RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Bromélie

Jak pěstovat bromélii

 

Rostliny v květináčích jsou skvělým doplňkem do každé domácnosti. Dokážou přinést život do jakékoliv místnosti, která spolu s květinami zcela ožije a získá opravdu svěží nádech. Ať už si bromélii rozhodnete pořídit, nebo ji získáte darem, je dobré znát její požadavky, a hlavně také vlastnosti. Jako u každé květiny se její ideální podmínky trochu liší, proto je dobré si přiblížit požadavky rostliny, aby se jí u vás dařilo a krásně prosperovala. Dobrou zprávou, hlavně pro začátečníky je ta, že bromélie není vůbec náročná rostlina na pěstování, naopak je ideální volbou i pro naprosté začátečníky, kteří se teprve s rostlinami seznamují. Možná právě díky svým vlastnostem je bromélie oblíbenou květinou do domácnosti.

Zalévání

Co se týká zalévání u bromélie, platí zde jednoduché pravidlo: méně, je více. Bromélie totiž mnohem lépe snášejí sušší půdu než tu, která je přelitá a dlouho nasáklá vodou. Pokud budete bromélii zalévat příliš často nebo naopak velkým množstvím vody, může tím natropit více škody, než užitku a je dost možné, že kořeny rostliny začnou hnít. Proto vždy předtím, než se rozhodnete zalévat, zkontrolujte úroveň vlhkosti a také zda má rostlina zajištěný rychlý odtok a voda nezůstává vespod květináče. Proto je ideální vzít rostlinu a zalít ji bez svrchního květináče přímo ve dřezu, nebo ve vaně, kde přímo odteče nepotřebná voda. Občas je dobré zkontrolovat, zda i přes sprchu neodtekla dodatečně nějaká voda navíc.

 

Vlhkost vzduchu

Broméliím se nejvíce daří s vlhkostí vzduchu okolo 60 %. Co se týče vlhkosti vzduchu, uznáváme, že není vždy jednoduché udržovat požadovanou vlhkost, ovšem existuje několik možností, jak se s tím vypořádat. Jako první věc, kterou ocení nejen vaše rostliny, ale také vy je investice do zvlhčovače vzduchu. Alternativně můžete kolem květináče vyskládat kameny a do mističky pod květináčem nalít trochu vody. Jakmile se voda bude vypařovat, vytvoří alespoň trochu vlhčí prostředí. Dalším skvělým tipem, jak udržovat vlhkost vzduchu pro rostliny alespoň trochu vyšší je pravidelné kropení, které pomáhá zejména jejich listům udržovat ideální vlhkost.

 

Květináče a půda

Květináče z hliníku jsou známé pro svou propustnost. Mnohem lepší pro vaše rostliny budou porcelánové nebo skleněné květináče, pokud se chcete tomuto nepříjemnému riziku vyhnout. Vhodné je také zvážit klasický plastový květináč, který možná nevypadá tak vkusně, nicméně svoji úlohu splní naprosto skvěle. Co se týče výživy, v každém lepším květinářství nebo zahradnictví najdete speciální zalévací směs pro bromélie, které jsou navrženy speciálně pro výživu bromélií, aby dokonale splnily všechny jejich požadavky. Proto pokud na nějakou z takových směsí natrefíte, neváhejte do ní za investovat, odměnou vám budou nádherné a zdravé bromélie!

 

Světlo

Bromélii budete milovat pro její světelné podmínky. Jedná se totiž o opravdu nenáročnou květinu a většinou se jí nejlépe daří na slunečných místech. Ovšem pozor, přímé sluníčko jí nevyhovuje, proto byste ji neměli vystavovat přímému slunečnímu záření, které by ji mohlo uškodit a rostlina by tak mohla začít mnohem rychleji usychat a následně hynout.

.

Hnojivo

Dalším velkým benefitem celé rodiny broméliovitých je rozhodně hnojení! Jsou známé pro své nenáročné hnojící podmínky. Vyžadují jenom občasné hnojení, proto si nemusíte lámat hlavu nad nějakou pravidelností. Pouze je dobré ujistit se, že používáte vhodné hnojivo a dávat pouze čtvrtinu nebo polovinu odměrky. V momentě, kdy by se vám zdálo, že vaše bromélie strádá na životě, můžete hnojivo zařadit častěji, ovšem i v tomto případě, stejně jako se zálivkou je dobré být obezřetný.

 

Dodržováním těchto jednoduchých kroků, pomůžete vaší bromélii zajistit dlouhý, ale hlavně spokojený život, ve kterém se vám odvděčí svou krásou. Nezapomeňte však, že tyto rostliny kvetou poměrně pomalu, což je na jednu stranu výhoda, pokud trpíte nedostatkem prostoru u vás doma nebo v kanceláři, na druhou stranu to chce při pěstování kapku trpělivosti a také zbavit se očekávání, že během měsíce vám u vás doma vyroste mini džungle. Přejeme vašim broméliím spokojený růst a ať se jim u vás daří ještě spoustu let.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Magická symbolika spojená s bonsajemi

Význam a symbolika bonsají

Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.

Číst celé
Význam a symbolika levandule

Význam a symbolika levandule

Zajímavosti o levanduli

Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.

Číst celé
Proč květiny voní?

Proč květiny voní?

Zajímavosti o vůních květin

Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.

Číst celé