Jak oslavit narození miminka
...a potěšit nastávající maminku
Známe různé svátky, narozeniny a další oslavy – předepsané kalendářem. Den, kdy se oslavují maminky existuje v kalendáři také, ale co nastávající nebo novopečené maminky?
Oslavujeme takovou ženu? Možná, že ne tak úplně. A co pak čerstvě narozené miminko. Pro někoho je oslava příchodu nového človíčka na svět a jeho matky samozřejmostí i bez předepsaného návodu někdo o tom uvažuje, ale neví, jak na to.
Tradice spojené s narozením miminka
Pro tento účel se v některých zemích s oblibou organizuje oslava tzv. baby shower. Podle povahy akce, což je hlavně předávání dárků zejména v podobě vybavení pro miminko, může název v češtině - jako vhodný terminologický ekvivalent, znamenat „Dárková sprška pro miminko“ nebo „Těhotenský večírek“ - to podle toho, v jaké fázi se akce koná. V České republice se v posledních letech takové oslavy objevují a jistým způsobem kopírují jejich americkou podobu. Hlavním účelem této události je společná oslava dítěte (očekávaného, nebo už narozeného) a neposledně jeho matky.
„Baby shower“ může být popsána jako oslava nového života, rodiny a lásky. Zajistí, aby se lidé, většinou ti nejbližší, setkali a oslavili nově narozené dítě, které je symbolem obnovy, lásky, štěstí. Je to mimořádná příležitost pro přátele a rodinu se společně v tento významný moment sejít a přivítat a přijmout mezi sebe nový život.
Tato oslava má svoji historii v mnoha zemích světa. Buď se jednalo o rituály pro oslavu a podporu těhotné ženy nebo gesto pomoci, kdy lidé přinášeli užitečné dary už novopečeným maminkám. Tyto oslavy, které uctívají přerod ženy v matku nebo narozené dítě se dochovaly dodnes, v každé zemi v jiné formě, každopádně účel je jistým způsobem všude stejný. Podle určité tradice bývá miminko v prvním měsíci života představeno všem matčiným přátelům a rodině. Obecně, tato časově ctěná tradice byla spojována s důležitou událostí jako jsou křtiny, které jsou známé i nám. Většina z nás si pak pamatuje, dokonce toho byla jako dítě součástí, na událost tzv. vítání občánků, což je společenský obřad, který byl u nás zaveden v 50. letech 20 stol. jako alternativa, pro tu ateistickou část společnosti.
Novodobé formy oslav narození miminka
Ačkoliv se dříve nejednalo o večírky, bylo to otázkou času, kdy se z této malé „oslavy“ vyvinula ve světě mnohem modernější verze oslavy. Tzv. baby shower, tedy oslava či večírek se dochovala a slaví se ve velkém tradičně v severní Americe, kde začala, když Amerika zažívala baby boom v pozdních 40. a 50. letech. Tato se slaví před narozením 1. dítěte, dříve exkluzivně v ženském kruhu, v současnosti již není výjimkou pozvat na party muže a děti – všechny ty nejbližší. A jsou země, které právě převzali tuto severoamerickou formu.
Podstata oslav zůstává zachována – oslavuje se život, láska a rodina, ale charakter byl trošku pozměněn. Někdo však na tento charakter novodobých oslav pohlíží poněkud s odstupem díky zaměření více na materiální aspekt, který překrývá tu tradiční podstatu. Nicméně, nic není nadiktováno a záleží na každém z nás, jak takovou oslavu nebo prostě jen oslavu nové mámy a miminka pojmeme. Každopádně by tato událost neměla zůstat bez povšimnutí.
Oslava samotná, co by nemělo chybět
Dát takový večírek dohromady stojí jisté úsilí a vzhledem k tomu, že novopečení rodiče asi na to úplně moc času mít nebudou, je nejlepší požádat někoho velmi blízkého o pomoc.
Pokud se jedná o tzv. „těhotenský večírek“, tak vhodným organizátorem bude zřejmě blízká kamarádka nebo sestra nastávající matky. V tomto případě akce samotná většinou probíhá jen v dámském kolektivu a součástí občerstvení je pouze nealkoholického pití, které ani tak nemusí být nudné vzhledem k nepřebernému množství koktejlů, které uděláte i v nealko verzi. Necháte se inspirovat a vystrojíte některé z nastávajících maminek ve vašem kruhu kamarádek baby shower? Jistě je důležité toto nenechat úplnému překvapení. Například seznam hostů ať už se jedná o přítelkyně či kolegyně je vhodné zkonzultovat s nastávající maminkou…přeci jen, je to její den. Také je třeba zohlednit správné načasování. Z pověrčivosti se večírek pořádá až v době, když je nastávající maminka v osmém či devátém měsíci těhotenství. Aby si vaše přítelkyně party opravdu užila, naplánujte ji raději na osmý měsíc – později už bude méně pohyblivá a unavenější.
Narození miminka je obrovským darem samo o sobě. Ať už plánujete velký večírek nebo komornější setkání v rodinném kruhu a s nejbližšími přáteli, i tak je třeba opatřit několik věcí, co udělá z této životní krásné změny velký Den. Jak udělat takovou oslavu nezapomenutelnou? Na party by neměly chybět květiny a květinová výzdoba a nějaké ty dobroty v rámci chutného pohoštění pro hosty. Výzdoba podle amerického vzoru obnáší papírové řetězy, konfety, papírové čepice apod., nicméně kreativitě se zde meze nekladou. Stejně tak je to s faktickým programem.
Květiny a dárky
A v neposlední řadě, stejně nikdo neodolá přinést nějaký ten dárek. Typem jsou většinou nezbytnosti potřebné pro miminko, nejlépe v nějakém tom roztomilém balíčku spolu s hračkou. Květiny – růžové růže symbolizují obdiv, který jistě chcete vyjádřit čerstvým rodičům, žluté růže vyjadřují radost a oranžové nový začátek. Tak můžete s květinou vyjádřit emoce, které se s tímto okamžikem pojí. A maminku i tatínka jistě potěší dárkové balení dobrot a kvalitní čokolády a zvláště mamince vykouzlí úsměv na tváři relaxační balíček nebo poukázka na masáž, co nejdříve to bude možné.
I maličkostmi lze vytvořit nezapomenutelný zážitek a vyjádřit tak především ženě a nové matce podporu v její nové roli. Úplně nejvíc je však spousta lásky a podpory, kterou nyní budou všichni velice potřebovat.
Přivítání děťátka a přeměny dvou lidí v rodiče není méně důležité než oslava něčího jubilea. Je to krásný, emocionální zážitek, který ze dne na den změní několik životů. Jistě stojí za to tento okamžik s úctou a vděčností oslavit, ať na něj pyšní rodiče dlouho vzpomínají, byť podobných milníků bude s miminkem ještě mnoho…každopádně tento je mimořádně speciální.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.