RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Jak uchovávat zeleninu a ovoce, aby zůstalo čerstvé – průvodce skladováním 2. díl

  • Průvodce skladováním ovoce a zeleniny - 2. díl

 

V minulém díle jsme si představili druhy ovoce a zeleniny, které je nejlepší skladovat v lednici, ve sklepě nebo na chladném místě v kuchyni. Odhalili jsme mýty spojené se skladováním rajčat v lednici, řekli jsme si proč nikdy neskladovat cibuli a brambory v plné blízkosti a poradili hned několik tipů, co dělat s velkou úrodou rajčat. V dnešním díle se můžete těšit na další rady a tipy, jak skladovat čerstvé ovoce a zeleninu, aby vám ve spíži, v kuchyni nebo lednici vydržela co nejdéle. V dnešním díle se zaměříme zejména na skladování ovoce, což může být leckdy také oříšek. Tak jdeme rovnou na to!

 

Které ovoce skladovat v lednici


Jablka: Jablka lze krátkodobě skladovat v lednici. Pro zvýšení vlhkosti je uložte do speciální přihrádky na ovoce a zeleninu, kterou ještě lépe vystelte vlhkým papírovým ubrouskem. Pokud si přejete, aby vám jablka vydržela co nejdéle, nikdy je nenechávejte volně ležet v misce. Jablka dozrávají až 4x rychleji při teplotě vyšší než 10 stupňů celsia. Naopak jablka vydrží v dobré kondici, pokud je budete skladovat v teplotách mezi 1 až 9 stupni celsia, což je poměrně složitý úkol, pokud váš dům nebo byt nemá k dispozici sklep. Pokud se vám jablek urodilo více, než jste schopni spotřebovat, ideální využití je například lahodný jablečný mošt.

Bobule (jahody, maliny, ostružiny, borůvky): Před samotným uskladněním je nikdy neoplachujte! Zbytečně byste smyli ochrannou epidermální vrstvu. Bobulovité ovoce podléhá rychlé zkáze a nedá se skladovat dlouhodobě, pokud je například nezamrazíte. Pokud je nestihne sníst hned a budete nuceni skladovat borůvky, maliny nebo jahody můžete je umístit do těsně uzavřené nádoby vystlané papírovým ubrouskem a uložit na 2 až 3 dny do chladničky. Bobule vždy umývejte až těsně před konzumací. Pokud víte, že je nestihnete spotřebovat, můžete je použít do džemu nebo je zamrazit a během zimního období si je přidávat do horké ovesné kaše, kde vám vytvoří lahodnou ovocnou omáčku.

Citrusy (pomeranče, grapefruity, citrony, mandarinky): Citrusy můžete skladovat v chladničce v uzavíratelném sáčku, pokud je naříznete. Pokud máte citrusy vcelku, můžete je volně skladovat v zásuvce na zeleninu a ovoce.

Hrozny: Hroznové víno vám může vydržet až po dobu 2 až 3 týdnů, pokud je uchováváte v děrovaném sáčku, ve kterém se většinu času i přímo prodávají. Uchovávejte v lednici.

Hrušky: Nezralé hrušky můžete uchovat v lednici, kde vám vydrží několik dnů, v závislosti na konkrétní odrůdě a počátečním stavu. Chcete-li je nechat plně dozrát a získat tak lepší chuť a texturu, vyjměte je z lednice několik dnů předtím, než je plánujete jíst. Uchovávejte je v papírovém sáčku kdekoliv na pultu v kuchyni.

Peckoviny: Peckoviny skladujte v lednici, kdy vám při chladných a vlhkých podmínkách vydrží po dobu 1 až 2 týdnů. Nezapomeňte však pravidelně kontrolovat skvrny nebo měkká místa, které by mohly vést k hnilobě.

 

 

Melouny

Obecně lze říct, že melouny lze uchovávat mimo lednici, pokud jste je ještě nerozkrojili. S rozkrojením se však mění i podmínky skladování a jakmile jsou melouny rozkrojeny, je nutné je umístit do lednice.

Pižmové melouny (Cantaloupe, Honey): Pižmové melouny můžete vcelku skladovat v lednici po dobu 2 až 3 týdnů. Před uskladněním je umyjte, abyste je očistili od všech nečistot nebo bakterií. Předtím než je ale vložíte do lednice, ujistěte se, že je jejich kůra suchá. Mimo lednici je můžete uchovávat v chladnější části kuchyně po dobu jednoho týdne.

 

Vodní melouny: Vodní melouny lze uchovávat při pokojové teplotě asi po dobu jednoho týdne. Pokud je to možné, melouny skladujte při teplotách mezi 10 až 15 stupni celsia, což prodlouží jejich životnost o další týden až dva. Jakmile meloun nakrájíte, uložte jej do lednice.

 

Které ovoce skladovat mimo chladničku


Tropické ovoce (banány, avokádo, ananas)

Většina tropického ovoce se v lednici nebo chladu neskladuje příliš dobře, minimálně si neuchová svoji pravou chuť. Logicky, jedná se přeci o tropické ovoce, které je zvyklé na teplé počasí! Pokud je to možné, skladujte banány, avokádo i ananas při teplotách kolem 10 stupňů celsia.

 

Jak skladovat bylinky

Bylinky patří mezi další čerstvé plodiny, které je nutno skladovat. Čerstvý kopr a petržel vydrží asi dva týdny, pokud jejich stonky ponoříte do sklenice vody a zakryjete je plastovým sáčkem. Většina ostatních bylinek, vydrží v uzavíratelných plastových sáčcích s dostatečnou vlhkostí. Základem je nemýt bylinky předtím, než je vložíte do sáčku. Dostatečná vlhkost je důležitá proto, aby vám bylinky nezačaly uvadat. Pro dlouhodobější skladování použijte papír nebo celofán, plast totiž ochuzuje bylinky o kyslík a urychluje vadnutí. Pokud máte velkou sklizeň bylinek, můžete zvážit také jejich zmražení, které je praktické pro další vaření.

 

Skladování čerstvých bylinek

Většina čerstvých bylinek se v lednici velmi rychle zkazí. Všimli jste si někdy, jak listy bazalky nebo petržele rychle zhnědnou? Tyto listové bylinky (včetně koriandru, máty a kopru) se nejlépe skladují ve sklenici studené vody podobně jako kytice čerstvých květin. Stačí jim pouze každých pár dnů zastřihnout stonky a vyměnit vodu, mezitím můžete sklízet jejich lístky tak, jak potřebujete, což podporuje jejich další růst. Bylinky můžete také usušit, zamrazit nebo z nich vyrobit lahodný olej či pastu a vytvořit si tak dokonalé domácí ochucovadlo.

 

Některé čerstvé dřevité bylinky lze skladovat v lednici volně zabalené ve vlhčeném papíru. Mezi takové bylinky patří například rozmarýn, tymián, pažitka, šalvěj a oregano.

 

Rebarboru, kuličky zeleného hráčku nebo kukuřici je nejvhodnější zamrazit. Jsou snadno rozmrazitelné, praktické a i pokud je budete skladovat v mrazáku, tento druh zeleniny si zachová svoji lahodnou chuť. Velmi snadno a rychle se blanšírují a rozmrazují, proto se nemusíte bát, že by vám přidělali příliš mnoho práce navíc.

 

Doufáme, že vám náš obsáhlý průvodce o skladován ovoce, zeleniny a bylinek usnadní případné tápání při vybalování dalšího nákupu. Je dobré vědět, že ne každé ovoce a zelenina patří do lednice, stejně tak jako že ne všechno ovoce a zelenina vám vydrží v pokojové teplotě v kuchyni. Jakmile se naučíte rozlišovat co kde umístit, zanedlouho si uložíte tento automatický proces skladování pro každou surovinu, že nad tím nebudete muset přemýšlet. Začátky mohou být náročnější, možná některé ovoce nebo zelenina na první pokus nevydrží tak dlouho, jak jste si představovali, nicméně v dlouhodobém horizontu se tyto znalosti rozhodně promítnou do vaší peněženky, v dobrém slova smyslu. A vy ze sebe navíc budete moct mít dobrý pocit, že děláte alespoň drobné kroky proti plýtvání jídlem. A věřte nebo ne, každý krok se počítá!

 

 

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

KVĚTINOVÝ KOŠ LILI

KVĚTINOVÝ KOŠ LILI

KVĚTINOVÝ KOŠ ROBIN

KVĚTINOVÝ KOŠ ROBIN

KVĚTINOVÝ KOŠ LILIÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LILIÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ SISI

KVĚTINOVÝ KOŠ SISI

KVĚTINOVÝ KOŠ PENELOPE

KVĚTINOVÝ KOŠ PENELOPE

KVĚTINOVÝ KOŠ BEATA

KVĚTINOVÝ KOŠ BEATA

KVĚTINOVÝ KOŠ LORI

KVĚTINOVÝ KOŠ LORI

KVĚTINOVÝ KOŠ GUDI

KVĚTINOVÝ KOŠ GUDI

KVĚTINOVÝ KOŠ DEBIE

KVĚTINOVÝ KOŠ DEBIE

KVĚTINOVÝ KOŠ AFNE

KVĚTINOVÝ KOŠ AFNE

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé