Bezpečné postřiky pro interiérové rostliny
Jaký použít postřik na rostliny v interiéru
Pokud pěstujete bylinky a jiné jedlé I nejedlé rostliny v interiéru, už asi víte, že pokojové rostliny nejsou odolné vůči mšicím, pavoučkům, bílým muškám a dalším drobným škůdcům. Tito nepřátelští brouci mohou vaše rostliny vážně poškodit, ale to poslední, co byste chtěli, je stříkat jedovaté a nebezpečné chemikálie na bylinky, které hodláte použít do kuchyně a navíc ještě uvnitř vašeho domova.
"Bezpečné" postřiky na rostliny si můžete koupit v každém zahradnickém centru, ale když si vyrobíte vlastní postřik pro vaši vnitřní zahradu, přesně víte, jaké látky směs obsahuje. Níže jsou čtyři snadné insekticidy pro vnitřní použití. Všechny tyto postřiky pro interiérové rostliny si můžete upravit podle svých potřeb, takže se nebojte trochu experimentovat. Pokud si nejste jisti, jak bude rostlina na postřik reagovat, napoprvé ošetřete pouze pár listů a počkejte několik dní, než postříkáte celou rostlinu.
Bezpečné pesticidy pro pokojové rostliny
Zde vám přinášíme hned několik zajímavých tipů na výrobu bezpečných pesticidů pro vaše rostliny a bylinky, díky kterým se nemusíte bát následné konzumace.
Česnekový postřik na rostliny a bylinky
Jak začít? Očistěte asi 15 stroužků česneku, ke kterým následně přidejte přibližně 2 šálky (475 ml) vody. Směs nechejte přes noc odstát a poté ji přeceďte přes plátno nebo papírový kávový filtr do čtvrtlitrové sklenice. Přidejte pár kapek jemného tekutého mýdla a rostlinného oleje. Můžete také přidat 1 čajovou lžičku (5 ml) kajenského pepře, černého pepře nebo chilli papričky, abyste si byli jistí, že nechtění škůdci budou skutečně zklikvidováni. Směs nalijte do láhve s rozprašovačem a nastříkejte na pokojové rostliny a bylinky, pravidelně několik dní po sobě, dokud nebudou škůdci pod kontrolou.
Mýdlový postřik na rostliny a bylinky
Na výrobu tohoto postřiku použijte jemné tekuté mýdlo, například kastilské, protože silné mýdlo by mohlo doslova spálit listy rostlin. Smíchejte 2 čajové lžičky (10 ml) mýdla se 2 šálky (475 ml) vody a roztok nalijte do rozprašovače. Můžete také přidat několik kapek rostlinného oleje, který pomůže se spreji lépe přilnout k listům a navíc zajistí příjemnou vůni.
Pepřový postřik na rostliny a bylinky
Umixujte mixérem menší hrst čerstvých chilli papriček přibližně se šálkem (250 ml) vody. Tuto chilli směs přiveďte k varu a poté ji nechte vychladnout. Vychladlou směs sceďte do lahvičky s rozprašovačem a přidejte několik kapek jemného tekutého mýdla. Pepřový rozprašovač můžete také připravit z 1 polévkové lžíce (15 ml) chilli prášku, 250ml vody a několika kapek jemného tekutého mýdla, pokud máte po ruce chilli prášek, ušetříte si tím peprné mixováni.
Esenciální olej
Ačkoliv se to nemusí zdát, některé esenciální oleje jsou skvělými pesticidy pro pokojové rostliny. Vyzkoušejte například rozmarýn, mátu, tymián, bazalku, šalvěj, eukalyptus nebo levanduli. Naplňte lahvičku s rozprašovačem vodou a přimíchejte do ní několik kapek esenciálního oleje, poté už stačí jenom nastříkat na rostliny nebo bylinky, které byly napadeny škůdci a držet si palce, že tento přírodní a voňavý postřik vám pomůže vyhrát boj nad nechtěnými návštěvníky.
To by byly naše čtyři velmi jednoduché tipy na domácí přípravu bezpečných postřiků proti škůdcům pro vaše interiérové rostliny a bylinky. Jedná se o postřiky přírodního původu, které neobsahují žádné přidané chemické látky, čímž se automaticky snižuje jejich účinnost. Nicméně se na druhou stranu nemusíte bát utrhnout lístek bazalky a přidat ho do salátu nebo na pizzu, jelikož se jedná o zcela neškodné postřiky jak pro vaše rostliny, tak i pro vaše zdraví. Těmito přírodními postřiky můžete vaše rostliny stříkat přímo v interiéru a nemít starch, že si do ovzduší přidáváte nebezpečné látky.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Magická symbolika spojená s bonsajemi
Význam a symbolika bonsají
Bonsaje jsou silně spojené s Japonskem, věděli jste ale, že umění pěstování miniaturních stromů ve skutečnosti pochází ze starověké Číny? Už v roce 700 př.n.l. Číňané používali speciální techniky pro pěstování zakrslých květin a stromů v květináčích nebo jiných nádobách. Tato technika se stala známou jako „pun-sai“ (nebo „penzai“) a původně ji pěstovala pouze elita ve společnosti. Až v období Kamakura byly do Japonska přivlečeny miniaturní rostoucí stromy právě uvnitř květináče. V dnešní době bonsaje už dávno nejsou otázkou pouze Japonska a Číny, naopak se jejich obliba rozšířila do celého světa a my si jejich krásu můžeme užívat téměř všude po světě. Milovníci bonsají se o ně starají doslova jako o umělecká díla.
Význam a symbolika levandule
Zajímavosti o levanduli
Voňavá a půvabná levandule se stříbřitě zelenými listy a klasy nám provoní dlouhé pole a lány každé letní období. Sledovat dlouhé lineální pole plné voňavé levandule je skutečně balzámem na duši. Nejčastěji levanduli najdeme v jemné fialové barvě, která je uklidňující už jen na pohled. Ve skutečnosti se ale jedná o vytrvalý keř, který patří do čeledi máty a najdeme ho jak v jemné fialové barvě, tak i v bílé, růžové nebo purpurové. Přestože se dnes levandule pěstuje po celém světě, svým původem pochází z oblasti kolem Středozemního moře a zemí na východ od Indie.
Proč květiny voní?
Zajímavosti o vůních květin
Představte si, že se procházíte tropickým pralesem a vzduchem se line sladká vůně. O kousek dál po cestě se vám zatají dech při hnilobném zápachu masa. Po větším zkoumání ale zjistíte, že oba dva pachy pocházejí z květin. Najednou se zamyslíte a položíte si otázku, proč květiny vůbec voní? Je to vlastně součást životní strategie, která pomáhá kvetoucím rostlinám rozmnožovat se a šířit svůj druh. Určité vůně pomáhají těmto květinám vyřešit velký problém.