Chryzanthemy
Květina podzimu: Chryzantéma
S každým ročním období se mění také květinoví favorité. S jarem přichází první tulipány a narcisy, v létě se přikláníme k zářivým slunečnicím a svěžím kopretinám. Na podzim máme naopak tendence pokukovat po něčem hřejivém, co nám na jednu stranu bude připomínat teplé léto a na druhou pomalu vítat příjemně chladné podzimní rána, na které se po parném létu těší snad každý. Pojďte spolu s námi nahlédnout do tajů nejoblíbenějších podzimních rostlin. Dnes si představíme chryzantému, která je u nás často spojována s dušičkovým obdobím.
Chryzantéma
Mezi jednu z vůbec nejznámějších podzimních rostlin patří bezpochyby chryzantéma, nazývaná často také jako dušička či listopadka.
Původ a význam
Chryzantéma si svou oblibu získala zejména v Číně, odkud původně pochází. Chryzantémy jsou zde považovány za posvátné rostliny, které nesmí chybět při žádném obřadu ani výzdobě chrámu. Neméně oblíbenou se stala také v Japonsku, kde se každoročně v Tokiu konají chryzantémové expozice. Často je také vyobrazena na tradičním japonském porcelánu, nebo kimonech. Co se týče evropských zemích, nejčastěji jsou chryzantémy spojovány se smutečními obřady. Nejběžnější výskyt je v květináčích, truhlících a záhonech, kde tvoří květinový polštář různých barev.
Různorodosti se meze nekladou
Můžete je najít v široké barevné škále od červené, oranžové, žluté, bílé až například po kontrastní růžovou barvu. Chryzantémy ovšem nepatří pouze do květináče, naopak se s jejich kombinací dají uvázat krásné podzimní kytice, které potěší každého milovníka květin. Chryzantémy se také navíc vyskytují v různých tvarech a velikostech květů - od jednoduchých k plným až po sasankovité, lžičkovité a dokonce i pomponkovité.
Nenáročná péče
Žádné z nich se ovšem neliší svými požadavky pro pěstování - ideální je mírně vlhký vzduch a polostín. Chryzantémy nemají rády výskyt na přímém slunci a suchý vzduch. Existují druhy chryzantém speciálně pěstovaných pro floristické využití. Jejich hlavní výhodou je nenáročná péče. Co ale můžete udělat pro prodloužení jejich životnosti je pravidelné odstraňování žloutnoucích listů a ošetřování stonků, které je dobré nezastřihovat nůžkami, ale ručně zalamovat!
Oblíbené druhy
Angela - chryzantémy sytých barev s polokulovitými květy
Danielle - známé pro své menší pestrobarevné květy
Cheryl Golden Yellow - ideální na terasy, bohatě kvetoucí zlaté květy s oranžovými tóny
Chelsey Pink - bohaté kytice plné růžových květů
Pink Lea - chryzantémy netradičního tvaru s polokulovitými květy
Spring Hill - velkokvěté, dvoubarevné květy se žlutým středem a sytě růžovými okvětními lístky
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.