RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
+420 737 616 029
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Historie a symbolika nadčasových růží

Vše o historii a symbolice růží

Ze všech květů na světě má oblíbená růže k lidem nejdůvěrnější vztah. Archeologické nálezy potvrzují, že růže patří k nejrannějším květům na zemi. Růže se jako první objevily v Asii a později se velmi rychle rozšířily po celé severní polokouli. Podle fosilních důkazů jsou růže staré zhruba 35 milionů let a přibližně před 5000 lety se růže začaly pěstovat na zahradách v Číně. V dnešním článku se podíváme zblízka na historii růží až do současnosti. Provedeme vás jejich symbolikou, významem a celkovým kouzlem, které se za růžemi skrývá. Pokud jste milovníkem růží, nebo jste alespoň milovníkem květin, bude dnešní článek ideálním čtením ke kávě.

 

Červené růže

Podle čínského filozofa Konfucia byly do roku 500 př.n.l. uloženy v císařově knihovně stovky knih o růžích. Císařská láska k růžím neustále rostla, až dosáhla téměř nebezpečné úrovně. Kvůli šlechtění růží, které císaři od svých poddaných vyžadovali, začaly růže zabírat tolik orné půdy, která byla původně využívaná k pěstování potravin, že to brzy nejen pěstitelé, ale také samotní obyvatelé Číny začali velmi výrazně pociťovat. Čínu začal sužovat nedostatek potravin a docházelo k opravdu velké spotřebě vody kvůli zavlažování.

 

Růže se během antiky intenzivně pěstovaly také na Blízkém Východě. Egyptská královna Kleopatra byla známou milovnicí růží a využila jejich krásy a líbivosti i při pokusu o milostný vztah, který nakonec vyšel přesně podle jejich představ u svého vyvoleného římského generála Marka Antonia. Před návštěvou generála Antonia byly vždy všechny fontány kolem Kleopatřiného paláce naplněny růžovou vodou a královnin pokoj měl být po kotníky naplněn okvětními lísky růží. O tisíciletí později se do růží zamiloval i dramatik William Shakespeare, který je velmi s oblibou zahrnoval do svých děl. Následně v roce 1485 prohlásil Henry VII. růži, za anglickou národní květinu a téměř přesně o 500 let později ho následoval prezident Ronald Reagan, který během tiskové konference jmenoval růži národním květinovým znakem USA, kde vyrostla i známá růžová zahrada Bílého domu.

 

Růže a jejich významy

Není tedy žádným překvapením, že růže se svou rozsáhnou globální historií mají k dnešnímu dni více než 150 různých druhů včetně popínavých, zakrslých, křovinatých a mnohých dalších. K tomu všemu více než tisíc hybridů, které přicházejí v nejrůznějších odstínech a barvách. Rodina růží je v květinovém světě velmi důležitou, obsahuje kolem 3000 rostlin a každá z nich je doslova jedinečně svá.

 

Díky tolika růžím, ze kterých můžeme vybírat si darování květin vyvinulo svůj vlastní jazyk, ve kterém dokáže odesílatel sdělit konkrétní zprávu podle barvy a počtu květů doslova beze slov. Červené růže vyjadřují romantickou lásku a vášeň, žluté naopak přátelskou péči. Bílé růže jsou symbolem nevinnosti čistoty a zářivě oranžová barva vyjadřuje vášeň a zapálení pro druhého. Růžová barva je projevem obdivu, poděkování a radosti.

 

Modré růže

Jednou obzvláště jedinečnou růží je modrá růže, kterou ale ve volné přírodě jen tak nenajdete kvůli jejich genetickým omezením. Poptávka po modré růži však vedla k vývoji této obarvené a kultivované odrůdě s modro-fialovou pigmentací. Vhodně je jim tedy přisuzováno přísloví, které tvrdí, že modré růže ztělesňují tajemství a dosažení nemožného.

 

Pokud se zaměříme na počet květů v kytici, dárek v podobě růže o jednom květu symbolizuje lásku na první pohled. Dvě růže v kytici znamenají hlubokou a osobní lásku a tři růže za vás poví miluji tě. Sedm růží vyjadřuje zamilovanost v nejrannějších fázích. Devět růží nese krásnou symboliku o věčné lásce a pokud byste toužili po všech zprávách v jednom, věnujte tucet růží, ve kterém jsou obsaženy všechny zprávy.

 

Růže s nevyčíslitelnou hodnotou

Růže jsou univerzálním dárkem téměř pro každou příležitost a situaci. A to v případě ať už plánujete narozeninovou oslavu, romantické překvapení nebo potěšení jen tak pro hezčí den. Některé růže jsou však tak výjimečné, že nejsou určeny k běžnému věnování. Jedním z příkladů může být například růže Juliet, bledá zahradní růže broskvové barvy, která byla poprvé vystavena na květinové výstavě Chelsea v roce 2006 a vyrostla po pečlivém 15letém kultivačním období. Tento květ, má odhadovanou hodnotu 15,8 milionů dolarů.

 

Nejcennější růží, kterou můžeme najít na naší planetě je stále pravděpodobně Tisíciletá růže, která je považována za nejstarší žijící růžový keř, který je znám. Odrůda Rosa canina, známá také jako růže divokého psa se nachází u katedrály v Hildesheimu v Německu.

 

V průběhu historie lidé oceňovali růže mnohem více než jen z vizuálního hlediska. Vůně růží se dostala také ve své oblíbenosti vysoko. Ve skutečnosti nejstarší odrůdou růže, Rosa gallica officinalis neboli lékarnická růže byla používána bylinkáři při tvorbě různých elixírů. Růže se dodnes používají k výrobě olejů, parfémů a léčivých přípravků. Růžová voda se často používá také do výroby želé nebo v asijských pokrmech. Stejně tak i šípky jsou skvělým zdrojem vitaminu C a lze je použít do bylinných čajů, které vás nejen hezky zahřejí, ale také vám přinesou spoustu benefitů pro vaše tělo.

 

Růže jsou zkrátka květy, které si zaslouží svůj vlastní článek. Jejich historie a vývoj je tak pozoruhodný, že se stal inspirací nejen pro knihy, filmy a písně. Už si bez nich téměř nedokážeme představit žádnou romantickou událost nebo například svátek svatého Valentýna, kdy jsou růže neprodávanější květinou.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

PETI

PETI
láska

ZORA

ZORA

KALIN

KALIN

ALANIS

ALANIS

ALENKA

ALENKA

ALEX

ALEX

AFNE

AFNE

ANDY

ANDY

COKY

COKY

ANIKA

ANIKA
Neprodejné

EVRIL

EVRIL

AURORA

AURORA

KONE

KONE

BEBI

BEBI

RONY

RONY

SUMI

SUMI

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KATARINA

KATARINA

TOLI

TOLI

WHITE

WHITE

KUKI

KUKI

DEBIE

DEBIE

DIDI

DIDI

SULI

SULI

EMI

EMI

COLY

COLY

VIVI

VIVI

PAULA

PAULA

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

EVELYN

EVELYN
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

RŮŽOVÉ + ČERVENÉ RŮŽE

RŮŽOVÉ + ČERVENÉ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

RŮŽE MIX

RŮŽE MIX
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

MIX RŮŽÍ 3 BARVY

MIX RŮŽÍ 3 BARVY
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

TAMI

TAMI

SESTUPNÁ KYTICE RŮŽÍ

SESTUPNÁ KYTICE RŮŽÍ
láska

NORY

NORY

TAMARA

TAMARA

KAJA

KAJA

KODI

KODI

EVA

EVA

STIL

STIL

LUCIA

LUCIA

KVĚTINOVÝ KOŠ KARMELITA

KVĚTINOVÝ KOŠ KARMELITA

KVĚTINOVÝ KOŠ KAROLIN

KVĚTINOVÝ KOŠ KAROLIN

KVĚTINOVÝ KOŠ ROBIN

KVĚTINOVÝ KOŠ ROBIN

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Čtverečková zahrádka

Čtverečková zahrádka

Jak na čtverečkovou zahrádku

Slyšeli jste někdy pojem čtverečková zahrádka? Ne? Nevadí, pravděpodobně nebudete jediní, přitom určitě ve vašem povědomí obrazec tohoto zahradničení bude. Jedná se o stále populárnější formu zahradničení, která je ideální pro menší zahrady. Čtverečková zahrádka se vám navíc odmění snadnou údržbou, ale stejnou radostí ze sklizně, jako zahrádka normální. Čtverečkovou zahrádku navíc můžete najít pod více pojmy, nejčastěji se setkáte se čtvercovým záhonem nebo pěstování ve čtvercích. Největší boom tato metoda získala v 90. letech minulého století, kdy vyšla kniha v anglickém jazyce Square Foot Gardening, kterou si pořídilo více než 2,5 milionu zahradníků po celém světě. Otázkou zůstává, co je na této čtvercové metodě tak revoluční, že pobláznila doslova celý svět? Pojďte se společně s námi v dnešním článku podívat na benefity čtvercové zahrádky, kterou si může dovolit mít téměř každý!

 

Číst celé
Sedm jednoduchých způsobů, jak zachránit vodu pro vaši zahradu

Sedm jednoduchých způsobů, jak zachránit vodu pro vaši zahradu

Tipy jak zachránit vodu ve vaší zahradě

 

V poslední době je voda velkým tématem. A není se vůbec čemu divit! Na některých místech na světě je vody příliš, kdežto jinde zase doslova trpí suchem. Například lidé v Kalifornii zažívají nejhorší sucha za poslední století, naopak lidé v New Yorku jsou svědky opačného jevu, kde hladina moře stoupá tak rychle, že by se z New Yorku za pár desítek let mohla stát doslova moderní verze ztraceného města Atlantis. V tento moment je na místě si položit otázku, můžeme tomu my, jako jednotlivci, nějak pomoci? Samozřejmě že můžeme! I malý podíl se počítá a studie ukazují, že 50 až 80 procent vody v domácnosti lze recyklovat jako šedou vodu. Což vám pomůže vytvořit skutečně velké úspory.

Číst celé
Jak naložit s okvětními lístky růží

Jak naložit s okvětními lístky růží

Využití okvětních lístků růží

Mnoho z nás si jistě už nejednou nechalo usušit kytici růží. Není se čemu divit, komu by nebylo líto jen tak vyhodit nádhernou kytici růží, když si ji může užít ještě v sušené verzi, nebo ne? Ovšem po usušení často nastává otázka, jak s kyticí a sušenými okvětními lístky dále naložit. S různými symbolickými významy růží, můžete velmi snadno potěšit vaše blízké v jakékoliv situaci. Ať už chcete vyjádřit vaše vášnivé city a zamilovanost, platonickou lásku nebo oslavit speciální momenty, růže budou vždy ideálním květem, který vás v každé situaci podrží. Jakmile ale usušíte vaši kytici růží, najednou se dostanete do fáze, kdy nevíte, co teď. Na jednu stranu je vám ji škoda ihned po usušení vyhodit, na druhou stranu, co s nimi? V dnešním článku vám prozradíme hned několik tipů, jak můžete dále naložit s usušenými růžemi a získat z nich maximum.

Číst celé