RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Čtyři bylinky, které vám pomohou k lepšímu spánku

Které bylinky vám pomohou k lepšímu spánku

 

Po stresujícím dni může být těžké se uvolnit a večer usnout. Přitom vypěstovat si vlastní přírodní prostředek na spaní je možná snadnější, než jste si dodnes mysleli. V dnešním článku vám představíme čtyři rostliny, které můžete pěstovat pro lepší spánek. Navíc si také ukážeme čtyři způsoby pro jejich použití, které vám pomohou odejít do říše snů.

 

 

Seznam bylinek na spaní


1. Levandule (Lavandula species)

Levandule má květinovou a uklidňující vůni, která se odedávna používá ke zmírnění stresu, zmírnění úzkosti a navození spánku. Poupata a květy můžete využít jak čerstvé tak sušené. Pokud hledáte výraznou levandulovou vůni, vyberte si levanduli anglickou.

 

2. Heřmánek (Chamaemelum nobile)

Heřmánek, který je nejvíce známý svým využitím pro čaj, je užitečný pro uklidnění nervů a zmírnění nespavosti. Sbírejte květy pro mnohostranné využití, které vám představíme níže. Dobrou službu vykoná jak heřmánek římský, tak i německý.

 

3. Citronová meduňka (Melissa officinalis)

Bylo prokázáno, že meduňka snižuje stres a zklidňuje mysl. Tato citronová bylina patří do čeledi máty. Listy se dají snadno usušit nebo použít čerstvé.

 

4. Kalifornský mák (Eschscholzia californica)

Tyto zářivě oranžové a žluté květy budou nejen veselým doplňkem na vaší zahradě, ale také užitečné při léčení spánku. Kalifornský mák je uvolňující a působí jako mírné sedativum. U máku sklízejte jak listy, tak i květy.

 

Vyrobte si vlastní přírodní prostředky na spaní z čerstvých nebo sušených bylinek
 

1. Jak sušit bylinky

Po sklizni opláchněte nařezané kousky a osušte je čistým hadříkem nebo papírovou utěrkou, abyste odstranili přebytečnou vodu. Bylinky můžete použít čerstvé nebo sušené pro výrobu bylinných čajů nebo například esenciálních olejů. Pokud chcete vyrobit potpourri nebo vonné sáčky, musíte bylinky nejprve usušit a teprve poté s nimi pracovat. Listy, květy a poupata sušte rovnoměrným, mírným teplem.

 

Zde je několik způsobů, jak můžete bylinky sušit:

·         V sušičce na potraviny, kde je rovnoměrně rozmístíte do jednotlivých pater.

·         V mikrovlnné troubě (po 30 sekundách) na papírových utěrkách.

·         V horkovzdušné troubě, pečte na nízké teplotě (pod 180 °C) po dobu jedné až dvou hodin.

·         Bylinky zavěste v malých svazečcích vzhůru nohama a sušte na vzduchu na chladném a suchém místě.

 

Po usušení bylinky skladujte ve vzduchotěsné nádobě s etiketou.

 

2. Jak připravit bylinný čaj

Před spaním si uvařte bylinkový čaj a popíjejte starosti všedního dne. Čerstvé nebo sušené bylinky vložte do nálevky a lehce je rozdrťte, aby se uvolnily éterické oleje. Můžete také vložit sypké bylinky do konvice a scedit je až do šálku. Bylinky spařte ve vroucí vodě alespoň po dobu pěti minut. Chcete-li získat silnější a účinnější čaj, louhujte ho alespoň po dobu deseti minut.

 

3. Jak vyrobit esenciální olej z bylinek

Pro usnadnění usínání umístěte trochu oleje do difuzéru, aby naplnil místnost uklidňující vůni a pomohl vám rychleji usnout a zároveň také zůstat spát déle v klidu, bez přestávek. Chcete-li si vyrobit vlastní esenciální olej, postupujte podle následujících kroků.

 

·         Vložte dostatečné množství čerstvých nebo sušených bylinek do hrnce a zalijte je vodou.

·         Přikryjte a zahřívejte na nízkou teplotu po dobu tří až čtyř hodin.

·         Vypněte hrnec a nechte jej vychladnout. Hrnec by měl zůstat nadále zakrytý. Po vychladnutí vložte zakrytý hrnec na noc do chladničky.

·         Odstraňte olej z povrchu vody, přelijte jej do skleněné nádoby a nechte ji několik dní otevřenou na chladném a suchém místě, aby se zbylá voda odpařila.

·         Sklenici uzavřete vzduchotěsným víčkem.

 

4. Jak vyrobit potpourri


Pokud netušíte co je to potpourri, jedná se o misku plnou voňavých bylinek, které vám dokážou dokonale provonět váš interiér bez chemických přídavků. Jedná se totiž pouze o sušené bylinky a květy.

 

Pokud vás tato voňavá dekorace zaujala a rádi byste si potpourri vyrobili u vás doma, usušte všechny požadované části rostlin některým z výše popsaných způsobů. Smíchejte všechny usušené bylinky dohromady a vložte je do misky na nočním stolku. Než půjdete spát, směs lehce rozdrťte konečky prstů, aby se uvolnily esenciální oleje. Když bylinky vyčichnou, nahraďte je čerstvými.

 

5. Jak vyrobit bylinný sáček

Dekorační látkové sáčky mají nespočet využití a ani ten by neměl chybět ve vaší domácnosti.

Namíchejte dávku potpourri a suchou směs vložte do látkového stahovacího sáčku. Dobře fungují prodyšné látky, jako je pytlovina, mušelín nebo lehká bavlna. Sáček lehce prohněťte, aby se uvolnila uklidňující vůně, a položte jej na noční stolek, abyste jej mohli dýchat celou noc. Když směs ztratí svou účinnost, jednoduše sáček vyprázdněte a nahraďte jej směsí čerstvého potpourri.

 

Večerní posezení během zimních dnů u vás v obýváku, srkání bylinkového čaje a pouhopouhé vnímání vůně těchto nádherných bylinek umocní jejich uspávací účinek. Až budete odpočívat po náročném dni, vzpomeňte si na uspokojující práci na zahradě, která vás sem dostala a myslete na klidný spánek, který přijde později.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

KUKI

KUKI

KODI

KODI

TOLINS

TOLINS

EKVÁDOR RŮŽE FIALOVÉ

EKVÁDOR RŮŽE FIALOVÉ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

DEBIE

DEBIE

EVA

EVA

VALENTÝN SET 15

VALENTÝN SET 15

OSNIC

OSNIC

NIKI

NIKI

EKVÁDOR RŮŽE BÍLÉ

EKVÁDOR RŮŽE BÍLÉ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

ZUZI

ZUZI

STIL

STIL

JULI

JULI

LIVIE

LIVIE

DAFE

DAFE

VALENTÝN SET 18

VALENTÝN SET 18

ELENI

ELENI

PETI

PETI
láska

DIDI

DIDI

IVONA

IVONA

ZORA

ZORA

DURI

DURI

MARIAM

MARIAM

KALIN

KALIN

HOLA

HOLA
Neprodejné

ANASTAZIE

ANASTAZIE

KYTICE BEATA V KRABICI

KYTICE BEATA V KRABICI

SULI

SULI

SILVIN

SILVIN

KYTICE AMORE V KRABICI

KYTICE AMORE V KRABICI
láska

ALANIS

ALANIS

RŮŽE A FREZIE V KRABICI

RŮŽE A FREZIE V KRABICI

SIMON

SIMON
Neprodejné

ALENKA

ALENKA

MENDY

MENDY

EMI

EMI

KAROL

KAROL

75 RUDÝCH RŮŽÍ

75 RUDÝCH RŮŽÍ
75 KUSŮ

LUCIA

LUCIA

SMUTEČNÍ KYTICE 9

SMUTEČNÍ KYTICE 9

COLY

COLY

BLUE

BLUE
Neprodejné

SMUTEČNÍ KYTICE 10

SMUTEČNÍ KYTICE 10

ALEX

ALEX

VIVI

VIVI

KVĚTINOVÝ KOŠ KARMELITA

KVĚTINOVÝ KOŠ KARMELITA

SMUTEČNÍ KYTICE 11

SMUTEČNÍ KYTICE 11

KVĚTINOVÝ KOŠ KAROLIN

KVĚTINOVÝ KOŠ KAROLIN

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé