbence, ale na celkovou rozmanitost. A to ať už rozmanitost v druzích květin, barevných kombinacích nebo například rozmanitých výškách rostlin. Dnes si představíme hned několik rostlin, které vám pomohou hned z jara udělat vaši zahradu veselejší.
Plamenka šídlovitá
Existuje hned v několika barevných variantách od čisté bílé, růžové, fialové až po tajemnou červeno-fialovou. Pro svůj růst potřebuje přímé slunce a upřednostňuje středně vlhkou až vlhkou půdu. Pokud právě vaše zahrada takovou půdou nedisponuje, nezoufejte, Plamenka si poradí s písčitou pístou, pouze se jí nebude dařit tak dobře, jako ve vlhké půdě. Plamenka začíná kvést hned brzy z jara a to konkrétně v období od března až do května. Je ideální květinou do skalek nebo záhonu. Drobné květy tak vytváří krásný koberec, který se vyjímá nad okolím.
Barvínek menší
Barvínek najdete nejčastěji v levandulově modré a bílé barvě. Pro jeho ideální růst je vhodné místo s přímým slunce a částečným stínem během dne. Nejvhodnější půdu, kterou mu můžete poskytnout je suchá až drsná půda. Stejně jako Plamenka i Barvínek vytváří nádherné květinové koberce ve skalkách i na záhonech. Co se týče ideální doby kvetení, Barvínek začíná kvést o trochu později, běžně v období od května do června. Barvínek se někdy může stát až invazivní rostlinou, ovšem jeho odstranění není nijak náročné.
Jasmín nahokvětý
Krásná jarní rostlina, typická svou zářivě žlutou barvou potřebuje pro svůj růst přímé slunce nebo částečný stín. Ideální půdou pro jasmín, je dobře odvodněná písčitá půda. Pupeny jasmínu ovšem mohou mást svým vzhledem, nejsou totiž pouze žluté, ale také červené a až při úplném otevření květu odhalí své čistě žluté květy. U jasmínu je velmi důležité si pohlídat jeho větve, které jakmile se začnou dotýkat země, dokážou velmi snadno zakořenit. Což za předpokladu pokud si chcete založit celou jasmínovou rodinu je ideální případ, pokud byste si ale rádi zanechali pouze původní stav, bude nutné si tyto nezbedné větvičky pohlídat a zavčasu je zastřihnout.
Čemeřice východní
Čemeřici najdete v bílé nebo růžovo-fialové barvě se žlutými tyčinkami uvnitř. Oproti ostatním čemeřice vyžaduje částečný nebo plný stín a bohatou, dobře odvodněnou půdu. Čemeřice patří ovšem mezi jarní prvňáčky, jelikož její pupeny se začínají již v únoru, ale první jarní květy v barvách růžové, fialové, modré, žluté nebo dokonce zelené barvě začínají pučet až v dubnu. Ideální je čemeřici vysadit v blízkosti stromů, či vyšších keřů, které budou jí schopny zajistit stín, pro ideální růst.
Krokus
Krokusy najdete ve fialové, bílé nebo žluté barvě. Nejlepší půdou je pro ně středně vlhká, dobře odvodněná půda, s dostatečným slunečním zářením, nebo polostínem. Krokusy patří mezi velmi oblíbené jarní rostliny, které se objevují již brzy na jaře. Existuje hned několik druhů, které kvetou v různých obdobích jara. Například krokus jarní kvete obvykle dříve, než krokus žlutý a je zároveň menšího vzrůstu. Krokus je poměrně malá rostlina, která má od 3 do 6 cm a kvetou zhruba stejně dlouho jako sněženky. Zároveň krokusy patří mezi oblíbenou ptačí a králičí pochoutkou, proto pokud si chcete krokusy ochránit, je dobré obestavět je dokola drátěným pletivem.
Magnólie
Mezi nejkrásnější a nejoblíbenější květiny, patří rozhodně magnolie. Její krásné růžové, žluté a bílé květy jsou zkrátka nepřehlédnutelné. Pokud chcete aby se u vás magnolii dařilo, umístěte ji na místo s dostatečným slunečním zářením a na dobře odvodněnou hlinitou půdu. Rod Magnolia má široké zastoupení rostlin, včetně keřů a stromů. Magnolie patří mezi nejstarší stromy a keře na světě, které produkují jarní květiny. Zároveň také produkují květiny dříve, než se objeví listy. Magnolie jsou nejrozšířenější v Asii, Severní a Střední Americe. Najdete je ale také i v Evropě, V dnešní době navíc existuje spousta kultivarů, ze kterých si vybere naprosto každý. Například Magnolie hvězdovitá vás okouzlí svými obrovskými bílými květy, Magnolia liliokvětá naopak růžovými květy, které až neskutečně blízce připomínají lilie, nebo snad všem známá magnolie japonská, kterou můžete potkat i v našich parcích.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.