RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
+420 737 616 029
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Adventní věnec

Adventní věnec a jeho symbolika

Pomalu ale jistě se blíží čas Vánoc a s ním spojené tradice. Většina z nás si tento předvánoční čas neumí představit bez adventního věnce na stole, na kterém každou neděli zapálí jednu ze svíček. Málokdo už ale ví, co přesně význam adventního věnce znamená. Pojďme si tedy společně přiblížit jeho symboliku a

 

Tradice adventního věnce

První adventní věnec se objevil v letech 1839 v Německu, kdy luteránský ministr pracující na misi pro děti vytvořil věnec ze starého kola od vozíku a umístil na něj 20 malých červených svíček a doprostřed 4 velké bílé svíce, přičemž červené svíčky hořely od pondělí do soboty a bílé svíce jednu po druhé zapalovali čtyři neděle před Vánocemi. Následně se z adventního věnce stala tradice, která přetrvává dodnes. Poté co se věnce začali tvořit ze zelených větviček či jehličí, jejiž živá zelená barva má symbolizovat život během dlouhého zimního období. Kruh nám připomíná neutuchající božskou lásku a jeho posmrtný život. Svíčky reprezentují spirituální přípravu na příchod Ježíše Krista.

 

Na adventním věnci samozřejmě nesmí chybět 4 adventní svíčky, které jsou postupně zapalovány 4 neděle před vánočním dnem. Každá svíčka přitom nese jiný význam, i když se často v jednotlivých národních tradicích jejich význam mírně odlišuje. Dříve měly první, druhá a čtvrtá svíčka fialovou barvu a třetí byla zbarvena do růžova. Fialová (a modrá) barva má symbolizovat dobu pokání a čekání na příchod Ježíše. Růžová barva třetí svíce je spojena s jejím významem a symbolizuje radost. Někdy naopak jsou všechny svíce červené či v kombinaci modré a bílé barvy. U dnešních designových věnců se na tradičních barvách nelpí, naopak se často drží aktuálních interiérových trendů a barev zimy. Nejdůležitějším indikátorem bývá sladěnost se zbývajícím interiérem. Občas může být na adventním věnci i pátá svíčka, která symbolizuje narození Ježíše.

 

Symboly jednotlivých svíček

První svíčka, která se zapaluje na železnou neděli nám symbolizuje naději a je nazývána jako svíce proroků, kteří předpověděli Ježíšovo narození. Často se na první neděli adventní rozsvěcují i vánoční stromy a betlémy ve městech.

Na bronzovou neděli se zapaluje druhá svíčka, která je symbolem víry a lásky a nese jméno betlémská.

Třetí svíčka, která se zapaluje na stříbrnou neděli se jmenuje pastýřská symbolizuje radost, která oslavuje pomalý konec postní doby a nástup slavnostních svátků.

Poslední, čtvrtá neboli andělská svíčka na adventním věnci reprezentuje mír a pokoj. Zapaluje se pravidelně poslední - zlatou neděli před Vánocemi. Andělé byli pověřeni, aby Ježíši přinesli mír a on ho dále předával lidem, aby byli blíže k Bohu.

 

Další adventní tradice

Mimo zapalování adventního věnce se dodržují další tradice spojené s vánočním obdobím. Ve východních pravoslavných církvích se drží půst již od 15. listopadu až do 24. prosince. Během půstu je zakázaná konzumace masa, ryb, mléčných výrobků, vína a oleje. Věřící věří, že tento půst jim pomůže pro lepší prozření k Bohu a jeho království.

V Číně naopak křesťané osvětlují své domy ozdobnými papírovými lucernami a vůbec první adventní kalendář byl vytvořen v roce 1908 Gerhardem Langem. Když byl jako malý chlapec, jeho matka mu našila 24 sušenek na krabici a každý prosincový den si mohl sníst jednu sušenku. Tato vzpomínka ho inspirovala natolik, že vytvořil první adventní kalendář s názvem „V zemi Ježíškově“ a měl dětem připomínat Vánoce podle Bible a také jim zpříjemnit čekání na dárky.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v Praze

ADVENTNÍ VĚNEC 1

ADVENTNÍ VĚNEC 2

ADVENTNÍ VĚNEC 3

ADVENTNÍ VĚNEC 4

ADVENTNÍ VĚNEC 5

ADVENTNÍ VĚNEC 6

ADVENTNÍ VĚNEC 7

ADVENTNÍ VĚNEC 8

ADVENTNÍ VĚNEC 9

ADVENTNÍ VĚNEC 10

ADVENTNÍ VĚNEC 11

ADVENTNÍ VĚNEC 12

ADVENTNÍ VĚNEC 13

ADVENTNÍ VĚNEC 14

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vánoční dekorace 2019

Vánoční dekorace 2019

Trendy ve vánočních dekoracích 2019

Jako každý rok pomalu ale jistě přichází čas vánoční, večerní ulice se mění na přehlídku vánočních světýlek, městem se line vůně svařeného vína a skořice. Výlohy se začínají zdobit do barev Vánoc a vy přemýšlíte jak váš interiér vyzdobit, aby byl trendy a cítili jste se v něm příjemně. V zimě během chladných dnů asi každý z nás, tráví více času v pohodlí domova, proto jsou vánoce nejideálnější dobou, jak si váš interiér zútulnit a vyzdobit, abyste se v něm cítili co nejlépe.

Číst celé
Vánoční hvězda a péče o ni

Vánoční hvězda a péče o ni

Jak pečovat o vánoční hvězdu                                   …a zajistit, aby nám vydržela, nejen, celé Vánoce

Je to to nejúžasnější období v roce. Zářící světýlka lemují ulice a domy, obchody se zdobí do svátečních dekorací a všude vládne tématika Vánoc, ať už v podobě vánočních stromků nebo jiné sváteční výzdoby. A u takové vánoční dekorace by neměla chybět poinsetia – vánoční hvězda.

Poinsetia je klasika mezi vánočními rostlinkami a květinami po celém světě a je to zároveň jedna z živých dekorací, která může se správnou péčí vydržet mnohem déle než po toto sváteční období. V našem dnešním příspěvku se zmíníme o tom, odkud tato kráska pochází a zaměříme se na péči o ni, abyste se z ní mohli těšit ideálně celý rok.

Číst celé
Dárky a květiny

Dárky a květiny

Dárky pro ty na květiny závislé

Je to pocit, který přijde alespoň jednou do roka, většinou kolem Vánoc, ale také narozeniny, výročí a jiné příležitosti, u kterých se typicky darují dary, nejsou výjimkou – panika. Co tentokrát dát vašim milovaným, pro které není snadné vybrat dárek? A navíc je vám známo, že váš blízký je navíc totální květinový fanatik?

Ve skrytu duše víte, že květiny jsou vždy na první příčce alespoň „jejího“ seznamu, a proto v nejlepším případě je ať už narozeninový pugét s jejími oblíbenými květy či barvami nebo tematický vánoční pugét vždy chytrou volbou. Nicméně, my vám představíme další typy dárků, které udělají nesmírnou radost zejména těm jedincům, kteří zbožňují květiny a vše, co se květině jen podobá.

….čtěte dál, Vánoce jsou za dveřmi...

Číst celé